YDÜ İlahiyat Fakültesi’nde “Kur’an’da Din ve Vicdan Özgürlüğü”
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2015, 01:22
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:41

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ömer Çelik, Fakültemiz konferans salonunda 11 “Kur’an’da Din ve Vicdan Özgürlüğü” konulu bir konferans verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, öğretim üyeleri ve öğrencilerden geniş bir kitlenin katıldığı ve ilgiyle dinlediği bu konferansta Prof.Dr.Ömer Çelik, konuya giriş mahiyetinde ayetler ışığında Kur’an’ın insana verdiği değer, onun can, mal, namus, nesil, din ve aklının korunma altına alınmış olduğu ve bunların titizlikle savunulması gereken değerler olduğundan bahsetti.

Prof.Çelik, Kur’an’ın insana sağladığı din ve vicdan özgürlüğü açısından kölelikle alakalı İslam’ın ıslah projesini ana hatlarıyla hatırlattıktan sonra konuşmasının önemli kısmını yine ayetlerden ve Hz. Peygamber’in hayatından örneklerle din ve vicdan özgürlüğünün ne anlama geldiğini ve bu konuda Kur’an’ın son derece tutarlı ve geniş perspektifini ortaya koymaya çalıştı.

Konferansın sonunda böyle önemli ve güncel bir konuyu gündeme getirmesi ve takdim etmesi sebebiyle tüm katılımcılar tarafından alkışlandı.