YDÜ Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Tüm Dünyada En Prestijli Kardiyoloji Kongresi Kabul Edilen ‘’American College Of Cardiology’’ Kongresi’nde Chicago’da Temsil Edilecek
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2016, 15:50
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 11:13

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Hatice Kemal tarafından yapılan“Value Of Speckle Tracking For The Assessment Of Right Ventricular Function in Patients with Congenital Heart Disease Associated Pulmonary Hypertension; Correlation With Conservative Echocardiography And Clinical Parameters” isimli çalışma en saygın ve en geniş kapsamlı kardiyoloji kongresi olan “American College of Cardiology/ACC”ye kabul edildi.  Chicago’da yapılacak toplantıda,Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nı temsil edecek olan Dr. Kemal çalışmayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Doğumsal Kalp Hastalığı Olan Bireyler Tedavi Yöntemlerinin İlerlemesi ve Başarısının Artmasıyla Erişkin Yaşlara Ulaşmaktadır
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan YDÜ Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Hatice Kemal; "Doğumsal kalp hastalığı, kalpte veya kalbin büyük damarlarında bulunan yapısal bir bozukluktur. Tedavi yöntemlerinin ilerlemesi ve başarının artmasıyla doğumsal kalp hastalığına sahip bireyler erişkin yaşlara ulaşmaktadır.  Erişkin bireylerde doğumsal kalp hastalıkları farklı bulgular ile karşımıza çıkabilmekte ve yaşamın ileri döneminde özellikle kalp içi basınçların artması ile berebar ‘pulmoner hipertansiyon’ dediğimiz akciğerde basınç yükselmesi denilen, yaşam kalitesini bozan ve yaşam süresini azaltan ciddi bir tablo oluşmaktadır.  Bu hasta popülasyonunda özellikle sağ kalp fonksiyonlarının önemi büyük olup, sağ kalp yetmezliği gelişmeden, gerekli tedavi ve önlemler uygulanmalıdır.Klasik ekokardiyografi yöntemleri doğumsal kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde ve hastaların takibinde kullanılmaktadır.Speckle tracking ‘parmak izi’ strain ekokardiyografik görüntüleme ise kalp kasının doku boyutunda değerlendirilmesine olanak sağlamakta ve kalp kasında klinik fonksiyon bozukluğu ortaya çıkmadan, doku düzeyinde fonksiyon bozukluğunu ortaya koyabilmektedir.  Bu sayede hastalar erken evrede yakalanarak gerekli önlemler alınabilmektedir."Dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nın Bilime Katkıları Devam Edecek
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu ise Kardiyoloji Kliniği olarak, dünya kardiyoloji camiasının en prestijli kongresi olan ACC’de Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin temsil edilecek olmasının kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu, 2015’de birçok önemli çalışmaya imza atarak  dünya tıp literatüründe kendinden defalarca bahsettiren Kardiyoloji Kliniği’nin bu yıl da büyük bir gayret ve hevesle bilime katkıda bulunmak için çalışmalarına aralıksız devam edeceğinisöyledi.