YDÜ Eczacılık Fakültesi “Türkiye’de Klinik Araştırmalar Çalıştayı”‘nda Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 03 Mart 2015, 11:27
Son Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 10:36

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Mehmet İlker Gelişen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Türkiye’de yapılan klinik Araştırmaların sayısal ve niteliksel olarak artırmak için uygulanacak stratejilerin belirlenmesi ve farkındalık yaratmak amacıyla İzmir’de düzenlenen Türkiye’de Klinik Araştırmalar Çalıştayına katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yürütülen klinik araştırmalarda bir yıl içinde 5 basamak atlayarak, ülkeler arası sıralamada 31. konuma yükselen Türkiye, yeni stratejilerin hayata geçirilmesiyle ilk 10 ülke arasına girmeyi hedefliyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen ve klinik araştırma faaliyetlerine katılan tüm tarafların yer aldığı Çalıştay İzmir-Seferihisar’da düzenlendi.

Türkiye’nin, hizmet sunumunda kullanılan teknolojinin üretilmesi ve yerli ilaç geliştirilmesi gibi alanlara ağırlık vereceğinin vurgulandığı çalıştayda klinik araştırmalar her yönden gözden geçirilerek, eksiklerin tespit edilmesi, yapılacakların planlanlanması. Klinik araştırmalara ilişkin Türkiye’nin yeni yol haritası belirlenmesi hedeflendi…

Birinci gün Türkiye’de Klinik Araştırmaların Durumunu gösteren SWOT analizi sunuldu ve ardından gruplar çalışmalarına başladı. Dr İlker Gelişen görev aldığı Klinik Araştırmalarda Medya ve Kamuoyu Algısı Masası sunumunu ikinci gün tüm katılanlara sundu.

“Klinik araştırmalara katılan herkes devlet güvencesindedir” Klinik araştırmalara ilişkin toplumda doğru algının geliştirilmesi çok önemlidir.

13 Masanın sunduğu raporlar birleştirilip yazılacak rapor tüm ilgili taraflara ulaştırılacak