Yaz Aylarının Gelmesi İle Birlikte Güneş ve Sıcakların Neden Olacağı Çocuk Hastalıklarına Dikkat!
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 09:46
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 08:31

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, Sıcakların Gelmesi ile Birlikte Buna Bağlı Olarak Yaşanılacak Sağlık Sorunlarına Karşı Yapılması Gerekenler Hakkında Bilgiler Verdi. Havuz ve Denizin Sık Kullanıldığı Bu Dönemde Çocuklarda Güneş Yanığı ve İshal Gibi Sağlık Sorunlarının Görülebileceğini, İshal Tedavisinde En Önemli Etkenin Yaşanılan Su Kaybının Önlenmesi Olduğunu, Çocukların Yaşadığı Burun Kanamasında İse Başın Öne Doğru Eğilmesi Gerektiğini, İsilik Olduğu Durumlarda da İsiliğe Yönelik Olarak Hergün Ilık Suyla Banyo Yapılması ve Pamuklu İnce Kıyafetlerin Giyilmesi Gerektiğini Belirtti.

Çocuklar Yaz Aylarında Birçok Rahatsızlık Yaşayabilmekte
Çocukların yaz aylarında dışarda geçirdiği zamanın artması ile güneş çarpması, yanık, isilik gibi cilt rahatsızlığı yaşayabileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, ayni zamanda deniz veya havuzların kullanılması ile birlikte sık görülen boğulma tehilikesi durumlarınında yaşanabileceğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit şöyle devam etti: “Koşup oynarken düşme yada aktiviteler sonucunda çarpmaya bağlı olarak travmalarda yaşanabilir. İshal, kusma atakları, böcek, sinek ısırıkları, arı, yılan ve akrep sokmaları yaz aylarında çocuklarda sık görülen durumlardır. Dışarıda vakit geçirmek, bahar tatilleri veya yaz tatilleri için ortak bir faaliyettir. Ancak güneş ışınlarına karşı koruma sağlamayı unutmamak gerekiyor. Çocuklar yetişkinlere göre daha hassas olduklarından özellikle çocukların güneş ışınlarından korunmaları gerekmektedir.”

Sıcakların Artması İle Birlikte Çocuklarda Güneş Yanığı Şikayeti Sık Görülmekte
Diğer yanmalar gibi güneş yanmalarının da da ciltte kızarma, sıcaklık artışı veya acının olabileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, şiddetli vakalarda, kabarma, ateş, titreme, baş ağrısı gibi durumların görüldüğünü belirtti. Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en sık görülenin güneş yanığı olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, çocukların şemsiye altında veya gölgede bulunması bile zaman zaman güneş ışınlarından korunmasına yetmeyeceğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit şöyle devam etti: “Ultraviyole ışınları, özellikle bir yaşın altındaki bebeklerin cildini olumsuz şekilde etkiler. Tekrarlayan güneş yanıklarının ileride cilt kanserine neden olabildiği bilinmektedir. Güneş yanığında en iyi tedavi yöntemi korunmaktır.”

Çocuklar İçin Kullanılan Güneş Kremleri En Az Otuz Faktörlü Olmalı
Koruyucu kremlerin sadece güneşten korunmak için değil sürekli olarak kullanılması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, bebeklere sıcak havalarda dışarıda gezdirilirken bile krem sürülmesi gerektiğini belirtti. Güneş ışınlarının gölgede bile çocuklara ve hassas ciltli bebeklere yansıyarak olumsuz etkilediğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, güneş kremlerinin en az otuz koruma faktörlü olması gerektiğini ve ayni zamanda kullanılan kremlerin içerisinde katkı maddesinin bulunmaması gerektiğini belirtti.Gözlük, şapka, şemsiye ve pamuklu ince giysilerin kullanılmasını öneren Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit şöyle devam etti: “Bebeğinizi bir ağacın, şemsiyenin veya bebek arabasının gölgesinin altına taşıyın. Güneş yanığını önlemek için boynu gölgeleyen kenarlı şapkaları kullanın. Kolları ve bacakları kaplayan hafif, pamuklu kıyafetler giydirin. Günümüzde D vitamin birçok hastalıkta etkili bir koruyucudur, bu nedenle güneş koruyucuları kullanmadan önce en azından kol ve bacakların 15-20 dakika güneş ışınları ile direk temas edilmesinin sağlanması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, D vitaminin sentezine izin verilmesi gerektiğini belirtti.Altı ayın altındaki bebeklerde en az otuz güneş koruma faktörü güneş kremi kullanmaya dikkat edin. Etkili olması için otuz dakikada bir kremi yenileyin. Bir bebek güneş yanığı olursa, etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulayın. Buzu direk olarak cilde temas ettirmemeye özen gösterin.”

Güneş Işınlarından Korunmak İçin Gölgede Bulunulması Gerekmekte
Zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya karşı ilk ve en iyi savunma yönteminin güneşten korunmak olduğunu söyleyen Yrd. Doç.Dr. Zeynep Cerit, mümkün olduğunca gölgede kalınması ve özellikle güneş ışınlarının dik olduğu saatler olan sabah onbir ile akşam dört saatleri arasında güneşe çıkmamaya özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit şöyle devam etti: “Çocukların yanaklarını, çenelerini, kulaklarını ve boynunun arkasını gölgeleyebilecek geniş kenarlı bir şapka kullanmaya çalışın. Ultraviyole korumalı güneş gözlükleri de çocuğunuzun gözlerini korumak için iyi bir yoldur. Güneş koruyucuları otuz veya daha yüksek koruma faktörlü, çocuğun açıkta kalan
bölgelerine sürün. Uygulamadan önce, alerjik reaksiyon için çocuğunuzun sırtındaki küçük bir alanda güneş koruyucuyu test edin. Göz kapaklarına sürmeye kaçının, kremi göz çevresine dikkatlice uygulayın. Bir döküntü gelişirse, çocuk doktorunuzla konuşun. Yeterli güneş kremi uyguladığınızdan emin olun. Her bir saatte bir güneş koruyucu uygulayın veya yüzdükten ya da terledikten sonra tekrarlayın. Çocuğunuzda kızarma, ağrı veya ateşle sonuçlanan güneş yanıkları varsa mutlaka çocuk doktorunuza başvurun.”

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit: “Çocukların Deniz ve Havuzlarda Yuttukları Mikroplu Sular İshale Yol Açmakta.”
Özellikle yaz mevsiminde çocuklarda sık görülen sağlık sorunlarından birinin de ishal olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, üç aydan büyük bebek ve çocuklar için yirmidört saatte üçten fazla sulu ve fazla miktarda dışkılamanın ishal olarak tanımlandığını belirtti. Üç aydan küçük bebeklerde isal tanımının günde altı veya yedi defadan fazla bezden taşacak kadar bol ve sulu dışkı olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit şöyle devam etti: “Sıcak havalarda ishal en fazla beş yaşın altındaki çocukları etkilemektedir. İshalin çocuklarda yaz mevsiminde artış göstermesinin birkaç nedeni vardır. Bunların en önemlisinin sıcak havalarda enfeksiyonu oluşturan virüs ile bakterilerin besinlerde kolay ve hızlı bir şekilde üreyebilmeleridir. İshale neden olan bir başka önemli etken ise hijenik olmayan içme sularının içerdikleri mikroplardır. Bunların yanı sıra çocukların deniz ve havuzlarda yuttukları mikroplu sularda ishale yol açabilir.”

İshal Tedavinde Su Kaybının Önlenmesi Önemli
İshalin tedavisinde su kaybının önlenmesinin önemli olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, ishal olan çocuklara sıvı olarak su, ayran ve taze sıkılmış meyve suyu verilmesi gerektiğini belirtti. İshal olan çocuklara bu dönemde bolca anne sütününde verilmesi gerektiğini söyleyen Zeynep Cerit, hastalık süresince muz, şeftali, katı besinlerden yağsız makarna, pirinç pilavı ve haşlanmış patates tüketilmesi gerektiğini belirtti. Hazır meyve suları, şeker ve çikolata gibi besinlerin ishal döneminde tüketilmemesi gereken besinler arasında yer aldığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, yaz aylarında ishale karşı alınması gereken birçok önlem olduğunu belirtti.

İshalden Korunmanın Yolu Hijyenden Geçiyor
Yaz aylarında yaşanacak ishal hastalığına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, kirli deniz ve havuz suları ishale neden olabildiğinden tatil yerlerinin hijyen ve temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. El temizliğinin bu hastalıkta ki en önemli unsur olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, ambalajlı ürünlerin tüketilmesi gerektiğini ve açık büfelerde sunulan yiyeceklere dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. İçme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz olmasına da özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Yrd. Doç.Dr. Zeynep Cerit, buzlu içecekler içerisinde konulan buzların yapıldığı suların temiz olmama olasılığından dolayı içeceklerin içerisine buz konulmadan tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Sıcak Havaların Gelmesi İle Karşılaşılan Hastalıklarda Yapılması Gerekenler
Burun kanaması yaşayan çocukların başlarının geriye doğru atılmaması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, burnu kanayan çocukların kafasının öne doğru eğilmesi gerektiğini ve burun kökünün bastırılması gerektiğini belirtti. İsilik yaşanması durumunda isiliğe yönelik olarak her gün ılık suyla banyo yapılması ve pamuklu ince kıyafetlerin giydirilmesi gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, yaz aylarında sinek ve böcek sokma olaylarının sık yaşandığını belirtti. Kapalı ortamlarda kimyasal madde içeren sinek ve böcek öldürücülerin kullanılmasının çocuklara zarar verdiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, bu yüzden özellikle bebekleri sineklerden korumak için odanın içerisine ya da vücuda sürülen kimyasallar yerine doğal koruyucuların yada cibinliklerin kullanılması gerektiğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit: “Havuz Yerine Denizi Tercih Edin.”
Havuz yerine denizin tercih edilmesinin daha sağlıklı olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, havuzların daha çok bakteri ve virüsün yaşaması için elverişli ortamlar hazırladığını bu nedenle cilt, kulak enfeksiyonları, hapatit A ve göz hastalıklarının sıkça görülebileceğini belirtti. Kapalı kalmış su ortamlarının bakteri ve virüslere elverişli ortam hazırladığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, havuzda cilt, kulak enfeksiyonları, hepatit A ve göz hastalıklarının sıkça görülebileceğini belirtti. Havuz yerine denizin tercih edilmesi ile bu tür enfeksiyonların riskini azaltacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cerit, havuzun tercih edildiği durumlarda havuz kenarında çıplak ayakla dolaşılmaması gerektiği gibi kulaklara tıkaç konması ile kulak enfeksiyonu riskinin azalacağını, havuz öncesi ve sonrası duş alınması ile diğer tüm riskli hastalıklara karşı korunma sağlanacağını belirtti.