Yakın Doğu Üniversitesi’nin Geri Dönüşüm Projesi Çalışmaları Ekoloji ve Çevre Kongresinde Sunuldu
Eklenme Tarihi: 08 Ekim 2017, 09:45
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:55

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrencilerin, geri dönüşüm ve çevre bilincinin sürdürülebilmesi amacıyla kampus içerisinde başlattığı “Geri Dönüşüm Konusunda Bilgi ve Farkındalık” projesi ile ilgili ilk çalışmalar XII. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi’nde sunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Tekirdağ, Trakya Üniversitesi’nde yapılan kongre’de, Geri Dönüşüm Konusunda Bilgi ve Farkındalık projesi ile ilgili ilk çalışma sonuçları yapılan poster sunumu ile anlatıldı.

Yapılan araştırmanın sonucunda, üniversite öğrencilerinin geri dönüşüm konusundaki bilgi ve farkındalığının yetersiz olduğu belirlendi. Araştırma, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp, Mühendislik ve Hukuk fakültelerinin birinci sınıflarına devam eden 664 öğrenci ile yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehtap Tiryakioğlu Yüksel, Prof. Dr. Songül Vaizoğlu, Prof. Dr. Selda Önderoğlu, öğrenciler Dilara Ünalan, Enes Potoğlu, Ali Eren Öztürkoğlu ve Buse Çuvalcıoğlu’nun birlikte yürüttükleri proje ile ilgili kongrede yaptıkları sunum katılımcılar tarafından ilgi ve beğeni ile karşılandı.

Geri Dönüşümün Yaygınlaşması Hedefleniyor…
Yakın Doğu Üniversitesi’nin kampus içerisindeki öğrencilere geri dönüşümü tanıtma, yaygılaştırma, sürdürülebilirliğini sağlama ve çevre bilinci oluşturma hedefiyle başlattığı proje kapsamında, Greenwise’ın katkılarıyla kampus içerisinde ayrıştırılan metal, plastik ve kağıt atıklar toplanarak çevrenin korunması sağlanacak.

2017-2019 yılları arasında tamamlanması planlanan Geri Dönüşüm projesinin devamında, kampus içerisine geri dönüşüm atık ve toplama bidonları yerleştirilecek. Seminerler, festivaller, filmler, pankartlar, posterler ve bildiriler aracılığıyla geri dönüşüm konusunda tanıtım, bilinçlendirme ve geri dönüşümü başlatma çalışmaları yapılacak. Yürütülen çalışmalar sonrasında, 2017-2018 eğitim yılı sonunda yeni anket ve değerlendirmeler yapılarak, yapılan etkinliklerin geri dönüşüm farkındalığına etkisi belirlenecek.