Yakın Doğu Üniversitesi’nden Romatoid Artrit Tedavisinde Yeni Bir Adım
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2017, 15:22
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 16:00
Yakın Doğu Üniversitesi’nden Romatoid Artrit Tedavisinde Yeni Bir Adım

Diş Hekimliği alanında artrit hastalığında aydınlık ve karanlık ortamlarda salınan hormonal dengelerin durumun saptanması ve bunların klinik uygulamalardaki tedavi potansiyellerinin keşfedilmesi üzerine yapılan çalışmalara bir yenisi de Yakın Doğu Üniversitesi tarafından eklendi...

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri çenede artrit oluşumunda sirkadyen ritmin düzenlenmesinde uygulanan tedavi sürecinde, pineal hormonların temporamandibular artrit hastalarında da kullanılabileceğini gösteren bir çalışmaya imza attı.

Yapılan çalışmanın sirkadyen ritmin düzenlenmesinde rol oynayan Melatonin ve 5-Metoksitriptofol bu hastalıkta yeni bir tedavi seçeneği yaratılmasına öncülük ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, çalışma Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalından Prof. Dr. Şenol TÜZÜM’ün yönettiği Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özer ŞEHİRLİ’nin denetiminde Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim görevlisi Dr. Dt. Gökçe SAVTEKİN’in doktora tezi kapsamnında gerçekleştirildi.

Diş Hekimliği fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özer ŞEHİRLİ ve Dr. Dt. Gökçe SAVTEKİN pineal hormonların temporamandibular artrit hastalarında da kullanılabileceğini gösterdiler.

Artirt Hastalığında Melatonin ve Metositriptofol’ün Koruyucu Etkisi Araştırıldı

Dr. Dt. SAVTEKİN ve Yrd. Doç. Dr. ŞEHİRLİ bu çalışmada deneysel olarak sıçanların çenelerinde artrit oluşturup sirkadyen ritmin düzenlenmesinde rol oynayan antioksidan özelliği ile güçlü koruyucu etki gösterip antiaging hormon olarak da bilinen beyin başta olmak üzere gastrointestinal sistem, karaciğer gibi birçok dokudan salınan melatonin ve 5-metoksitriptofol’ün bu rahatsızlıktaki koruyucu etkilerini biyokimyasal ve histolojik olarak araştırdılar.

Dr. Dt. SAVTEKİN ve Yrd. Doç. Dr. ŞEHİRLİ Çalışmanın tüm bulgularını incelediklerinde, sıçanların çenelerinde artrit oluşması ile birlikte bu hastalığa yol açan aracı maddelerin gerek eklem sıvısında gerek ise eklem dokusunda düzeylerinin arttığını ve böylece yapısal hasara eşlik ettiklerini de belirttiler.

Özellikle çenenin iki tarafında ağrı, hassasiyet, şişme ve çene hareketlerinde kısıtlılık belirtileri ile kendini gösteren ve bulunduğu kişide büyük sıkıntı oluşturan bu hastalıkta radikal bir tedavi olmadığını belirten Dr. Dt. Gökçe SAVTEKİN yapılan bu çalışmanın yeni bir tedavi seçeneği yaratabileceğini dile getirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Romatoid Artrit Tedavisinde Yeni Bir Adım

Yrd. Doç. Dr. ŞEHİRLİ: “İnflamatuar Hastalıkta Bugüne Kadar Hiç Denenmemiş Bir Çalışmaya İmza Attık”

Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özer ŞEHİRLİ yapmış oldukları çalışma ilgili olarak verdiği bilgide, bugüne kadar yapılan çalışmalarda pineal bezden salınan melatoninin gece karanlıkta düzeyininin yüksek olduğu, gündüz aydınlıkta ise düzeylerinin düştüğü diğer bir pineal indol olan 5-Metoksitriptofol’ün ise gece karanlıkta seviyelerinin düştüğü gündüz aydınlıkta ise yükseldiğinin gösterildiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. ŞEHİRLİ, dolayısıyla bu inflamatuar hastalıkta bugüne kadar hiç denenmemiş ve bu yönde ilk çalışma olan karanlığın hormonu melatonin ile aydınlıkta salıverilen 5-metoksitriptofol’ün dışarıdan uygulanmasının sonuçların daha başarılı olabilmesini sağlayabileceğini ancak bu ajanların klinikte kullanılabilmeleri için daha geniş karşılaştırmalı deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Proje Destekçilerine Teşekkür...

Dr. Dt. SAVTEKİN ve Yrd. Doç Dr. ŞEHİRLİ’nın bu projenin Yakın Doğu Üniversitesi, Center of Excellence tarafdından desteklendiğini ve projenin başarısına çeşitli aşamalarda katkı koyan Prof. Dr. Nedime SERAKINCI’ya da kendilerine ve projelerine ve de özellikle makale yazım aşamasındaki desteklerinden dolayı teşekürü bir borç bildiklerini dile getirdi.

Prof. Dr. SERAKINCI: “Romatioid Artrit Tedavilerine Yön Verecek Yeni Bir Adım Atılmasının Gururunu Yaşıyorum...”

Prof. Dr. Nedime SERAKINCI da bu çalışmanın sonuç olarak, Romatoid artrit tedavisinde yeni bir adım olduğunu ve bundan sonra modern tedavi yaklaşımlarına yön verebilecek çalışmalar arasında yer aldığını belirterek, çalışmanın Yakın Doğu Üniversitesi imzalı olmasından gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi. Bu çalışmanın ilk aşamasını alanında saygın bir dergi olan International Journal of Clinical and Experimental Medicine’da “Melatonin ve 5- methoksitriptofolun zymosan indüklenmiş romatoid artiritte sinoviyal sıvıda enflamasyona etkisi (Effects of melatonin and 5-methoxytryptophol on synovial inflammation in the zymosan-induced rheumatoid arthritis in rats)” başlığı ile yayınlandığını ve ikinci yayınında yolda olduğunu sözlerine ekledi.