Yakın Doğu Üniversitesi’nden Kan Bağışına Örnek Olacak Büyük Destek
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 18:19
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:12

Yakın Doğu Üniversitesi, Türk Kızılay’ının Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı işbirliği ile Kıbrıs’ta kan bağışını özendirme ve donör kazanımı sağlamak için başlattığı “Kan Bağışı Kazanma Projesi’ne destek verecek.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında, Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Operasyon Müdürü Dr. Metin KALENDER ve ekibi, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Ulubay eşliğinde, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ ile Sağlıktan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyaretlerde, Yakın Doğu Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Kaya SÜER ile Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar SUSEVER de hazır bulundu.

Ziyarette, Dr. Metin KALENDER, Kan Bağışı Kazanma Projesi, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı faaliyetlerini geliştirme ve Türk Kızılay’ının çalışmaları hakkında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ’la, prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ’a bilgi verdi.

“Yakın Doğu Üniversitesi Geleceğin Kan Bağışcılarının Yetişmesine Önemli Katkı Sağlayacak…”
Ziyarette konuşan Dr. Metin KALENDER, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kaynağı yalnızca insandan gelen bir ilaç olan kan ihtiyacını gidermek ve Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ının bu alanda yaptığı çalışmaları genişletmek amacıyla başlattıkları projeye Yakın Doğu Üniversitesi’nin tüm imkanlarını sunarak destek vereceğine inandıklarını dile getirdi.

Ülke nüfusunun dörtte birinden fazlasını öğrencilerin teşkil ettiğini ve proje kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerin de yer alacağını belirten Dr. KALENDER, “Ülkede kan bankacılığında yetkinliğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin katkısı bizim için önemli. Hem sosyal ve kültürel hem de gönüllük faaliyetleri açısından öğrenci kulüpleşmelerinde gelişmiş bir üniversite ile işbirliği içerisinde olmak bizi mutlu edecektir” dedi.

Üniversitelerde bulunan 18-25 yaş arası genç nüfusun sosyal sorumluluk ve gönüllülük eğilimlerinin daha yüksek olduğuna vurgu yapan Dr. KALENDER, “Üniversitelerde verilecek bilgi ve farkındalık eğitimleriyle bu öğrencilerin ileride yeni bağışçılar oluşturma potansiyeli yüksek. Üniversiteler genelinde kan bağışı devamlılığını sağlayacak eğitim ve bilgilendirmeler kan bağısı kampanyalarına farkındalığın artıracak, devamlılığı sağlayacak ve ülkedeki kan ihtiyacı sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır. Bu projede bizlere destek verecek olan Yakın Doğu Üniversitesi’ne teşekkürlerimizi sunarız” şeklinde konuştu.

Ahmet Ulubay: “Yakın Doğu Üniversitesi desteği ile düzenli bağışçı oranın yükselmesini sağlayabiliriz…”
Ziyarette söz alan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği Başkanı Ahmet Ulubay da, Kan Bağışı Kazanma Projesinin, bağışçılık bilincinin oluşturulması açısından önem taşıdığına dikkat çekerek, üniversitelerde eğitim alan genç nüfusun bilinçaltlarında kan verme erdemini aşılamayı istediklerini söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin kan bağışı kapmayanlarına çeşitli projelerle destek ve önem verdiğini anlatan Ulubay, “Yüksek öğrenci nüfusuna sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi, bilinçli gönüllü bağışçılar oluşturmak, düzenli bağış yapabilen kişilere ulaşmamıza ve bağışcı oranının yükselerek güvenli kan temini sağlamamıza büyük katkı koyacaktır” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği’nin sadece kan ihtiyacı değil, afet, sosyal hizmetler ve daha birçok alanda çalışmalar yaptığını da dikkate çeken Ahmet Ulubay, Kızılay’ın gönüllük esasına dayandığını ve halktan destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. BEKTAŞ: “ Gereken Desteği Sağlayacağız…”
Ziyarette konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ ise, Türk Kızılay’ının kan bağışı kampanyalarında her geçen gün yeni bir projeye imza attığını ifade ederek, projeye gereken desteği vereceklerini söyledi.

Kanın tek kaynağının sağlıklı bağışçılar olduğuna ve kan bağışının önemine dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. BEKTAŞ, “Bir kişinin hayatını kurtarmak paha biçilemez bir değere sahiptir. Türk Kızılayı ile Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ının ülkede kan ihtiyacını giderme ve kan verme hakkında farkındalık oluşturmak için başlattığı projede yer almaktan büyük mutluluk duyacağız. Hem gençlerin bilinçlendirilmesi hem de sürekli ve gönüllü kan bağışçı sayısının arttırılmasının hedeflendiği projeye üniversite olarak gereken desteği koyacağız” dedi.

Proje Eylül Ayında Hayata Geçecek…
Türk Kızılay’ının Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde hayat bulacak olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kan ihtiyacının karşılanması projesi, Eylül ayında başlatılacak. Türk Kızılay’ının bir yıl sürdüreceği proje kapsamında, insanların sadece acil olarak yapılan çağrılarda değil, gönüllü olarak sürekli kan vermesini sağlamak adına toplumun ilgi ve bilgisini artıracak eğitim, reklam ve tanıtım faaliyetleri uygulanacak.

Üniversiteye Hayran Kaldılar…
Ziyaretin ardından, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Laboratuarlarını gezerek yapılan çalışmalara hakkında bilgiler alan heyet, son teknoloji cihazlarla analizler yapılan laboratuarlara hayran kaldı. Daha sonra Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesini gezen heyet, müzede yer alan araçların tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler alırken gördükleri otomobiller karşısında hayranlıklarını gizleyemedi.