Yakın Doğu Üniversitesi’nden Cinsiyet ve Cinsellik Eğitimi Sertifika Programı
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2016, 17:15
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 16:23

Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim programları çerçevesinde Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü tarafından 12 Mart 2016 tarihinde “Cinsel Eğitim, Cinsiyet Eğitimi ve Tacizden Korunma” konulu kısa dönemli bir eğitim gerçekleştirilecek. Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da saat 09:30 ile 16:15 saatleri arasında yapılacak olan eğitimi Yrd. Doç. Dr. Ayten Düzkantar verecek.

Çocuklarda Cinsel Kimlik, Cinsellik Eğitimi, Tacizden Korunma Konuları Değerlendirilecek

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre bir gün sürecek eğitimde Yrd. Doç. Dr. Ayten Düzkantar, “Cinsel Kimliğini Benimsetme, Cinsel Eğitimi, Geçiş Dönemi Eğitimi, Buluğ Çağı ve Sonrasında Cinsel Davranışların, Kontrolü ve Yönlendirilmesi, Tacizden Korunma Eğitimi, Bireylerin Tacizden Korunması, İzinsiz Fiziksel Teması Reddetme, Bireysel Alan Algısı Dokunulmazlık, Güven Çemberi Oluşturma, Bildirimde bulunma” konularını detaylı olarak katılımcılarla birlikte değerlendirecek. Kısa dönemli eğitim programına üniversite öğrencileri, öğretmenler, aileler ve cinsel gelişim ve cinsiyet eğitimi ile ilgili farkındalığını artırmak isteyen herkes katılabilecek.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Toplumun Geleceğini İnşa Edecek Çocuklarımızın Kendilerini Keşfetme ve Kimliklerini Oluşturmasında Çok Önemli Bir Program

Kısa dönemli eğitim programı ile ilgili bir açıklamada bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YABEM) Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, eğitim kapsamında toplumun geleceğini inşa edecek çocuklarımızın kendilerini bulma ve kimliklerini oluşturma süreçlerinde çok önemli bir evre olan cinsellik konusunun bu alanda uzman bir isimle değerlendireceğinin altını çizdi. Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi olarak Yakın Doğu Üniversitesi bünyesindeki tüm Fakültelerin eşgüdümünde önemli konularda uzman isimlerle kısa dönemli eğitim programları düzenlediklerini vurgulayan Doç. Dr. Koldaş, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi eşgüdümünde yürütülen bu önemli kısa dönemli eğitim programının toplumdaki önemli bir farkındalıok ve bilgi boşluğunu dolduracağını, bu konuda bilgili olan toplumsal kesimlere de bilgilerini diğer katılımcılarla paylaşma imkanı tanıyacağını belirtti.

Dervişe Amca: Çocukların Cinsel Eğitimi ve Farkındalığı İle İlgili Çok Önemli Bir Eğitim Programı

Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitimleri kapsamında Atatürk Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen kısa dönemli eğitimin cinsel eğitimde cinsiyet eğitimi ve tacizden korunma’ seminerinin koordinasyonunu gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dervişe Amca, kısa dönemli eğitim programının önemine vurgu yaptı. Program kapsamında çocuk ve ergenlerin gelişim özellikleri, cinsellikle ilgili temel gelişim bilgileri, çocuklarla yaş dönemine uygun konuşma ve bilgi aktarımı yöntemleri, beden mahremiyetinin önemi, bireysel alana sahip çıkma ve taciz konuları üzerinde durulacağını belirten Amca, “Çocukların kendi cinsiyet farklarını fark etmeleriyle başlayan cinsellikle ilgili soruları, aslında dünyayı keşfetme sürecinde diğer sordukları tüm sorular gibi kendilerini ve çevrelerini anlamaya yöneliktir. Bu konuda soru almaya hazır olmayan yetişkinler çocukların ani soruları karşısında zorlanmakta, ne yapacaklarını bilememekte ve çocuğun soru ve davranışlarını yetişkin cinselliği ile karıştırmaktadır. Ülkemizde eğitim kurumlarında cinselliğin yer alması oldukça tartışmalı bir konu olsa da bu alanda çocuğun sorularını ayıplamak, yanlış, eksik ya da karmaşık bilgi vermek, sessiz kalmak, çocuğun bu alanla ilgili merakını arttıracak ve uygun olmayan kaynaklardan bilgi edinme eğilimine girmesine sebep olacaktır. Bu nedenle ebeveynlerin ve eğitimcilerin çocuğun yaş dönemine uygun cinsel eğitim sürecinde çocuğu anlamaları ve sorularına karşı nasıl davranmaları konusunda bilgilendirilmeleri önem taşımaktadır.” dedi.

“Cinsel Eğitim, Cinsiyet Eğitimi ve Tacizden Korunma” eğitim programına katılmak isteyenler seminerlerin düzenleneceği 12 Mart Cumartesi günü kayıt yaptırabilecekler. Katılımcılara katılım belgesi verilecek olan seminerle ilgili detaylı bilgiye www.neu.edu.tr adresinden, Atatürk Eğitim Fakültesi’nden ve Yakın Doğu Enstitüsü Yaşam Boyu Eğitim Merkezi iletişim adreslerinden (+90 392 680 20 00 / 532 -- Cep:0533 829 97 36) ulaşılabilir.

Haberin Videosu