Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yapılan Yüksek Lisans Tezi Ödüle Layık Görüldü
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2016, 13:10
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 11:51
Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yapılan Yüksek Lisans Tezi Ödüle Layık Görüldü

Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yapılan Yüksek Lisans Tezi bu yıl ki Necati ÖZKAN Vakfı “20. M. Necati ÖZKAN Bilim – Kültür – Sanat Başarı Ödülü” Alıyor.

Necati ÖZKAN Vakfı “20. M. Necati ÖZKAN Bilim – Kültür – Sanat Başarı Ödülleri”ne layık görülen kişi ve kurumlar açıklandı.

Necati ÖZKAN Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ödüllerin 3 Mayıs Salı günü saat 19.00’da Lefkoşa’da Açıköğretim Fakültesi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verileceği kaydedildi.

Açıklamada, İstiklâl Gazetesi’nin de 3 Mayıs’ta yayınlanarak ücretsiz halka dağıtılacağı duyuruldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, YDÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda Doç. Dr. Şevket ÖZNUR’un tez danışmanlığında yapılan “İstiklal Gazetesinde, 1949-1952 Yılları Arasında Yayımlanan “Siyasi  Yazıları” adlı yüksek lisans tezinden dolayı Özge Eliz Aksaygın’a ödül veriliyor.

Vakıf ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “Necati ÖZKAN’ın liderliğini, yaptığı Yüksek Lisans (M.Sc.) çalışmasıyla başarılı bir şekilde irdeleyip toplum belleğine yaptığı katkı dolayısıyla Özge Eliz AKSAYGIN’ın “Onur Belgesi” ile onurlandırması uygun görüldü.”

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLENLER DİĞER KİŞİLER

“M. Necati ÖZKAN 2014 – 2015 Bilim – Kültür – Sanat Başarı Ödüllerine layık görülen kişiler” şöyle açıklandı:

“Vamık VOLKAN: Dünya çapında ve evrensel boyuttaki bilimsel çalışmaları, toplumumuzla ilgili olarak yaptığı bilimsel değerlendirmeler ve bu doğrultuda yaptığı yayınlar dolayısıyla Prof. Dr. Vamık VOLKAN’ın ödüllendirilmesi uygun görüldü.

Laden İNCE: Müzik alanında ortaya koyduğu nitelikli performans ve Kıbrıs Türk müzik sanatını uluslararası topluma duyurması dolayısıyla Laden İNCE’nin ödüllendirilmesi uygun görüldü.

Orkun BOZKURT, Aysan ÖZCEZARLI, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Kıbrıs Türk Özürlüler Derneği: Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Kıbrıs Türk Özürlüler Derneği işbirliğinde ve soysal sorumluluk bilinciyle ortak yapım ve alanında bir ilk olarak sahnelenerek başarılı bir yurtdışı turnesine de çıkan ve engellilik konusunda farkındalık yaratan “Tekerlek İzleri” oyunu dolayısıyla oyunun yazarları Orkun BOZKURT ile Aysan ÖZCEZARLI ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ile Kıbrıs Türk Özürlüler Derneği’nin ödüllendirilmesi uygun görüldü.

Osman ALKAŞ: Başarılı bir tiyatro yaşamından sonra bir Kıbrıslı Türk olarak Türk sinemasında yer alma başarısı göstermesi ve “Sarmaşık” filmindeki başarılı performansı dolayısıyla Osman ALKAŞ’ın ödüllendirilmesi uygun görüldü.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Filiz BESİM ve Ahmet TOLGAY: Mesleki bir sivil toplum örgütü olarak kendi alanında topluma hizmet vermiş, öncü olmuş ve isim yapmış hekimlere vefa borcu bağlamında yaptığı yayınlarla toplumsal bellek oluşturması dolayısıyla Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ile Birlik Başkanı Filiz BESİM ve yazar Ahmet TOLGAY’ın ödüllendirilmesi uygun görüldü.

Onur Belgeleri:

Dr. İhsan TAYHANİ: Lefke Avrupa Üniversitesi’nin 2015 yılında düzenlediği 2. Uluslararası Tarih Kongresi’yle, “Kıbrıs Türkü’nde Demokratik Kültür ve Kıbrıs Demokrasi Tarihi”ne sağladığı katkı, bu bağlamda Necati ÖZKAN’ın liderliğinin de irdelenmesine ve toplum belleğine katkı yapılmasına olanak yarattığı için, Dr. İhsan TAYHANİ’nin “Onur Belgesi” ile onurlandırılması uygun görüldü.

Khora Kitapevi: Yaptığı yaygın yayıncılık çalışmaları ve bu çalışmalarla toplum belleğine sağladığı katkı dolayısıyla Khora Kitapevi’nin “Onur Belgesi” ile onurlandırılması uygun görüldü.“