Yakın Doğu Üniversitesi’nde Uluslararası “Hâfız-i Şirâzi ve Yunus Emre’de İrfan Görüşü” Kongresi
Eklenme Tarihi: 04 Nisan 2016, 13:00
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 14:15
Yakın Doğu Üniversitesi'nde Uluslararası “Hâfız-i Şirâzi ve Yunus Emre’de İrfan Görüşü" Kongresi

- Yakın Doğu Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi Bünyesinde Uluslararası Edebi Panel Gerçekleşiyor!

2015 yılı itibariyle Yakın Doğu ve İran Mohaghegh Ardebili üniversiteleri arasında imzalanan kültürel, eğitimsel ve bilimsel işbirlikleri çerçevesinde uluslararası çapta edebi panel gerçekleşiyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 07-08 Nisan 2016 tarihleri arasında “Hâfız-i Şirâzi ve Yunus Emre’de İrfan Görüşü Kongresi” gerçekleşecek olan etkinliğe İran, Türkiye ve KKTC’den katılımcılar Türk- Fars edebiyatı parlak edebi yıldızları olan Hâfız ve Yunus hakkında bildiri sunacaklar.

Kongre düzenleme kurulu başkanı, fen ve edebiyat fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ghadir Golkarian yaptığı açıklamada kongredeki sunulacak bildirilerde gerek iki ülke edebiyatı, gerekse edebiyat ve dillerin etki ve etkileşiminden izlerin ortaya çıkmasından bahsederken Türk- İran edebiyatının en önemli paydaları olan tasavvuf, irfan, şiir özdeşliğine de vurgu yaptı.

Edebi kongre önceden karşılıklı mutabakata dayalı bineal olarak gerçekleşecektir. 2016 yılında gerçekleşecek olan edebi kongre, seneye İran Mohaghegh Ardebili üniversitesi bünyesinde yapılacaktır. Bu bağlamda kongrenin gerçekleşmesi ile birlikte iki üniversite arasında başka bölümler ile de ilgili karşılıklı çalışmaların gerçekleşmesi için gerekli adımlar atılıp protokoller imzalanacaktır.

Kongreye yurtdışından toplam 13 bilim adamı ve İran Mohaghegh Ardebili üniversitesi rektör ve rektör yardımcıları da katılacaklar.

Kongre 07-08 Nisan 2016 tarihleri arasında YDÜ AKKM Salon 4’te 09:00 - 17:30 saatleri arasında yapılacaktır.

Haberin Videosu