Yakın Doğu Üniversitesi’nde “Harekete Geç AIDS Bitmedi’’Etkinliği Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2015, 10:10
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:56

1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin üyesi oldukları Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulübü öğrencileri “Harekete Geç AIDS Bitmedi’’ etkinliğini gerçekleştirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Sempozyuma YDÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Bektaş, Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutahhar Ulusoy’un yanı sıra öğretim üyeleri, öğrenciler ve konuklar katıldı. Yakın Doğu Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi (TURKMSIC) öğrencilerinden oluşan 600’ü aşkın katılımcı Sempozyuma yoğun ilgi gösterdi.

Açılış konuşmalarını takiben piyano dinletisi ile etkinlik başladı.

Bilimsel Danışma Kurulu’nu Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Prof. Dr. Nedim Çakır, Doç. Dr. Kaya Süer, Doç. Dr. Murat Sayan, Yrd. Doç. Dr. Serdar Susever, Yrd. Doç. Dr. Aslı Aykaç'ın oluşturduğu etkinlik "Buzdağının Görünmeyen Yüzü" adlı oturum ile öğrencilerin sunumlarıyla başladı.

Oturum başkanlığını Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden Arda Türker'in yaptığı oturumda Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Onur Coşkun ‘HIV viroloji/epidemiyolojisi’, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Şahinde Çiftçi ile Seran Gülbudak ‘Kıbrıs'ta HIV/AIDS Gerçeği’, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Esra Kutun ‘Kitle Hareketlerinin HIV Yayılması ve Epidemiyolojisi Üzerine Etkisi’ başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Katılımcılar tarafından yoğun ilgi gören ve hayli tartışmalı geçen ilk oturumun ardından kısa bir ara verildi.

Ara sonunda Doç.Dr.Murat Sayan ile Doç.Dr.H.Kaya Süer 'İnteraktif oturum: Öğrenciler Soruyor Uzmanlar Yanıtlıyor' paneli ile Av.Fırat Can Güngör 'Stigma ve Hukuksal Çözümler' başlıklı sunumu gerçekleştirdiler. Hem panel ile ilgili hem de bütün Sempozyum ile ilgili soru ve katkılar alındıktan sonra sempozyum sona erdi.

HIV/AIDS ile ilgili farkındalığının arttırılması amacıyla düzenlenen ve güncel bilgilerin paylaşıldığı sempozyuma katılan öğrenciler tarafından ilgi ve beğeni ile izlendi.

Programın sonunda etkinliğin düzenlenmesinde görev alan konuşmacılara, Yönetim Kurulu üyelerine, Düzenleme Kurulu üyelerine ve Bilimsel Danışma Kurulu üyelerine teşekkür sertifikaları verilerek sempozyum noktalandı.