Yakın Doğu Üniversitesi’nde Atilla TÜRK’ten Minyatürler Sergisi Açıldı
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2016, 14:12
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:21
Yakın Doğu Üniversitesi’nde Atilla TÜRK’ten Minyatürler Sergisi Açıldı

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin en Renkli Simalarından ve En Sevilen Hocalarından Doç. Dr. Atilla TÜRK'ün Tedavisi Sürüyor.

YDÜ Hastanesi sergi salonunda çok büyük bir katılımla gerçekleşti.Hasta yatağından sergi salonuna sağlık ekibi gözetiminde getirilen TÜRK, büyük sevgi ve coşkuyla karşılandı. Sergide yer alan eserler bir kitapta toplandı ve Atilla TÜRK Soğuk Mühürü ile mühürlenerek davetlilere dağıtıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, 30 yılı aşkın bir süredir kendi tabiriyle çiziktirdiklerinin sergilenmeye değer bulunmasına çok sevindiğini belirten TÜRK kısa süre kaldığı sergide; "Bir çoklarınızın bildiği gibi iki ayı aşkın bir zamandır Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde kelimelerle ifade edilmesi imkansız bir özen ve şefkatle tedavi görmekteyim. Burada üniversite yönetimine doktorlarıma tüm hemşire ve hastabakıcı arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım. Hastalığım nedeniyle uzaktan yakından ziyaretime gelen can dostlarım, meslektaşlarım, arkadaşlarım, öğrencilerim beni göremeden ziyaretçi defterime yazdıkları güzel dileklerle yetinerek geri dönmek zorunda kaldılar. Hepsine, hepinize gösterdiğiniz yakınlık, dayanışma ve dualarınız için minnettarım. Sağolun. Bu sergi birazda bir araya göz göze gelmemize vesile olsun görüşme hasretimizi bir parçada olsa dindirsin diye düşünüldü. Burada gördüğünüz eskizler, çiziktirmeler, vinyet ve minyatürler benim yüzlerce defterimden arkadaşlarımın ulaşabildiği sadece bir kaçından örneklerdir. Akademik çalışmalarımın soluklanmalarında uzun seyahatlerimde, günlük gezilerde, kahve aralarındaki zamanlarda resim tutkumu dindirecek bu tür çalışmalar yaptım.Bunların bir kısmı kitap çalışmalarında kullanırım diyordum. Kısmet böyleymiş burada bizi buluşturma işlemiyle karşımıza çıktılar. Bu buluşmaya katkıda bulunan serginin baskı ve sunumunu sağlayan üniversiteme,tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sizlerde geldiğiniz bu mutluluğu benimle paylaştığınız için sağolun, varolun."

Daha sonra söz alan Mimarlık fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ; "Üniversiteleri Üniversite yapan değerlerden biride öğretim elemanlarıdır. Atilla TÜRK gibi gerektiğinde abi, gerektiğinde kardeş, gerektiğinde büyük, gerektiğinde küçük olabilen; şakalarımıza hoş görüyle bakan, bizim yanımızda olduğu için, aynı çatı altında olduğumuz için keyif aldığımız çok önemli bir figüre, değerdir Atilla TÜRK hocamız. Bilim adamı ve akademisyen kimliği ile pek çok öğrenciye ve akademisyene örneklik eden hocamız aynı zamanda hepimize enerji veren deneyimli bir hocamızdır. Kendisini en kısa zamanda sağlıkla aramızda görmek isteriz” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN ise; "Atilla TÜRK ile arkadaşlığımda 45 yılı devirdim 50 ye doğru yol alıyoruz. Şimdi bu ne sergisi, bu şiir sergisi mi? minyatür sergisi mi? çizgi ustası sergisi mi? renk sergisi mi? çizgi sergisi mi? hayatın yansıtılışı sergisi mi? ne sergisi bu bilmiyorum o bakışıyla söylüyor zaten ne sergisi olduğunu. Hayat sergisi minyatür telülül üzerinde hayat sergisi. Atilla TÜRK çocukluğundan beri 17 – 18 yaşlarında bilimsel kitap yazdı ki çok kaliteli hala herkes istifade ediyor. Atilla TÜRK, iyi türkçe sahibi olarak, mükemmelliyetçi, çok titiz yazdığına, baktığına, çizdiğine çok titiz. Atilla TÜRK, bu kadar şair bir adam, bu kadar ressam bir adam, bu kadar çizgi ustası bir adam, bu kadar minyatürcü bir adam, bu kadar hassas bir adam, bu kadar değişik bir adam, bu kadar karizmanın her unsurunu üzerinde kendisine verilmiş bir adam. Tam bir esnektir Atilla TÜRK, bidiyyat ustası. Mesela bir çoklarımız yakından tanıma fırsatı oldu fakat yine bir çoklarımızın kaçırdığı bir durum olabilir. Hattattır ciddi hattattır tabi bu kadar meseleleri konulara dalınca belki onu ön plana çıkarma fırsatı bulmadı onun yansımaları burada var ama hakiki hattattan bahsediyorum dolayısıyla o geçti zaten bilimsel dergiye isteyen arar bulur. Koleksiyonel onu hepiniz biliyorsunuz yada duymuşsunuzdur bu koleksiyonel bir biyofillik yalnız kitap alanında değil bir çok alandadır Atilla TÜRK. "Atilla TÜRK’çe" demeyi hakedecek adamdır. Çünkü genel olarak lisan bilgisinin genişliği, dil kültürünün enginliği, dil kültürünün sadece yabancı diller ve türkçe bağlamında değil türkçenin kendi sevdiği tabirle hası insane ve olaya “has” der.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde Atilla TÜRK’ten Minyatürler Sergisi Açıldı

Atilla TÜRK, dünyayı gezerek hayatının önemli bir bölümünü doldurmuştur. Çevresini ve arkadaşlarını çok mutlu etmiştir diyen Prof. HASSAN, Atilla TÜRK'ün kaleminden "ölmek isterim kimileyim, ölülerim utanmasın diye, selim şavku/türkü ölü olurum, selim şavkum/yeşilim/yaşamayı ciddiye alırdı, beni yanına aldır(a)madı dizeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Atilla TÜRK ile Almanya'da dostluğu olmuş ve hastalığını duyar duymaz Kıbrıs'a gelen Tayfun DEMİR ise Atilla TÜRK'e dair şu sözleri paylaştı; Atilla TÜRK'ün arkadaşıyım 1969’da Ankara’da başlayan sonra Frankfurt’ta devam eden bir arkadaşlık. 2 ay önce geldim yatıyordu, yoğun bakımdaydı. Sonra toparladı konuşurken, sohbet ederken sizler geliyordunuz kapıdan dönüyordunuz göremiyordunuz bir buluşumu nasıl sağlarız düşüncesi oluştu sonra bu sergiyle onu sizlerle buluşturmaya karar verdik. Bu adam 50 insanın 100 insanın ömrüne sığdıramayacağı kadar çok şey üretmiş. Yayınlamadığı sizlerin duyduğunuz gerçekten yayınlama aşamasında ama bir öncesinde küçük bir regasyonla yayınlanabilecek o kadar değerli işleri var ki örneğin bir Osmanlı Türk Anadolu yemek kültürü 5 - 6 cilt. Atilla TÜRK çok uzun çok farklı bir tarihe el atmış. Binlerce sayfa, inanılmaz kaynaklar yani ben anlatamam ama sanıyorum, umuyorum, diliyorum bugün buradan aldığı enerjiyle çıkacak, bütün bu sonuna geldiği işleri tamamlayacak ve bizleri çalışmalarından deneyimlerinden daha çok zenginleştirecek. Hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra sergiye katılan Atilla TÜRK'ün sevenleri, öğrencileri ve dostlarıyla anı fotoğrafı çektirdi ve sağlık ekibi ile birlikte tedavi gördüğü odasına götürüldü.

YDÜ Hastanesi Sergi Salonunda yer alan Atilla TÜRK'e ait eserler 15 Temmuz 2016 tarihine kadar Saat 08:00-17:00 saatleri arasında gezilebilecek.


Haberin Videosu