Yakın Doğu Üniversitesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitlerini Anma Töreni Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2017, 13:37
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:07

Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih, Sınıf, Sosyal Bilgiler, Coğrafya, Müzik ve Türkçe Öğretmenliği Bölümleri ile Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ve Türk Dili Edebiyatı Bölümleri tarafından ortaklaşa hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitlerini Anma günü Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 3`te gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Törene ilgili bölümlerin bölüm başkanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetlilerin katıldığı belirtildi.

Prof.Dr. Ali Efdal ÖZKUL; "Çanakkale Cephesinde Canlarını Ortaya Koyan Şehitlerimiz Birçok Bedel Ödeyerek Destan Yazdılar"

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı. Ardından Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ve Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölüm başkanı Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada ;Çanakkale zaferinin öneminden bahsederek, I. Dünya Savaşı`nda ayrı bire yere sahip olan Çanakkale cephesinde canlarını ortaya koyan şehitlerimizin birçok bedel ödeyerek destan yazdıklarını ifade etti. Ayrıca Çanakkale zaferinin savaşa katılan toplumların ve tarihin seyrini değiştirdiğini de aktardı.

Yrd. Doç. Dr. Erdoğan SARAÇOĞLU ;"Çanakkale'de Ödenen Bedeller Üzerine Bir Çok Edebi Eserler Yazıldı"

Daha sonra Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erdoğan SARAÇOĞLU ise yaptığı konuşmasında Çanakkale Savaşı`nın kazandırdığı zaferin aslında çok büyük bedeller ödenerek elde edildiğini ve bunun uğruna birçok edebi eserlerin yazıldığını aktardı.

"Çanakkale Zaferi ve Uğruna Şehit Olanlar Adına Yazılmış Şiirler Okundu"

Tören Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencileri tarafından hazırlanan slayt gösterisi, ardından Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden sırasıyla Hazal CAN “Çanakkale Destanı”, Eren SEVEN “Kahramanlara Kaside”, Merve ELİHOŞ “Çanakkale”, İsmail TAMER “Çanakkale Destanı” ve İlhami BİLGE “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirlerini seslendirdiler.

“Bir Savaşın Coğrafyası: Çanakkale”

Anma programı, Atatürk Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği ve Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümleri öğretim üyesi Uz. Abdülselam TANIŞMAN`ın “Bir Savaşın Coğrafyası: Çanakkale” adlı konuşmasıyla devam etti. TANIŞMAN, Çanakkale Zaferi`nin elde edilmesinde etkili olan coğrafik unsurlardan bahsederek Çanakkale Boğazı`nın coğrafi konumunun jeopolitik ve jeostratejik önemi ile bölge topografyasının savaşın seyrini nasıl etkilediğini vurguladı.

Daha sonra Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Akın Sarıkaya “Bir Yolcuya” adlı şiirini seslendirdi. Program Müzik Öğretmenliği bölümü öğrencilerden Buse ERGİR, Ali KARPUZLUK ve Talha GÜN`ün birlikte hazırladığı türküler eşliğindeki müzik dinletisi ile son buldu.