Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Suriye konulu Alan Araştırma Raporunu Dışişleri Bakanlığı’nda Sundu
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2015, 16:35
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:54

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü tarafından hazırlanan ve Suriye’deki son gelişmeler ışığında  bölgedeki  çatışmaların nedenlerini ve sonuçlarını değişik yönleriyle ve çok boyutlu bir şekilde inceleyen “Suriye: Çözüm ya da Kaos”başlıklı alan analizi raporu Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü danışmanı ve raporun yazarı Ercan Çitlioğlu’nca KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak’a ve bakanlık personeline sunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, KKTC Dışişleri Bakanlığı konferans salonunda gerçekleşen sunuma KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak ve Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş’ın yanısıra KKTC Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Dairesi Genel Müdürü Kemal Köprülü, YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü, Yrd. Doç. Dr. Ali Dayıoğlu ile KKTC Dışişleri Bakanlığı daire müdürleri, müdür yardımcıları ve  personeli katıldı.

Ercan Çitlioğlu’nun gerçekleştirdiği “Suriye: Çözüm ya da Kaos” başlıklı rapor sunumunun başlangıcında bir konuşma yapan KKTC Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Dairesi Genel Müdürü Kemal Köprülü Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Heyetini ve raporun yazarı Ercan Çitlioğlu’nu Dışişleri Bakanlığı’nda konuk etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Dışişleri Bakanlığı olarak üniversitelerle işbirliği içinde bulunduklarını belirten Köprülü, Yakın Doğu Üniversitesi ile de ortak çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve Yakın Doğu Enstitüsü’nün geçmişte düzenlemiş olduğu Kamu Diplomasisi, Stratejik İletişim, Algı Yönetimi ve Türk Dış Politikası gibi kısa dönemli eğitim ve sertifika programlarına KKTC Dışişleri Bakanlığı personelinin etkin bir şekilde katıldığını ifade etti. Köprülü konuşmasında bu rapor ve sunum için Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü’ne  ve emeği geçen herkese teşekkür etti.


Dışişleri Bakanı Emine Çolak: YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü’ne Bu Çalışma İçin Teşekkür Ederiz.

Bölgedeki Gelişmelerin Kıbrıs’a Etkileri Dikkatle Değerlendirilmeli
Bölgedeki gelişmelerin Kıbrıs’ın geleceğini de yakından ilgilendirdiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Emine Çolak hazırlanan bu raporun bölgedeki gelişmeleri değerlendirmek açısından çok faydalı olduğunu belirtti. Yakın Doğu Üniversitesi’ne, Yakın Doğu Enstitüsü’ne ve raporda emeği geçenlere teşekkür eden Emine Çolak bu tür rapor ve çalışmaların bölgedeki gelişmelerin iyi anlaşılması açısından önemine vurgu yaptı. Sunum sonrasında raporun yazarı ve Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü danışmanı Ercan Çitlioğlu ile bölgedeki Rusya ve ABD gibi küresel aktörlerin uyguladığı politikaların Kıbrıs bağlamındaki etkilerini değerlendiren Çolak bu politikaların Kıbrıs’ın içinde bulunduğu süreçteki olası yansımaları konusunda görüş alış verişinde bulundu.

Ercan Çitlioğlu: Suriye’de ve bölgedeki gelişmeler Kıbrıs’ı da yakından ilgilendiriyor.
Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirdiği sunumunda raporun yazım ve basım sonrasındaki gelişmelere de atıfta bulunan Yakın Doğu Enstitüsü Danışmanı ve raporun yazarı Ercan Çitlioğlu Suriye’deki hızlı değişen dengelerin ve bölgedeki aktörler arasındaki ilişkilerinde yaşanan dönüşümlerin yakından takip edilmesinin Kıbrıs’ın içinden geçtiği süreçlere etkisinin analaşılması açısından da önemli olduğunu vurguladı.  Sunumunda bölgedeki genel siyasi ekonomik ve askeri gelişmeler ışığında ülke içindeki ve dışındaki aktörler arasındaki dengeleri, dinamikleri ve çatışma alanlarını irdeleyen Ercan Çitlioğlu, bölgedeki gelişmelerin yalnızca bölgeyle sınırlı olmadığını ve Suriye krizi incelenirken bölgede etkin olma mücadelesi veren bu aktörlerin diğer bölgelerdeki dengelerinin, çatışma ve uzlaşı alanlarının da gözönünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. Güvenlik alanındaki ulusal ve uluslararası çalışmaları ile hem bölgede hem de uluslararası alanda tanınan Ercan Çitlioğlu, Suriye’deki farklı aktörlerin eylemlerini değerlendirirken enerji transfer hatları, etnik ve dini gruplar arasındaki dengeler, bölgesel ve ülke içi dinamikler gibi birçok boyutu içine alan çok yönlü bir analiz yapmanın gerekliliğinin altını çizerek rapor kapsamında gerçekleştirdiği bu çok yönlü analizi katılımcılarla paylaştı.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Rapor Suriye’deki Aktörleri, Gelişmeleri Ve Yeni Dengeleri Ayrıntılarıyla Ve Çok Yönlü Bir Şekilde Değerlendiriyor.
Kendilerini Dışişleri Bakanlığı’nda konuk ederek bu rapordan etkin bir şekilde yararlanma öngörüsünü gösteren Dışişleri Bakanı Emine Çolak’a, Genel Müdür Kemal Köprülü ve Dışişleri Bakanlığı personeline Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş Suriye raporunun Yakın Doğu Enstitüsü raporlar ve yayın serisinin bir ürünü olduğunu belirterek bu raporu diğer rapor ve alan çalışmalarının izleyeceğini belirtti. Politika yapma sürecine katkı koyma noktasında düşünce üretimi ve paylaşımı konusunda bütünlükçü bir yaklaşımı hayata geçirmeyi ilke edindiklerinin altını çizen Doç. Dr. Koldaş, Dışişleri Bakanlığı gibi sorumluluk sahibi öncü kamu kurumlarının bu ve benzeri çalışmalardan faydalanma yönünde göstermiş oldukları insiyatiflerin çok önemli olduğunu vurguladı. Yakın Doğu Enstitüsü olarak kamu kurum ve kuruluşları ile olduğu kadar sivil toplum örgütleri ve özel sektör kuruluşları ile de kurumsal bilgi üretim ve paylaşım çalışmalarını artırarak devam ettireceklerini  ifade eden Doç. Dr. Koldaş, toplumun her kesiminde yeni gündemler yaratarak bu gündemlere yönelik oluşacak düşünsel farkındalığa ve donanıma katkı koymayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.