Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na Suriye Konulu Seminer Verdi
Date Added: 22 Şubat 2016, 07:16
Last Updated Date:01 Aralık 2020, 10:26
- Suriye‘deki Kaos Bölgenin Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na Suriye’deki Son Gelişmeler ve bu gelişmelerin bölgeye, Türkiye’ye ve Kıbrıs’a olası etkileri ile ilgili seminer verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü’nün KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği “Suriye: Kaos ya da Çözüm” başlıklı seminerde Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Danışma Kurulu üyesi, güvenlik ve terör uzmanı Ercan Çitlioğlu Suriye’deki iç savaşın ve değişen dengelerin bölgede, Türkiye ve KKTC’deki güvenliğe etkilerini değerlendirdi. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda gerçekleşen seminere KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ve KKTC Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu’nun yansıra üst düzey komutanlar ve subaylar katıldılar.

Ercan Çitlioğlu: Suriye’deki Savaş Tüm Bölgenin Güvenliğini Tehdit Ediyor.
KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki seminerine Suriye’deki durumun genel bir incelemesi ile başlayan Yakın Doğu Enstitüsü Danışma Kurulu üyesi, güvenlik ve terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, Suriye’deki iç savaşın Ortadoğu ve dünya açısından olduğu kadar Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de önemli bir güvenlik problemi teşkil ettiğini belirtti. Suriye’de içsel ve dışsal aktörlerin iç savaştaki konumlanışlarının arkasındaki nedenleri değerlendiren Çitlioğlu, bu aktörlerin bölgede uygulamaya koydukları politikalara da ışık tuttu. Suriye’de askeri denge içinde güç mücadelesi veren farklı grupların amaçları ve yöntemlerini irdeleyen Çitlioğlu bu çerçevede ülkedeki rejim güçleri, silahlı muhalefet, IŞİD, PYD ve diğer gruplar arasındaki ilişkilerin stratejik boyutlarını farklı yönleriyle değerlendirdi. Semineri kapsamında Suriye’de askeri ve güç kullanımlı opsiyonlar, enerji savaşları ve suriye krizi, bölgedeki olası senaryolar gibi konulara değinen Ercan Çitlioğlu, konuşmasını Suriye’deki son gelişmelerin ve durumun Türkiye ve KKTC’ye olası etkilerini değerlendirerek sonlandırdı.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Bölgesel Güvenlikle Ülke Güvenliği İlişkisi Suriye’deki Son Gelişmeler Işığında Değerlendirildi.
Seminer ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, Enstitü olarak ülkenin kendi alanlarında öncü kurumlarıyla bu gibi etkinliklerde bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. Doç. Dr. Koldaş, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı başta olmak üzere ülkenin güvenlik kurumlarının uluslararası, bölgesel ve ulusal güvenlik konuları hakkında böylesi bir hassasiyet göstermesinin ülkenin güvenlik politikaları açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, bu tür düşünsel hassasiyetlerin diğer kurum ve kuruluşlar tarafından da gösterilmesinin ülke çapında bütünlüklü ve çok boyutlu bir güvenlik anlayışının geliştirilmesi bakımından önem arz ettiğini ifade etti.

“Suriye: Kaos ya da Çözüm” konulu seminer sonunda KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, sunumu gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Danışma Kurulu üyesi Ercan Çitlioğlu’na teşekkür ederek günün anısına bir plaket verdi.