Yakın Doğu Üniversitesi Vuslatının 743.Yılında Mevlana’yı Anma Etkinlerine Ev Sahipliği Yaptı
Date Added: 13 Aralık 2016, 13:56
Last Updated Date:26 Kasım 2020, 09:41

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyük Elçiliği himayesinde Yakın Doğu Üniversitesi Rumi Enstitüsü ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle Vuslatının 743. Yılında Mevlana’yı anma etkinliliği Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane'de yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, etkinliğe Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş,Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Hüseyin ŞAHİN, Öğrt. Elemanları, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı belirtildi. Bu yılki etkinliklerin "birlik vakti" temasıyla icra edildiği ve bu mesajın çok anlamlı olduğu da vurgulandı.

Açıklamada, Hazreti Mevlana'nın "Biz, bu dünyaya bölmeye, parçalamaya ve dağıtmaya gelmedik. Biz bu dünyaya birleştirmeye, derlemeye, toparlamaya ve büyütmeye geldik" sözünün, "Birlik Vakti" sloganıyla son derece anlamlı olduğuda ifade edildi.

Vuslatının 743. Yılında Mevlana’yı anma etkinliliği Mevlana mesnevisinin beyitleriyle başladı.

Vuslatının 743. Yılında Mevlana’yı anma etkinliği Yunus Emre Enstitüsü'nün tanıtım filmi ve Yunus Emre ve Mevlana Celaleddin Rumi’nin şiirleriyle Mevlanayı anma etkinliği kapsamında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçıları tarafından tasavvuf müziği konseri ve ardından Sema ayini şerifi icra edildi

Vuslatının 743. Yılınsa Mevlana’yı anma, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyük Elçiliği himayesinde ve Yakın Doğu Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen program Tasavvuf Müziği Konseri ve Sema gösterisiyle katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Mevlana etkinliği kapsamında gerçekleştirilen anma programına emeği geçen Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyük Elçiliği, Yakın Doğu Üniversitesi ve Rumi Enstitüsüne teşekkür edilerek program sona erdi.