Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi İle Türkiye Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği İşbirliğiyle Uluslararası Veteriner Hekimliği Kongresi Başladı
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017, 15:54
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:33

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi ile Türkiye Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği işbirliğiyle Uluslararası Veteriner Hekimliği 2017 Bahar Kongresi Antalya Rixsos Otel'de yoğun katılımla başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Küçük hayvanların enfeksiyöz hastalıkları, klinik patoloji, anestezi, üroloji, nefroloji ve ortopedi alanlarında Dünya'da referans kabul edilen bilim insanlarının konuşmacı olduğu Veteriner Hekimliği 2017 Bahar Kongresi'nin açılışına, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ahmet SAVAŞAN, YDÜ Veteriner Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh ESENDAL, Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Muammer SAYGILI, Veteriner Hekimler Derneği İzmir Şb. Başkan Vekili Veteriner Hekim Murat DURUK, Veteriner Hekimler Derneği Ankara Şb. Başkanı Veteriner Hekim İlker Sami ÇETİN'in yanı sıra Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, İspanya, Avustralya, ABD, Kanada, Avusturya'dan bilim insanlarının katıldığı bildirildi..

Kongreye Referans Kabul Edilen Bilim İnsanları Katıldı...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Dr. Fazıl KÜÇÜK ve Rauf R. DENKTAŞ ile tüm şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan kongrenin açılış konuşmalarını Kongre Eş Başkanları, Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer AYTUĞ ile Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof. Dr. Suphi Erdem ACAR yaptı. Konuşmada; bu yıl farklı bir çalışma yapılarak kongreyi Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği'nin birlikte organize ettiği vurgulandı. Kongrede, Dünya'da referans kabul edilen bilim insanları, sivil toplum kuruluşu, serbest çalışan hekimler ve akademisyenlerin bir araya  getirildiği belirtilerek, organizasyonun amacının anlık iletişimlerden kurtulup  daha nitelikli ilişkiler kurulmasına imkan yaratılması olduğu belirtildi. Kongreye ABD, Avustralya, Avusturya, Macaristan İspanya, Kanada'dan katılarak bilimsel katkıda bulunan akademisyen ve veteriner hekimlere teşekkür edildi.

Prof. Dr. YÜCEL: Bizim zamanımızda böyle bir kongre hayaldi...

Veteriner Hekimliği'nde akademik çalışmalarıyla davetli olarak bulunan meslek büyüğü Prof. Dr. Rauf YÜCEL ise; "Benim mesleğe başladığım ilk yıllarda bırakın böyle uluslararası kongre yapmayı kendi aramızda dahi bilimsel toplantı gerçekleştiremiyorduk. Bu bizler için hayaldi. Salonu dolduran konusunun uzmanı bilim insanları yanı sıra birçoğu  öğrencim olan  akademisyen ve hekimlerle birlikte olmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyorum. Kongreye yapacağınız katkılardan ötürü şimdiden sizleri kutluyor ve başarılarınızın devamını diliyorum" dedi.

SAYGILI: Bilimin gelişmesini takip etmek çok önemli...

Daha sonra Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muammer Saygılı ise, Bilimin gelişmesini takip etmenin çok önemli olduğunu belirterek, bu gelişmelerin takibinde de sempozyumların, kongrelerin çok önem arz ettiğini vurguladı. Saygılı, başta Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği olmak üzere kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak kongrenin birçok konuda yarar getireceğine olan inancını dile getirdi.

Prof. Dr. ESENDAL: Bölgenin İlk Ve Tek Özel Veteriner Fakültesi YDÜ'de...

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh ESENDAL'da, YDÜ Veteriner Hekimliği Fakültesi'nin 2009 yılında sadece Adanın değil Türkiye ve bölgenin ilk ve tek özel Veteriner Fakültesi olduğunu belirterek, öğretim hayatına 16 öğrenci ile başlandığını bugün ise 33 Öğretim Üyesi, 18 Araştırma görevlisi ile 200 den fazla öğrencisiyle eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Osman ERGENE'nin Başhekimliğini yürüttüğü ve 7/24 hizmet veren tam teşekküllü hayvan hastanesinin faaliyetlerine de değinen ESENDAL, YDÜ'de eğitim alan öğrencilerin hastanede küçük hayvanlarla, YDÜ Havva Hanım Eğitim, Araştırma ve Uygulama çiftliğinde de çiftlik hayvanları ile ilgili kapsamlı uygulama yapabilme imkanına sahip olduklarını söyledi. Prof. Dr. Ömer Memduh ESENDAL, gezici klinik ile mezbaha uygulamaları yanı sıra çiftlik ve işletme ziyaretleri kapsamında da öğrencilere günün koşullarına uygun modern, çağdaş eğitimin verilmekte olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. ŞANLIDAĞ: YDÜ, Toplumun Gelişmesine Katkı Sağlamayı Misyon Edindi...

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ ise akademisyenliğin tarihçesinden başlayarak yaptığı konuşmada, Eflatun ve Aristo'dan başlayarak günümüze dek uzanan süreçte bilgiyi üreten, yayan ve topluma sunulmasını sağlayan üniversitelerin araştırma ve ARGE faaliyetleriyle tüm bilimsel verilerin toplum faydasına dönüştürmenin  esas alındığını söyledi. Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ Yakın Doğu Üniversitesi'nin kuruluşundan buyana toplumun gelişmesine katkı sağlamayı misyon edinen ve onun ötesinde daha yaşanılır bir dünya için çalışan ,ilke edinen bir öğretim kurumu olarak inovasyonun ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü belirtti.

YDÜ, Big Bang, CERN Gibi Projelere Katkıda Bulundu...

YDÜ'nün 110 farklı ülkeden öğrencisi olduğunu söyleyen Şanlıdağ, yapılan araştırmalar ile şu anda dünyanın gelişmiş ülkeleri ile yarışır duruma gelindiğini vurguladı. Big Bang, CERN gibi projelere YDÜ'nün katkıda bulunduğunu da anlatan Şanlıdağ, üniversitenin KKTC'nin ilk yerli otomobili olan GÜNSEL marka arabayı da kısa bir zaman içinde üreteceğini anlattı.

Şanlıdağ konuşmasının sonunda Uluslararası Veteriner Hekimliği Bahar Kongresi'nin başarılı sonuçlar getireceğine inanç belirtti.