Yakın Doğu Üniversitesi ve Tebriz Üniversitesi Arasında Mutabakat Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 04 Mart 2016, 12:49
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 08:54

Üniversiteler arasında eğitim, araştırma ve teknoloji alanlarında işbirliğinin öneminden hareketle, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik ortak eğitim programları geliştirmek, bilim ve teknoloji alanında öğretim görevlileri ve araştırmacıların aktif rol alacağı yeni bilimsel ilişkiler geliştirmek minvalinde Yakın Doğu Üniversitesi ve Tebriz Üniversitesi arasında mutabakat protokolü imzalandı.

Eğitime ve bilime katkı sağlayacak mutabakat protokolü imzalandı…

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi ve Tebriz Üniversitesi arasında imzalanan mutabakat protokolünün bilim, araştırma ve teknoloji alanlarında iki üniversitenin birbiriyle işbirliği içinde olacağı; akademik personel, araştırmacı ve öğrenci değişimi programları ile birlikte bilime katkı sağlamak için çalışacakları bildirildi. Mutabakat Protokolü, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ve Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mohammadreza Pourmohammadi arasında imzalandı.

Üniversiteler arasında öğrenci ve akademik personel değimi ve ortak dersler olacak…

Yakın Doğu Üniversitesi ve Tebriz Üniversitesi arasında imzalanan mutabakat protokolü uyarınca; iki üniversite lisansüstü öğrencilere yönelik (yüksek lisans ve doktora) İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği - Telekomünikasyon, Medikal Mühendislik, Mimarlık, Veterinerlik, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, Klinik Psikoloji, Biyoteknoloji, Petrol Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Enformasyon Teknolojileri, MBA, DBA ve Muhasebe programlarında ortak dersler açacaklar. Yakın Doğu Üniversitesi ve Tebriz Üniversitesi’nin akademik personeli iki ülkede (Kıbrıs ve İran) düzenlenen uluslararası bilimsel konferans, toplantı ve buluşmalara katılım olanağı sağlayacaktır. İki üniversite arası ücretli izin ile akademik personel değişimi yapılacaktır.

Üniversiteler imkanlarını paylaşacak ve kararlar ortak alınacak…

İmzalanan protokol uyarınca; iki üniversite eğitim, bilim ve teknoloji alanında data, kitap, bilimsel yayın, bilimsel ve araştırma dokümanları, tezler, mikrofilm, yazılım paylaşımı yapacaklardır. Finansal konular, eğitim ve araştırma planlaması ve benzer konularda alınacak önemli kararlar iki üniversitenin de ilgili yetkilileri tarafından ortak alınacaktır.