Yakın Doğu Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 11:42
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 16:19
Yakın Doğu Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Yakın Doğu Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi arasında bilim, kültür ve sanat dalları ile tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek, ortak bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak, her düzeyde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapmak, ortak bilimsel ve teknik geziler, sportif faaliyetler ve bilimsel toplantılar düzenlemek, her iki üniversiteyi uygun şekilde tanıtıcı faaliyetler yapmak konularında ikili anlaşma imzalandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi arasındaki “Eğitim İşbirliği Protokolü”’nün Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK tarafından imzalandığı bildirildi.

Eğitim ve Öğretim Geliştirilecek, Ortak Yayınlar ve Projeler Yapılacak

Yapılan anlaşma protokolü uyarınca, her iki üniversite bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak; her iki üniversite de tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapacaklar.

İki Üniversite Arasında Öğretim Üyesi ve Öğrenci Değişimi Olacak

Yapılan anlaşmada her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi gerçekleştirebileceği belirtildi.

Ortak Bilimsel Toplantılar ve Tanıtım Faaliyetleri Düzenlenecek

Yapılan anlaşma gereğince her iki üniversite kongre, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere birbirlerini davet edecekler; düzenlenen ortak faaliyetlerde her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere yer verecekler.

Yakın Doğu Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Prof. Dr. Ümit HASSAN: “Bingöl Üniversitesi ile İşbirliğimiz Güçlenerek Devam Edecek”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN, protokol töreninde yaptığı konuşmada Bingöl Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK hocamızı yeniden ağırlamaktan kadim dostluğumuza istinaden büyük memnuniyet duymaktayız. Değerli rektörüm gençlik dinamizmini hala taşıyor uzun yıllara dayanmasa bile uzun yıllara kesafetinde bir dostluğumuz var. O bakıma ben kadim dostlar çerçevesini müteala ediyorum. Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK hocamız çok yönlü bir ilim insanıdır.Bunu genç yaştan itibaren meydana koymuş kabul ettirmiş, hem ilmi otoritesini hem de sevgi bağını mükemmel olarak oluşturmuştur.Aslında kutsi bir yönüde vardır o da hicret erbabıdır. Çünkü Marmara, Sakarya, Ankara, İstanbul, KKTC YDÜ'de görevlerde bulunmuş ve Bingöl Rektörü olmuştur. Bu hicret erliği demek ki bir kutsiyet tecellisi olarak idrak edilebilir. İbrahim ÇAPAK hocamız Bingöl Üniversitesi rektörümüz önemli bir görev üstleniyor daha önce çeşitli yayın faaliyetlerini başlatmak, önemli dergilerin koordinatörlüğünü, yayın kurulu üyeliğini, başkanlığını yapmak her kademede yöneticilik yapmak yani rektörlük görevi öncesinde çok önemli görevler üstlenmek ve Kıbrıs'ımızda da böylece bir ivme yaratmış olmak gibi birikimleri var. Bunlar aklıma gelen bir kaç kelime sadece bütün külliyatı sergilemeye kalksam uzun bir tutanak olur. Şu kadarla ihtifa edeyim haddimi aşmadan; bir mantık ilmi ve alt disiplinleri, otoritesi olmak ötesinde entel disiplinel çalışmaları ve konular ihtibariyle yani bir yönüyle el-gazali otoritesi olurken öteki otoritesiyle el-felasife razilere varan İbni sinalar, Farabiler uzmanlıklarını aynı zihinsel faliyette aynı koltuklarda yürütmek her alimin kaldıracağı yük değildir. O bakıma ilim alimindeki saygının yerinide hiç unutmamak lazım gelir.Sadece bir rektörü ağırlamıyoruz; bir bilgin ağırlıyoruz. O manada Kıbrısımıza ve üniversitemize katkılarınıda hususiyen altını çizmeli dedi.

Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK: “Bu İşbirliği Protokolü ile de Birlikte Daha Bir Çok Çalışmaya Katkı Koyacağız

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, protokol töreninde yaptığı konuşmada, şahsıma yönelik gerçekleştirdiğiniz sözlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Evet farklı üniversitelerden hareketle Yakın Doğuya geldik. Hamd olsun Yakın Doğuda geçen zaman çok güzel geçti; sizler sayesinde, Şenol hocam sayesinde, Suat hocamız sayesinde; gerçekten kendimizi yuvamızda gördük, farklı yerlerde görmedik. Bu kendi yuvamızda görmemiz nedeniylede elimizden geldiğince bir takım faaliyetler yapmaya çalıştık, öğrencilerimizle kaynaştık, Kıbrısımızla kaynaştık, akademik ve sosyal-kültürel faaliyetler yapmaya çalıştık, sizlerin katkısıyla uluslararası düzeyde sempozyumlarda yaptık; tabii Necip FAZIL’ın bir beyiti vardır “kaderin üsütüne kader vardır” diyor. Bizde dediğiniz gibi böyle dolanıyoruz. Şimdilik kader bizi Bingöle götürdü, hayırlısıyla İnşallah orada da güzel şeyler yapmak nasip olur. Allah güzel şeyler nasip etsin diyorum. Bu vesileyle az sonra imzalayacağımız bu işbirliği protokolü ile de birlikte daha bir çok çalışmaya katkı koyacağız.

Haberin Videosu