Yakın Doğu Üniversitesi UDAM Çalıştayı’nın Konuğu Dünyaca Ünlü Dilbilimci Prof. Dr. Ben RAMPTON Oldu
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 15:01
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:12

Yakın Doğu Üniversitesi, Uygulamalı Dil Bilimi Araştırma Merkezi (UDAM)’ın Yeşil Salon’da düzenlemiş olduğu çalıştayda, dünyaca ünlü İngiliz dilbilimci ve King’s College London’da bulunan Dil, Söylem ve İletişim Merkezi başkanı Prof. Dr. Ben RAMPTON’ın da katılımıyla dilbilimsel etnoğrafya, dil öğrenimi/öğrenimi ve kültür konuları irdelendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, çalıştaya konuşmacı olarak katılan Prof. RAMPTON Amerika ve Avrupa’da geçtiğimiz son 10 yılda büyük bir ivme kazanan dilbilimsel etnoğrafyanın dilbilim alanına katkılarını anlattığı belirtildi.

Prof. Dr. Ben RAMPTON'un, günlük ve sıradan etkileşimlerin detaylı bir şekilde incelenmesi ve etnoğrafik yöntemlerle toplanan verilerle karşılaştırılmasıyla sadece betimsel analizlerin ortaya çıkmadığı, aynı zamanda sosyal yaşamı etkileyen daha geniş söylemlerin de günlük hayattaki varlıkların ortaya çıkarıldığını savunduğu vurgulandı.

Londra’nın kentsel, çokdilli ve çokkültürlü yapısının lise çağındaki gençlerin dil kullanımı üzerindeki etkilerini incelediği çalışmalarından örnekler veren Prof. Dr. RAMPTON, bu çalışmaların sadece dilbilimsel anlamda alana katkı koymakla kalmayıp, bir yandan disiplinlerarası akademik çalışmaların yolunu açtığını, diğer yandan da pratiğe yönelik öğretmen gelişimi ve eğitim planlaması alanlarına da destek verebileceğini göstermiştir dedi.

Prof. Dr. RAMPTON’ın konuşmasının ardından, çalıştay dinleyicilerin de katılımlarıyla iki mikro-söylem analizi seansıyla devam etti. Birinci seansta İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı doktora öğrencilerinden Yağmur RAMAN’ın “Öğretmen rolüne girmek: Profesyonel kimlikleri yansıtan derin düşünceler” başlıklı çalışmasından çıkan verileri dinleyicilerle paylaştı. Çalıştayın son seansında ise İngilizce Öğretmenliği yüksek lisans öğrencilerinden Alzahra Ahmad “Küçük çokdilli çocukların dille oyunu” başlıklı çalışmasını sundu.

Uygulamalı Dil Bilimi Araştırma Merkezi (UDAM), başarılı geçen çalıştayın özellikle yüksek lisans ve doktora adayları için benzersiz bir fırsat yarattığı ve benzer etkinliklerin devam edeceğini bildirdi.