Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi “3 Aralık Engelliler Farkındalık Günü” Nedeniyle ‘Eşit Bakış ve Yaşayış’ Temelinde Herkes için Yaşanılabilir Bir Toplumun, İşbirliği ve Bilimsel Çalışmalarla Oluşturulabileceği Mesajı Verdi
Eklenme Tarihi: 04 Aralık 2020, 16:27


Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi “3 Aralık Engelliler Farkındalık Günü” nedeniyle yaptıkları çalışmaları paylaşarak, ‘eşit bakış ve yaşayış’ temelinde herkes için yaşanılabilir bir toplumun, işbirliği ve bilimsel çalışmalarla oluşturulabileceği mesajı verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi eşbaşkanları Prof. Dr. Zehra Altınay ve Prof. Dr. Fahriye Altınay, yaşanan pandemi döneminde, herkesin eşit koşullarda sınırlamalarla karşılaşmasının, engellilerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunlarla ilgili empati yaratabileceğini belirttiler.

Prof. Dr. Zehra Altınay ve Prof. Dr. Fahriye Altınay, bilimsel faaliyet ve projeleri kapsamında engelli duyarlılığı ve engelsiz bilişim teknolojilerinin, uzaktan eğitim ve açık veri kaynaklarının ele alındığı vurgulanan açıklamada, merkezin çalışmaları sonucunda sürdürülebilir bir akıllı toplum oluşumunda işbirliği yapan derneklere kurum kuruluşlara da teşekkür edildi.

“Bir Gün Değil Her Gün Erişebilir Bir Yaşam ve Engelsiz Akıllı Toplum için Çalışılmalı”
Prof. Dr. Fahriye Altınay ve Prof. Dr. Zehra Altınay, sorumluluk bilinci ışığında bilişimle, engellerin kaldırılması konusunda bir çok dernek ve kurumla işbirliği yaptıklarını hatırlatarak, amaçlarının engelli bireylere eşit bakış ve yaşayış adına katkı sunmak olduğunu söylediler. Bu bağlamda, merkez olarak yaptıkları faaliyetlerin ileriye dönük bilimsel dayanak oluşturduğunu vurguladılar. Aynı zamanda, uluslararası bilimsel çalışmalarda da Yakın Doğu Üniversitesi’nin öncü ve yenilikçi misyonunu temsil etiklerini belirten eşbaşkanlar, erişebilir bir yaşam ve engelsiz akıllı toplum için çalışılması gerektiğine vurgu yaptılar.

“Toplumsal Sorumluluk Olarak Engelsiz Kadın, Engelsiz Toplum, Turizm ve Çevre Projeleri Bir İlk Olarak Gerçekleştirildi”
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile engelsiz kadın, engelsiz toplum, turizm ve çevre projelerini toplumsal sorumluluk alarak gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Fahriye Altınay ve Prof. Dr. Zehra Altınay, Yakın Doğu Üniversitesinin de engellileri kucaklayarak “sen olmazsan olmaz” sloganı ile kampüste düzenlemeler yaptığını ifade etti.

Ulusal boyutta ülkenin model örnek olabilme avantajına dikkat çeken Prof. Dr. Zehra Altınay ve Prof. Dr. Fahriye Altınay, yeni ve akıllı teknolojiler sayesinde erişebilirliliğin her hizmette çözüm olabileceğini, bilimsel dayanak oluşturan faaliyet ve çalışmalarının toplumsal faydaya dönüşmesinden mutluluk duyacaklarını ifade ettiler.