Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri, Dünya Tıp Öğrencileri Birliğine Üye Olma Çalışmalarını Başlattı
Date Added: 31 Ekim 2015, 13:21
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 09:09
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri, Dünya Tıp Öğrencileri Birliğine Üye Olma Çalışmalarını Başlattı

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrenciler Birliği kuruldu. Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ öncülüğünde oluşturulan Tıp Öğrenciler Birliği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde eğitim ve öğretimini sürdüren Tıp Fakültesi öğrencilerini Ulusal ve Uluslararası platformlarda temsil etmek amacını taşıyor. Tıp Öğrenci Birliği, Dünya Tıp öğrencileri Birliğine de üye olma çalışmalarını başlattı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa, Kıbrıs (Near East University, Nicosia, Cyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ülkemizde eğitim gören tüm Tıp Fakültesi öğrencilerine ulaşarak, sosyal ve bilimsel alanlarda faaliyet göstererek, geleceğin hekimlerin bilgilerini, vizyonlarını ve becerilerini geliştiren faaliyetlerde bulunmak üzere kurulan Tıp Öğrencileri Birliği, ulusal ve Uluslararası Tıp Öğrencileri birlikleri ile de ilişkilerini geliştirerek tıp fakültesi öğrencilerini ulusal ve uluslararası alanda temsil etmek amacını da taşımaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri, Dünya Tıp Öğrencileri Birliğine Üye Olma Çalışmalarını Başlattı

Tıp Öğrencileri Birliği, Ülkemizdeki Öğrencileri Türkiye’de de Temsil Etmeye Başladı

Tıp Öğrenciler Birliği Türkiye’de 30,000’den fazla üyesi bulunan “Türk Tıp Öğrenciler Birliği Federasyonu ile imzalanan protokolle, “Türk Tıp Öğrenciler Birliği Federasyonu’na üye olarak ülkemizdeki öğrencileri Türkiye’de de temsil etmeye başladı. Tıp Öğrenciler Birliği, 116 ülkede 123 ulusal kuruluşu ve 1 milyondan fazla üyesi bulunan Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu’na(IFMSA) üye olarak ülkemizi temsil etmek için gerekli girişimleri de başlattı.

Tıp Öğrenci Birliği Başkanlığı’na getirilen İbrahim Halil Mehmet Akın yaptığı açıklamada Birliğin çalışmalarını farklı çalışma grupları ile çeşitli proje ve organizasyonlarla yürüteceğini, tıp eğitimi, halk sağlığı, insan hakları ve barış, üreme sağlığı, staj ve araştırma değişimi çalışmaları ile birlikte kişisel gelişim eğitmenleriyle tıp öğrencilerine farklı platformlar yaratacaklarını söyledi. Akın, Birliğin diğer amaçları arasında Türk Tıp Öğrencileri Federasyonu ile ortak çalışmalarda bulunmak, Uluslar Arası Tıp Öğrencileri Birliği Federasyonu (IFMSA)’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil etmek ve öğrencilerin uluslararası platformlarda faal olmasını sağlamak, Tıp fakültesi öğrencilerinin meslek hayatlarında yeterliliğe erişebilmeleri için gerekli bilimsel ve sosyal ortamı sağlayarak evrensel nitelikte hekimler olmalarına katkıda bulunmak, Tıp fakültesi öğrencilerine yurt içi ve yurt dışındaki klinik uygulamalar ve bilimsel araştırma projeleri kapsamında staj imkanı sunmak, ülkemizdeki tıp eğitimi ve sağlık politikalarına yönelik tıp fakültesi öğrencilerinin bakış açılarını kapsayan politikalar üretmek ve bu yönde gerekli savunuculuk çalışmaları yapmak, koruyucu hekimlik bakış açısı ile sağlık sorunları hakkında toplumu bilinçlendirmek ve halk sağlığı, üreme sağlığı, insan hakları, hasta ve hekim hakları konusunda çalışmalar yapmak olduğunu ifade etti.

YDÜ Tıp Fakültesi ve Hastanesi'nin İmkânları Dünya Standartlarının Üzerinde

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği’nin kuruluşu için ülkemize gelen Türk Tıp Öğrencileri Birliği Federasyonu Tuğba Akçaoğlu Yakın Doğu Üniversitesi tıp öğrencilerine verdiği seminerde Uluslararası Tıp Öğrenci Birliği ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği hakkında detaylı bilgiler vererek, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastanesi'ni de inceleme fırsatı bulan Akçaoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi’nin öğrencilerine sağladığı imkanların dünya standartlarının üzerinde olduğunu belirtti ve birliğin bu imkanlar ile uluslararası platformda önemli faaliyetlerde bulunabileceğini dile getirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri, Dünya Tıp Öğrencileri Birliğine Üye Olma Çalışmalarını Başlattı

Doç. Dr. İrfan S. Günsel: “Tıp Öğrencileri Birliği, Öğrencilerin Gelişimine Katkı Sağlayacak”…

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Federasyonu yöneticileri ve ulusal başkanı Tuğba Akçaoğlu’nu misafir eden Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel'de birliğin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak kurulan “Tıp Öğrencileri Birliği”ne her türlü desteği vermeye hazırız. “Tıp Öğrencileri Birliği”, hem bilimsel hem de sosyal bir platform oluşturarak, öğrencilerimizin mesleki gelişimlerinin yanında hayatın hemen her alanında çağın niteliklerine uygun birer sağlık insanı olmalarını sağlayacaktır” dedi.