Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrenci Birliği Önemli Bir Başarıya İmza Attı: Araştırma Değişim Programı Başlatılıyor…
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017, 09:08
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:27

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ile Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) arasında araştırma değişimi yapılmasına karar verildiği bildirildi.

İki birlik arasında varılan anlaşma çerçevesinde yaz döneminde 33 kişilik bir araştırmacı öğrenci değişimi yapılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, uzun süredir iki taraf arasında süren değişim çalışmaları kapsamında, 2016-2017 Eğitim döneminin ilk yarısında Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği’nin hazırlamış olduğu 10 projenin TurkMSIC’e sunularak incelenmeye alındığı ve sunulan projelerin tamamının kabul edildiği belirtildi. Kabul edilen projeler kapsamında yaz döneminde 33 kişilik bir öğrenci değişimi gerçekleşecek.

Farklı Şehir ve Üniversitelerden Öğrenciler Gelecek…

Türkiye’nin farklı şehir ve üniversitelerinden gelen öğrenciler araştırma değişimi sürecinde hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni hem de Yakın Doğu Üniversitesini yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Araştırma değişimi kapsamında, katılımcı öğrencilerin kendilerini bilimsel ve kültürel yönden geliştirilmesi hedefleniyor.

Faaliyetlerine 2015-2016 döneminde Staj Değişimi Programı ile başlayan Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği faaliyetlerine bu sene Araştırma Değişimi Programını da ekleyerek ilerleyişini sürdürüyor.

(TurkMSIC) Nedir?

Türkiye’deki tıp öğrencileri arasında oluşturulmuş en köklü kuruluş olan Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC), tıp eğitimi, halk sağlığı, insan hakları ve barış, üreme sağlığı, staj ve araştırma değişimi çalışmaları yapan bir organisazyondur. Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu dahilinde 122 ülkede bulunan 129 Ulusal Üye Kuruluşu arasında Türkiye’yi temsil eden birlik, Birleşmiş Milletler ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından resmi olarak tanınan Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu’nun Türkiye’deki temsilcisi konumundadır.