Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Barselona’dan Başarıyla Döndü
Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2016, 10:46
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 15:57
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Barselona'dan Başarıyla Döndü

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Avrupa İnsan Genetiği Kongresi'nde Dikkatleri Üzerine Çekti..

İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen yaklaşık 4 bin bilim insanının katıldığı Avrupa İnsan Genetiği Kongresi 2016'ya Yakın Doğu Üniversitesi 2 sözlü ve 4 poster sunumu ile hem Yakın Doğu Üniversitesi'ni hem de KKTC'ni başarı ile temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Avrupa İnsan Genetiği Kongresi "Kendi hikayeni anlat" yarışmasında ödüle layık görülen konuşması ile Doç. Dr. Şehim G. TEMEL “Ölümden Yaşama” sunumu çok büyük ilgi görürken, Doç. Dr. TEMEL'in “Türk çocuk hastada calpastin (CAST) genindeki yeni homozigot anlamsız mutasyonunun deri soyulumu fenotipyle ilişkisi” ve “Otozomal resesif spinoserebellar ataksi-16’lı bir ailede, olası STUB-1 poliadenilasyon mutasyonunun, homozigozite haritalama ile ekzom sekanslama metodları birlikteliğinde tanımlanması” başlıklı iki poster sunumu da katılımcılar arasında büyük beğeni topladı. Bir başka ilgi gören bilimsel çalışma ise Doç. Dr. Rasime KALKAN "Primer glioblastomalı olgularda, MGMT ve RARβ gen hipermetilasyonlarının prognostik önemi" isimli çalışması ile kanser genetiği oturumunda büyük beğeni toplayıp YDÜ tıp fakültemizi başarı ile temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni Avrupa İnsan Genetiği Kongresi “Sözlü Sunum Bursu” ile temsil eden Yrd. Doç. Dr. Pınar TULAY, kanser mutrasyonlarının insan embriyolarının gelişimindeki rolünü araştıran çalışması "BRCA1'in insan preimplantasyon embriyolarında diferansiyel ifadesi" ile Üreme Genetiği oturumundaki sözlü sunumu beğeni toplarken, sunum sonrası önemli bilim insanları tarafından başarılı sunumundan dolayı tebrik edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Barselona'dan Başarıyla Döndü


Tıp fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Mahmut Çerkez ERGÖREN ve Doç. Dr. Şehime G. TEMEL’in "Bir Türk çocukta LMNA geninde saptanan de novo heterozigot yanlış anlamlı mutasyon ve segmental progeroid fenotip ilişkisi" isimli olgu sunumu dismorfoloji ve malformasyon oturumunda dünyada saptanan tek olgu olması nedeniyle diğer Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi bilimsel çalışmaları gibi ilgi gördü.

Kongre’de YDÜ Tıp Fakültesini temsil eden öğretim üyeleri, genel olarak kongrenin çok başarılı geçtiği, Avrupa İnsan Genetiği Kongresi'nin bu gelişmeleri yakından takip etmek için en iyi fırsatlardan biri olduğunu, Avrupa ve Türkiye'den gelen bilim insanları ile olası projeler için çok güzel işbirlikleri ve iş ortaklıkları yaptıklarını belirttiler.

Kongreye katılan Öğretim Üyeleri kendilerine bu olanağı sağlayan ve hem Yakın Doğu Üniversitesini hem de ülkemizi böyle prestijli bir kongrede temsil etmelerine imkan veren Yakın Doğu Üniversitesi Rektörlüğüne ve Tıp Fakültesi Dekanlığı'na teşekkürlerini sundular.