Yakın Doğu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencileri İlk Alan Araştırmasını AB Bilgi Merkezinde Gerçekleştirdi…
Eklenme Tarihi: 08 Ekim 2018, 15:55
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:32

Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümleri öğrencileri, Avrupa Birliği kurumlarını ve politikalarını daha yakından takip edebilmek amacıyla Lefkoşa’da faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezinde Avrupa Birliği’nin Diller Günü etkinliğine katılarak, merkeze bir ziyarette bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümleri öğrencileri, Avrupa Birliği’nin 2001 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdiği “Multilingualism – Çok Dillilik” etkinliğine katıldı.

İlk olarak Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne üye olması ile birlikte kurumun dil sayısını 24’e çıkarıldığı, AB’nin çok dilli ve çok kültürlü bir yapı üzerine inşa edildiğinin katılımcılar ile paylaşıldığı etkinlikte, öğrenciler gerek uluslararası kurumların işleyişi gerekse Avrupa Birliği’nin (AB) mevzuatını yakından inceleme olanağı buldu.

Avrupa Birliği 200’den Fazla Dili Barındırıyor…
Panelde konuşmacı olarak söz alan AB Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Yetkilisi, günümüz dünyasında 6000‘den fazla dil kullanıldığına işaret ederek, AB coğrafyasında 200’den fazla dil barındığına dikkat çekti. AB’nin farklı dillere ilişkin politikalarına değinilerek, kurumun işleyişi için 3 resmi dil olan İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinin kullanıldığı ifade edildi. Birleşmiş Milletlerin 6 resmi dil ile193 üyeye sahip küresel bir örgüt olduğu göz önüne alındığında, AB’nin 28 üye ülke ile 24 farklı dile ev sahipliği yapmasının önemine vurgu yapıldı.

Avrupa Konseyi’nin inisiyatifiyle 26 Eylül 2001’den bu yana her yıl kutlanan Avrupa Diller Günü etkinliği, toplumu dil öğrenmenin önemi hakkında bilinçlendirmek, çok dilliliği ve kültürler arası anlayışı geliştirmede dil öğrenmenin etkisine dikkat çekmek; dilsel ve kültürel zenginliğini geliştirmek, okul içinde veya okul dışında, ister profesyonel ihtiyaçlar için isterse de okumak ya da eğlence ve seyahat amaçlı olsun hayat boyu dil öğrenimini teşvik etmek amacı ile gerçekleştiriliyor.

Kuramsal Bilginin Pratikte Nasıl Yürütüldüğü Zeminini Sağlama İmkanı Sağlanıyor…
Öğrenciler ile birlikte AB Bilgi Merkezine ziyarette bulunan Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nur Köprülü; “Farklı coğrafyalardan ülkemize ve üniversitemize gelen öğrencilerimizin hem Kıbrıs’ta faaliyet gösteren bu tür uluslararası kurumları tanıma imkânı bulmaları hem de bu vesileyle farklı kültürlerle tanışmalarının teorik derslerin yanında bilgiyi ve bilimsel araştırmayı destekleyici bir işlevi olduğunu” ifade etti. Doç. Dr. Nur Köprülü, öğrencilerin derslerde edindikleri kuramsal bilgi ve altyapının pratikte nasıl yürütüldüğüne ilişkin bilgi sahibi olmaları için gereken zemini sağlamak ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nin Kuzey Kıbrıs’taki faaliyetlerini bizzat yerinde incelemek amacı ile bu tür faaliyetleri sürekli gerçekleştirmeye gayret ettiklerini ifade etti.

Prof. Dr. Şerife Eyüpoğlu: “Disiplinlerarası Bir Eğitim- Öğretim İlkesi Güdülüyor…
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Z. Eyüpoğlu da, dünyanın farklı ülkelerinden üniversitemize gelen öğrencilerin alan araştırma ve çalışmalarına katkı koyacak, farklı kültür ve kurumları tanıyacak olanağa sahip olmaları gerekliliğinin altını çizerek, disiplinlerarası bir eğitim-öğretim ilkesi ile bu tür faaliyetleri desteklediklerini ifade etti.