Yakın Doğu Üniversitesi SBF Hemşirelik Bölümü Dünya Hemşireler Gününü Kutladı
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 11:12
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:30

Yakın Doğu Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Dünya Hemşireler Günü’nün kutlanması amacıyla yoğun katılımlı bir program ve çeşitli etkinlikler düzenledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı,Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ümran DAL YILMAZ; "Hemşirelik, insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar var olan, toplumsal, sosyal ve teknolojik gelişmelerden etkilenerek her zaman daha iyiye ulaşmayı hedefleyen, merkezinde birey olan uygulamalı disiplindir. Hemşirelik mesleğinin gelişmesinde, ilerlemesinde ve meslek felsefesinin oluşmasında Florence Nightingale’in katkıları bilinmektedir. Hemşirelik mesleğinin öncüsü ve modern hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs tüm Dünya’da hemşireler günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı günde Yakın Doğu Üniversitesi Hemşirelik Bölümü olarak Dünya Hemşireler Günü’nü kutlamak amacıyla bir program ve çeşitli etkinlikler düzenledik" dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane 3 No'lu salonda gerçekleştirilen Program Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştirildi, tüm konuşmalar her iki dilde de yapıldı.

‘’Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmada Hemşirenin Rolü’’

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı/Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ümran DAL YILMAZ açılışta yaptığı konuşmasında hemşirelik mesleğinin öneminden, felsefesinden, insanlarının yaşamına yaptığı katkılardan, mesleğin gelişim sürecinde profesyonelliğe giden yolda aşılan zorluklardan ve ICN 2017 teması olarak belirlenen ‘’Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada hemşirenin rolü’’ konusunda yapılması gereken konularına dikkat çekti.

"Hemşirelik Mesleğinin Sürekli Gelişen Bir Meslek Olma Yolundaki Önemli Adımları Atan Dört Büyük İnsan"

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ ise konuşmasında, hemşirelik mesleğinin günümüze kadar sürekli gelişen bir meslek olma yolundaki önemli adımları atarak, mesleğin yüzünü ağartan dört büyük insanın yaşam hikayelerini paylaştı.

ŞANLIDAĞ,  ‘’ebelerin ebesi’’ olarak bilinen Türk doktor Besim Ömer AKALIN, Kıbrıs’ta sıtma hastalığının kökünü kazıyan ya da halk arasındaki adı ile “Sinekçi AZİZ’’ aynı zamanda Kıbrıs’ta yılların başhemşiresi olan Türkan AZİZ’in babası Mehmet AZİZ, Jolanta kod adıyla tanınan 2. Dünya Savaşı’nda 2 bin 500 çocuğun hayatını kurtaran hemşire Irena SENDLER ve son olarak ta ‘’Lambalı kadın’’, Kırım Savaşı bitinceye kadar cepheden ayrılmayan, önemli oranda asker ölümlerini azaltan, modern hemşireliğin kurucusu özellikle dezenfeksiyon ve sterilizasyon konularında çalışmaları olan Hemşire Florence Nightingale'den bahsetti..

Ardından, Hemşirelik öğrencilerinden Ahmet Enes GÜNGÖRDÜ ve Bilha JAPHET Uluslararası Hemşireler Konseyi  ve Uluslararası Hemşireler GÜNÜ (International Council of Nursing and International NursesDay) konulu konuşmalarını yaptılar.

Konuşmalarında Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN)’nin kuruluşundan, ICN‘in ulusal, bölgesel ve uluslararası hemşirelik, hemşirelik dışı organizasyonlar ile sürekli artan bağlantıları ve örgütsel ağlarına değindiler.

Programda yine hemşirelik öğrencilerinden Berna GERDAN ve Lagan LUKA’nın ICN 2017 Teması-Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmada Hemşirenin Rolü (Nurse’s Role In Achieving The Sustainable Development Goals) konulu konuşmalarında, hemşireliğin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden ve bu hedeflere ulaşmada izlenecek yollardan bahsettiler.

"Sağlık Kurumlarının Başarısı Hizmet Verdikleri Grupları Umursamaları İle Doğrudan İlişkili"

Daha sonra, Prof. Dr. Gülşen VURAL, ‘’Bakımı Umursamak’’ isimli konferansı ile sağlık kurumlarının başarısının hizmet verdikleri grupları umursamaları ile doğrudan ilişkili olduğundan, hastaların umursandıkları oranda sağlık kurumlarından hizmet talep ettiklerinden, hemşirenin umursayarak verdiği bakımın pek çok alanda olumlu sonuçlar elde etmeye yardımcı olduğundan, umursamadan verilen bakımın ise ciddi sorunlara yol açabildiği ve sağlık hizmetlerinin sunumunda umursamamanın doğurduğu olumsuz sonuçlarına değindi.

Program, müzik dinletisi, kokteyl ve ardından ‘’Sağlıklı Olmak Senin Sorumluluğun: Öğren, Bil ve Sorumluluğu Al’’ temasından yola çıkılarak hazırlanan ‘’ Meme Muayenesi’’ ve ‘’Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar’’ dan korunma ve “Sigaranın Zararları” konularında bilgilendirme standlarının açılmasıyla etkinlikler gün boyu devam etti.