Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi 8. Mezunlarını Verdi
Date Added: 09 Haziran 2016, 13:57
Last Updated Date:27 Kasım 2020, 13:25
Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi 8. Mezunlarını Verdi

Yakın Doğu Üniversitesi, Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü” 2015-2016 akademik eğitim yılını tamamlayarak 8. dönem mezunlarını verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 2005-2006 yılında akademik eğitimine başlayan KKTC'nin ilk “Tiyatro Oyunculuğu” ve “Tiyatro Yazarlığı-Dramaturji” Fakültesi, 2015-2016 akademik eğitim yılını geride bırakarak 8.dönem mezunlarını verdi.

YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü” mezuniyet törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Bozkurt KURUÇ, Öğretim Üyeleri ve elemanları Prof. Dr. Cavaşir GULİYEV, Murat ATAK, Özlem ÖZKARA, İsmihan YORGANCI, öğrenci velileri, eski mezun öğrenciler ve öğrenciler katıldı.

Mezuniyet töreninde açılış konuşmasını yapan Fakülte Genel Koordinatörü ve Oyunculuk Anasanat Dalı Başkanı Çetin ÖZEN, Bugüne kadar “Tiyatro Bölümü"'nden toplam 55 öğrencinin mezun edildiğini bunların 43’ünün “Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan” 12 öğrencinin de “Dramatik Yazarlık” Anasanat Dalı’ndan mezun olduklarını vurguladı. Özellikle Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan mezun olan öğrencilerin bugün, gerek Türkiye'de, gerekse KKTC’de profesyonel tiyatrolarda görev almakta olduklarını belirten ÖZEN, Türkiye'de ki öğrencilerin özellikle, TC Devlet Tiyatrolarında, bölge tiyatrolarında sözleşmeli sanatçı olarak görev aldıklarını, bir kısım mezun öğrencininde özel tiyatrolarda oyunculuk mesleğini yapmaya başladıklarını vurguladı. Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı’ndan mezun olan öğrencilerin ise özel sektörde ,Televizyon ve Dizi sektöründe iş bulabilmekte olduklarının altını çizen ÖZEN, Devlet Tiyatrolarında Dramaturg olarak görev yapanların yanı sıra Türkiye'de, Yazarlık kursu açan mezunların mevcut olduğunu da söyledi.

2010 yılında Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı’nda açılan Yüksek Lisans Programı’ndan bugüne kadar 8 öğrenciyi mezun etmenin gururunu yaşadıklarını da belirten ÖZEN; "kendi kaynaklarımızdan akademisyen yetiştirmeye başladığımız şu günlerde, umarım yakın gelecekte de üniversite tiyatromuzu kurarak profesyonel ülkemize profesyonel bir tiyatro daha kazandırmış olacağız" dedi.

Fakülte Dekanı, hocaların hocası duayen Prof. Dr. Bozkurt KURUÇ ise; Mezun gençlerin ülkelerine yararlı bir fert olarak hareket etmelerini, mesleklerini sevmelerini, ailelerini ve hocalarını hiçbir zaman mahçup etmemelerini söyleyerek, yollarının açık olmaları temennisinde bulundu.

Duygusal anların yaşandığı tören sonunda öğrenciler keplerini hep beraber havaya atarak mezuniyetlerin keyfini yaşadılar.