Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Takımı NEUIslanders’ın Gözü Yükseklerde… Hedef ilk 6…
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2017, 13:44
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:05

Robot Futbolunun Dünya Kupası olarak adlandırılan Uluslararası RoboCup’ta 2016 yılında Avrupa 3. olan Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Takımı NEUIslanders, RoboCup 2017’de Dünya Kupasında ilk 6’ya girmeyi hedefliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, son 6 yıldır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini RoboCup dünya kupasında başarı ile temsil eden Yakın Doğu Üniversitesi NEUIslander Robotik Futbol takımının bu yıl Temmuz ayında Japonya’da 20. kez düzenlenecek olan RoboCup 2017 Dünya Kupasında ön elemeye kaldıkları bildirildi. Robotik Dünya Kupası olarak da bilinen RoboCup 2017 organizasyonun bu yıl 27-31 Temuz tarihleri arasında Japonya’da düzenleneceği  kaydedildi.

Ersin AYTAÇ: “ Turnuvaya Katılacağımızdan Eminim…”

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Futbol Takım kaptanı Ersin AYTAÇ, NEUIslanders takımının Temmuz ayında yapılacak yarışma için ön eleme aşamasında olduğunu belirterek, 31 Mart’ta açıklanacak sonuçları heyecanla beklediklerini söyledi. Takım Kaptanı AYTAÇ, “Ön elemeyi sorunsuz geçerek turnuvaya katılma başarısını göstereceğimizden eminim. Son olarak 2016 yılında Avrupa 3. olma başarısı elde eden NEUIslanders takımı olarak hedefimiz 2017 dünya kupasında da ilk 6 takım arasına girmektir” dedi.

NEUIslanders 6 Kez Dünya Kupasına Katıldı

İlk olarak 2012 yılında Mexico City, Meksika’da düzenlenen RoboCup yarışmasına katılan, Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarı takımı NEUIslanders, Dünya Kupasını 17. sırada tamamladı. 2013 yılında Eindhoven, Hollanda’da düzenelenen RoboCup yarışmasına ikinci nesil robotlarıyla katılan takım, Dünya Kupasını 14. sırada bitirerek bir önceki seneye göre kendini geliştirdi. 2014 yılında João Pessoa, ilk defa FIFA Dünya Kupası ile Brezilya’da ortak düzenlenen yarışmada NEUIslanders Robotik  takımı, Dünya Kupasını 13. sırada bitirdi. 2015 yılında Hefei, Çin’de düzenlenen RoboCup’a 3. nesil robotları ile katılan NEUIslanders takımı robotik dünya kupasını 12. sırada tamamladı. 2016 yılında Eindhoven, Hollanda’da düzenlenen robotik Avrupa futbol şampiyonasında Avrupalı rakiplerini geride bırakarak Avrupa 3. olan NEUIslanders, 2016 yılında Leipzig, Almanya’da düzenlenen RoboCup’da ezeli rakibiplerine karşı galibiyetler alarak  dünya kupasını 9. sırada bitirmeyi başardı.

Dünyanın Saygın Üniversiteleri ile Yarıştı…

Her 3 nesilde de robotlarının üzerinde kullanılan mekanik parçaları ve elektronik devreleri Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarı'nda dizayn edilen ve üretilen NEUIslanders takımı, katıldığı yarışmalarda, Harvard, Georgia Institute of Technology, MIT, Toyota National College of Technology, University of Bremen gibi dünyanın bilinen en prestijli üniversiteleri ile yarıştı.