Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuarından Yeni Bir Yazılım Daha; OVPM
Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2017, 12:31
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 13:13

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarı çalışanı bilgisayar mühendisi Mustafa Arıcı internet kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıracak uzaktan erişimi sağlayan OVPM ismli yazılım programı geliştirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, Mustafa Arıcı’nın altı aydır üzerinde çalıştığı ve OVPM ismini verdiği programın açık kaynak kodlu olarak yayınladığı belirtildi.

Uzaktan Erişim ve Dijital Özel Hayat Gizliliği Sağlanabiliyor…
Bilgisayara Mühendisi Mustafa Arıcı geliştirdiği programla ilgili verdiği bilgide, kullanım alanları olarak şirketlerin çalışanlarına şirket belgelerine uzaktan erişimden, üniversitelerin akademisyen ve öğrencilerine uzaktan akademik yayınlara erişimine kadar ve hatta bireylerlerin özel hayatlarının gizliliğini dijital olarak koruyup, kişisel bilgiye erişim haklarını geri kazanabileceğini söyledi.

Arıcı, robotik futbol takımının yurt dışında katıldığı yarışmalarda zaman zaman bulunduğu ülkelerde yaşadığı sorunları aşmak fikri ile programını geliştirmeye başladığını ama geliştirdiği programın her kesimden internet kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıracağını ifade etti.

Arıcı, geliştirdiği programı OpenVPN prokolünü kullandığını, tamamen yerli ve açık kaynak kodlu olduğunu ve programın yazılım mühendisliği prensiplerine uyularak geliştirdiğini ve bütün geliştirici dokümntasyonu ve testlerinin yayınladığı programın içerisinde olduğunu belirtti.

Yıllık 200 Dolar Lisans Ücreti
Populer linux tabanlı sunucu işletim sistemlerine tek komut ile kolay kurulum yapılabilen, ayarlanabilir kullanıcı erişim (access control) özelliklerini bulunduran ‘OVPM’ muadili programlar senelik yaklaşık olarak $200  lisans ücreti istiyor…


Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Programlarında Kullanılmaya Başlandı…
Bilgisayara Mühendisi Mustafa Arıcı’nın geliştirdiği programın Yakın Doğu Üniversitesi’nde kullanılmaya başlandığı ve en kısa sürede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin farklı şehirlerinde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi dispanserleri arasındaki bağlantıların bu program sayesinde yapılacağı kaydedildi. Bağlantı sayesinde Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ile Dispanserleri arasında daha kaliteli ve daha hızlı bir bağlantı gerçekleşebilecek.

Daha Önce de Ferret İsimli Programı Geliştirdiler…
Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarı Bilgisayar Mühendislerinden Nurullah Akkaya’nın da daha önce en küçük ve yavaş çalışan mikro işlemcide dahi hızlı çalışabilen “Ferret” isimli programı açık kaynak kodlu olarak yayınlanmıştı. Ferret isimli program, dünyanın en önemli bilgisayar programlama web sitelerinden olan HackerNews web sayfasında ilk sıraya oturmuştu.