Yakın Doğu Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü’nden Dopdolu Bir Yıl
Eklenme Tarihi: 08 Haziran 2017, 16:41
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:00

Radyo, TV ve Sinema Bölümü 2016 -2017 eğitim ve öğretim yılında paneller, seminerler, atölyeler,  gösterimler ve film festivalleri ile dolu dolu bir yıl geçirdi.

Doç. Dr. Fevzi KASAP başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Mustafa UFUK ÇELİK, Yrd. Doç. Dr Sinem DURSUN KASIMOĞU, Yrd. Doç. Dr. İzlem KANLI, Dr. Pelin AGOCUK, öğretim görevlileri  Zeyde YALINER ÖREK, Ayhan DOLUNAY ve Emrah ÖZTÜRK’ten oluşan  bölüm,  akademik ve uygulamalı bir çok başarılı çalışma ve etkinliğe imza attı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan Radyo, Tv Sinema Bölüm Başkanı Doç.Dr. Fevzi KASAP,  bölüm öğrencilerinin de yoğun katkı ve katılım gösterdiği dönem içerisinde; seminerler, atölye çalışmaları, gösterimler, bilimsel yayınlar yapıldı ve teknik geziler düzenlendi. Her ay farklı etkinliğin planlandığı 2016 -2017 eğitim ve öğretim yılı içerisinde oldukça başarılı sonuçlarında alındığını söyledi.

Radyo, TV ve Sinema Bölümü Uluslararası Sempozyum ve Konferanslarda  YDÜ’yü Temsil Etti.


 • Pamukkkale Üniversitesi’nde düzenlenen  IV. International Eurasian Educational Research Congress (EJER)" kongresinde üç sözlü bildiri sunuldu. Bildiri özetleri kongre programında basıldı.

 • "1990’lı Yıllardan Günümüze Türk Sinemasında Dış Göç Temsili ve Kimlik Sorunsalı" (Doç. Dr. Fevzi KASAP - Yrd. Doç. Dr İzlem Kanlı - Dr. Pelin AGOCUK)

 • "Göçmenlerin Kent Dokusuna Etkisi: KKTC Surlariçi Örneği" (Doç. Dr. Gökçe KEÇECİ - Öğr. Gör. Ayhan DOLUNAY)"

 • "Güneyden Kuzeye Göç Eden Kıbrıslı Türklerin Yeni Neslin Türk-Rum İlişkileri Algısına Etkileri Üzerine Sözlü Tarih Araştırması" (Doç. Dr. Gökçe KEÇECİ - Doç. Dr. Fevzi KASAP - Öğr. Gör. Ayhan DOLUNAY)

 • İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin düzenlediği "1st International Conferance on New Trends in Communication" konferansında sözlü bildiri sunuldu.


 Ulusal Kongre Ve Konferanslar;

 • Lefke Avrupa Üniversitesi tarafından düzenlenen “Medya ve Şiddet Sempozyumu”na sözlü bildiri ile katılım gerçekleştirildi.

 • Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “İz Bırakan Kıbrıslı Türkler” adlı konferansında sözlü bildiri sunuldu.


Radyo, TV ve Sinema Bölümü’nden “Medya ve Sinema Sempozyumu”

Radyo, TV ve Sinema Bölümü öğretim üyeleri tarafından sektördeki uygulamalara akademik öneriler getirmek adına  “Medya ve Sinema Sempozyumu” düzenlendi. Farklı tarihlerde düzenlencek üç ayrı panelden oluşan sempozyumun ilk ayğını oluşturan “Basın Hak Ve Özgürlüklerinin Hukuki ve Etik Çerçevede Yeni̇ Medya Üzerinden Değerlendirilmesi: KKTC Örneğiadlı ( Hukuki ve Etik çerçeve) iki farklı oturum dzüenlendi. KKTC Ombudsmanı, Barolar Birliği Başkanı, Medya Etik Kurulu Başkanı ve TAK Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ile Gazeteciler Birliği Başkanını biraraya getiren  paneller, oldukça verimli geçti.

Radyo, TV ve Sinema Bölümü, Uluslararası Bağlantılı Birçok Kurumla  Film Gösterimleri  Düzenledi.


 • Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından “ Türk Dünyası” ülkelerini kapsayan belgesel film yarışmasında ödül alan filmlerden oluşan seçki, bölüm tarafından düzenlenen gala ile gösterime sunuldu.

 • 9. ROFİFE Uluslararası Kısa Film Yarışması kapsamında ödül alan başarılı yapımlar, Rotary Klup işbirliğinde,  İletişim Fakültesi’nde düzenlenen gala ile gösterime sunuldu.

 • Antalya Altın Portakal Film yarışması Halk Jurisi Ödüllü Gülten TARANÇ’ın filmi “Yağmurlarda Yıkansam”  Dünya Kadınlar Günü kapsamında  İletişim Fakültesi’nde sinema severler ile buluştu.

 • Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen  ve küratörlüğünü Radyo, TV ve Sinema Bölümü tarafından (Doç. Dr. Fevzi KASAP)   yapılan “Türk Sineması Günleri”  kapsamında; Hülya Koçyiğit ve Yönetmen Emin ALPER Filmeri Seçkisi  YDÜ İletişim Fakültesi’nde sinema severlerle buluşturuldu.

 • Radyo, TV ve Sinema Bölümü’nün konuğu olarak İletişim Fakültesi’nde ağırlanan Devlet  Sanatçısı Ayla Algan’ın rol aldığı “Ahh Güzel İstanbul” filminin gösterimi gerçekleştirildi.


Alan Profesyonelleri  Tarafından  Radyo, TV ve Sinema Bölümü Öğrencilerine Yönelik Atölyeler Seminerler ve Söyleşiler Düzenlendi.

 • Yönetmen  Gülten TARANÇ tarafından bölüm öğrencilerine yönelik sinema sektöründe yönetmenlik konulu atölye düzenlendi.

 • ATV Programlar Müdürü Mehmet Çam tarafından ise “medyanın aradığı kişi sen misin?” konulu seminer düzenlendi.

 • Radyo, TV ve Sinema Bölümü’nün konuğu olan ünlü sanatçı ve eğitmen  Ayla Algan tarafından “yaratıcı drama “ atölyesi düzenlendi.

 • Ayrıca Radyo, TV ve Sinema Bölümü öğretim üyeleri tarafından,  televizyon ve sinemaya ilgi duyan lise öğrencilerine yönelik;  senaryo, kamera, radyo ve  kurgu uygulamalarına ilişkin  birçok atölye çalışması başarı ile gerçekleştirildi.

 • Bu arada YDÜ FM’de boş durmadı, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim görevlileri tarafından YDÜ FM’de yayınlanmak üzere “Radyo Tiyatrosu” yapıldı.

 • Haber ve Sunum Teknikleri dersi kapsamında tv için bir  yarışma programı tüm safhalarıyla öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.

 • Bölüm öğretim görevlileri tarafından YDÜ TV işbirliğinde, stüdyo uygulamaları kapsamında konuklu sohbet programları üretildi ve BRTK’da yayınlanması sağlandı.


Birçok ünlü isim söyleşilerde YDÜ’de ağırlandı.

Ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit, ünlü oyuncu ve sunucu Murat Yıldırım, Devlet Sanatçısı Ayla Algan, Yönetmen  Emin ALPER ve  Yönetmen Gülten TARANÇ farklı söyleşilerle öğrencilerimize deneyimlerini aktardılar.

Radyo, TV ve Sinema Bölümü öğretim üyeleri  alanları ile ilgili ulusal ve uluslararası yarışmalarda juri olarak yer aldılar.


 • Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından düzenlenen “Belgesel Film Yarışması”nda Doç. Dr. Fevzi KASAP ve öğretim görevlisi Emrah ÖZTÜRK görev üstlendiler.

 • 9. ROFİFE Kısa Film Yarışması kapsamında oluşturulan kent jurisinde(Kıbrıs jurisi) YDÜ n öğretim üyelerinden oluşturuldu. Rotary Kulüp ile birlikte yürütülen proje kapsamında, yarışmanın KKTC jurisi Doç.  Dr. Fevzi KASAP başkanlığında; Dr. Pelin AGOCUK, öğretim görevlileri Zeyde YALINER ÖREK ve Emrah ÖZTÜRK yarışma jurisinde görev aldılar.

 • Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği liseler arası  kısa film ve fotoğraf yarışmalarında Doç. Dr. Fevzi KASAP ile Dr. Pelin AGOCUK bölümü temsilen jurilerde yer aldılar.

 • ODTÜ Kuzey Kıbrıs tarafından düzenlenen “Kısa Film Festivali” kapsamında yer alan film yarışmasında RTS öğretim görevlisi Zeyde YALINER ÖREK juri de yer alıp üniversitemizi temsil etti.


Radyo, TV ve Sinema Bölümü, bölümünü ve üniversitesinin tanıtımına katkı koyan birçok aktivitenin içerisinde yer aldı.

Radyo tv sinema bölümü yalnızca fakültesinde değildi...


 • Yakın Doğu Kolejinin düzenlediği “Kariyer Günleri’nde de program tanıtımı yaparak geleceğin iletişimcilerine bölümünü tanıttı.

 • Değişik liselerden iletişim ve sanat alanına ilgi duyan öğrenci gruplarına yönelik atölye çalışmalrı ile bölümün tanıtılması sağlandı.

 • Türkiye’de ATV kanalında yayınlanan “Kim Milyoner olmak İster?” programı ‘Kıbrıs’ seçmelerine destek verildi.

 • İletişim Fakültesi, Radyo, TV ve Sinema Bölümü,  yaptığı etkinlik ve bilimsel çalışmalar ile sayısız kez ulusal ve uluslararası görsel ve yazılı basında yer bulup, üniversitemizin tanıtımına katkı koyma şansını yakaladı.


Teknik geziler ile öğrenci sektörle buluşturuldu...

Başta devlet televizyonu ve radyosu BRTK olmak üzere birçok tv ve radyo kanalına  kanallara ziyaretler düzenlenip öğrencilerin sektörde kullanılan teknik donanımı ve çalışma koşullarını görmesine imkan sağlandı.

Birçok TV ve Radyo Kanalı ile ortak programlar düzelendi, gösterimler yapıldı....


 • YDÜ TV de üretilen birçok program ülke genelinde yayın yapan birçok televizyon kanalında yayınlanma şansı buldu. YDÜ TV yapımı olan “Yakın Doğu’da Eğitim ve Yaşam” programı BRT 2’de yayınlandı.

 • Ayrıca değişik dönemlerde öğrencilerimiz tarafından çekilen başarılı ve ödüllü kısa filmler, belgeseller SİM TV ile ortak düzenlenen “ BELGESEL FİLM GÜNLERİ” ve “KISA FİLM GÜNLERİ”nde izleyici ile buluştu. Birçok bölüm imzalı yapım ise Kaanal T ekranlarında izleyicisine ulaştı.


YDÜ İletişim Fakültesi, Radyo, TV ve Sinema Bölümü  dopdolu geçirdiği bir yılın ardından, yeni dönemde daha önemli ve etkili kültür, sanat aktiviteleri ve akademik çalışmalar üretmek için hız kesmeden çalışmaya devam ediyor.