Yakın Doğu Üniversitesi Oyuncusu VANDERSLOOT; “Basketbol Benim İçin Bir Aşk Ve Yakın Doğu Üniversitesi Bu Aşk İçin En Doğru Yer…”
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2017, 13:31
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:41

Avrupa’nın en iyi oyun kurucularından biri olarak gösterilen Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımının WNBA patentli ve 3 kupanın kazanılmasında büyük rol oynayan  Courtney VANDERSLOOT, başarılarının arkasında Yakın Doğu Üniversitesi ile edindiği tecrübeler olduğunu söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Spor Kulübünden verilen bilgiye göre, yıldız oyuncu, elde ettiği başarıları, takımını ve Yakın Doğu Üniversitesinin kariyerine kattığı gelişmeleri paylaştı.

Takım olarak başarılı bir sezon geçirdiniz. Sezonu lider tamamladınız, 3 kupa kazandınız, lig şampiyonu oldunuz. Şu anda kadın basketbolunda en önemli noktadasınız. Özellikle ismin listelerde üst sıralarda yer alıyor neler hissediyorsun?
Oldukça iyi hissediyorum. Harika ve mutlu diyebilirim. Güçlü bir takım olduğumuzu bilerek bu konuma geldik. Başlarda biraz darbe yedik, bir kaç maç kaybettik ancak birbirimizi iyi anladık, birbirimizle iyi oynuyoruz. Takım olarak oyun sırasında nasıl hareket etmemiz gerektiğini öğrendik. Türkiye Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu, sezonu lider ve lig şampiyonu olarak başarılı bir sezon geçirdik. Yakın Doğu Üniversitesi kendimi ortaya çıkarmam için büyük bir fırsat oldu.

Bu sezonda harika işler çıkardın… Kendine neler kattın, neleri geliştirdin? Sezon başında bu takımla ilgili beklentilerini gerçekleştirebildin mi?
Kendime güvenim arttı. Kendim için, takımın sayıya veya benim basketime ihtiyacı olduğu anda sayı alabilmek. Bazen geçmişte bu konuda zayıf olduğumu düşünüyorum. Her zaman için sayı tehdidine ihtiyacımız var ancak ben bu sezon takımın bana ihtiyacı olduğu anda bunu yapabildiğimi gördüm ve bu beni bir adım ileriye taşıdı. Ve kendime güvendiğim zaman başarabileceğimi gördüm, cesaretlendim. Hepimizin neleri yapabilecek kapasitesi olduğunu ve bunu parkeye etkili bir şekilde yansıtabileceğimizi gördük.

Bu güzel ve güçlü ekiple birlikte nasıl çalışıyorsunuz?
Çok iyi diyebilirim. Bir sürü iyi oyuncuyu bir araya koyduğunuz zaman birbirini anlamak biraz zaman alıyor ve biz bunu başardık. Takım olarak güzel bir uyum yakaladık. Takımın ihtiyaç duyduğu herşeyi sağlayabilecek bencil olmayan oyuncular. Bu kadro ile bu takımda hem Türkiye hem de Avrupa da mücadele etmek benim için ayrı bir deneyim oldu. Profesyonellerle çalışmak aynı saha da olmak güzel ve heyecan verici. Oyun karakterine uygun oyuncuların olması da ayrı bir avantaj. Herkes bir birini tamamlıyor, destekliyor. Ayrıca güzel arkadaşlıklarımız var.

Bu sezon kendinizi en çok takım gibi hissettiğiniz ne oldu?
Çok güzel ve iyi bir soru..Avrupa kupasında Olympiacosa karşı evimizde 30 sayı farkla kazandığımız ikinci maç bize bunu hissettirdi. Herşey güzel işliyordu ve beraber çok güzel bir oyun oynadık. Herkes katkıda bulundu, taraftarımızda vardı bize büyük destek ve motivasyonları verdiler.. İşte o gün, bizi bir takım ruhu ile bütünleştirdi. Bu gerçekten bizim için iyi noktalardan bir taneseydi. Takım olmanın mutlu gururunu yaşadık. Tabi bir de kupalar var. Türkiye Kupası ve EuroCup Kupası. Hedeflerinize ulaştığınızda tarif edemeyeceğiniz mutluluk duyuları yaşıyorsunuz. Elde ettiğimiz başarılar bizi birbirimize kenetledi ve her şeyde takım olarak hareket etmeye başladık.  Bunun yanında kupaları kazanmak ve bu maçlarda en iyi oyuncu seçilmek benim için oldukça gurur vericiydi.

“Hikâyemizle İlgili Söyleyecek Çok Güzel Şeyler Var…”

Takım olarak zor mücadeleler verdiniz, Türkiye Kupasına yeni bir isim yazdırdınız, adınızı Avrupa da duyurdunuz.  Lig şampiyonu oldunuz Herkes sizden söz ediyor. Neler söyleyeceksin?
“İnanırsanız başarabilirsiniz” örneğinin en güzel başarısını Yakın Doğu Üniversitesi ile gösterdik. Hikayemizle ilgili söyleyecek çok güzel şeyler var. İlk kez Avrupa kupasına katıldık ve kupayı kazandık. Şaşkın olmakla birlikte bize inandığımız zaman neleri başarabileceğimizi gösterdi. İnanç ve azimle mücadeleye devam ettik sonunda da kupayı hak ettiğimizi göstererek lig şampiyonluğunu kazandık. Bu maçta kendimizi ortaya koymamız gerektiğini ve o gecenin bizim gecemiz olduğunu gördük. Kazanmak için konsantre olduk ve başardık.

Maç sonunda hepimizin sözlerinde “Biz Bir Takımız” oluyor…
Yıldız oyuncuları olup ama başarı elde edemeyen birçok takım örneği var. Hepimiz bunun tek kişilik bir oyun olmadığı bilincindeydik, “Biz bir takımız” sinerjisini oluşturarak mücadele ettik. Herkes işini yaptı, sorumluluğunu yerine getirdi ve yaptığımız işlerden fazlasını ortaya çıkararak başarıyı elde ettik. Takımımızla gurur duyduğumuz maçların sonunda hepimizin sözlerinde hep şu cümle oluyor : “Biz bir Takımız”. Takım işi bizim için sadece hedeflerin oluşturduğu bir zorunluluk değil, motivasyon, sahiplenmek hedef birliği ve sahada beyin gücümüzü birleştirerek istediğimiz başarıya ulaşmak ve gün sonunda mutlu olmaktır.

 “ Her maçta sahada lider olduğumu hatırlıyorum...”

Koçlarından her zaman hatırlayacağın ne tür tavsiyeler aldın?
Benim oynadığım her antrenörün bana hatırlattığı bir şey var o da  sahada lider olduğum. Ve başarının oyunun kontrolünü elinde tutarak sağlanabileceği. Aynı sayfada olduğumuzdan emin olmalıyım, bu yüzden her oyunda sabırsızlıkla ayaklarının üstündeki  lider olmayı bekliyorum.  Lider bir oyuncu olduğumu düşünüyorum ve kendime güveniyorum.

Ve son olarak klasik bir soru, basketbolu tercih edenlere neler tavsiye edersin?
En önemli şey oyunun tadını çıkarmak ve sıkı çalışmak. Bunlar hepimizin burada nasıl olduğunun göstergesi. Basketbolu seviyoruz, hepimiz oynuyoruz, çünkü bundan hoşlanıyoruz. Oynadığımız için para kazanmaktan dolayı şanslıyız, ancak bizim burada olmamızın nedeni bu değil.  Benim her zaman verebileceğim en önemli tavsiye her zaman keyif almak ve ona aşık olmak. Benim en büyük tutkularımdan bir tanesi basketbol ve sadece ona aşığım. Yakın Doğu Üniversitesi de bu tutkum için doğru yer olduğunu bana gösterdi.