Yakın Doğu Üniversitesi Oyuncuları Yeni Sezon Öncesi Sağlık Kontrolünden Geçti
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2017, 19:37
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:00

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’nın oyuncuları Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçti.

Yakın Doğu Üniversitesi Spor Kulübünden yapılan açıklamaya göre, detaylı kan tetkikleri yapılan oyuncular dahiliye, ortopedik ve kardiyolojik muayeneden geçti. Sağlık kontrolleri EKG ve EFOR testi ile tamamlandı. Yapılan kontrol ve muayeneler sonucunda sporcuların hiçbirinde sağlık sorununa rastlanmadı.

Performans Testinden Geçtiler…
Takım oyuncularına sağlık kontrollerinin ardından Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık ve Performans Merkezi’nde çeşitli ölçüm, test ve analizler uygulandı.

Testlerde oyunculara solunum testi, izogenetik hüner denge değerlendirme kavrama kuvvet testi ve performans ölçme değerlendirme testleri uygulandı. Yapılan bu çalışmaların ardından son olarak oyunculara sprint koşu, sıçrama ve çeviklik testi uygulandı. Yapılan testlerde sporcuların, dayanıklılık ve kuvvet bakımından eksikliklerinin olup olmadığı,  maksimum hız ve reaksiyon verilerinin nasıl olduğu tespit edilerek raporlandı. Çıkan sonuçlara göre yeni antrenman programları belirlenecek.

Murat TÜMER: “ Yeni sezon öncesi tüm sağlık kontrollerimiz tamamlandı…”
Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı Genel Koordinatörü Murat TÜMER, yeni sezon öncesi tüm oyuncuların sağlık kontrollerinin tamamlandığını söyledi.

Sporcuların fiziksel uygunluk parametrelerini tespit ettiklerini dile getiren Genel Koordinatör TÜMER, belli bir süre teknik antrenmanlarla bunu kombine edip, bir süre sonra bu testleri tekrar yaparak oyuncuların kat ettiği yolu göreceklerini ve bu anlamda sporculara bir yol haritası çıkartacaklarını söyledi.

Geçen yılki hedeflerinin üzerine çıkmak için mücadele edeceklerini ifade eden TÜMER, “Yakın Doğu Üniversitesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz” dedi.


Sezon öncesi çalışmalarına hız vereceklerini ve yoğun bir tempoyla hazırlıklarını tamamlayacaklarını anlatan TÜMER, “Bu sezonda başarılı olacağımıza inanıyorum. Geçen yıl sezonu zirvede tamamlamıştık. Bu yıl da takım olarak en üst basamaklara ulaşmak hedefimiz. Belirlediğimiz hedeflerimize ulaşmak ve yeni kupalar kazanmak için mücadele edeceğiz. Takıma yeni dahil olan oyuncularımız da kısa sürede uyumu yakaladı. Yapacağımız antrenmanlarla kısa sürede onlarda saha içi oyun planımıza adapte olacaklardır. Tecrübeli ve güçlü bir kadro ile yeni sezona hazırız” şeklinde konuştu.