Yakın Doğu Üniversitesi Öğrt. Üy. Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ Ankara’da Konuştu “Dünya Dönüyor da Biz Dünyanın Neresinde Duruyoruz”
Eklenme Tarihi: 03 Aralık 2016, 13:43
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 10:09

Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ, Cumhuriyetin Işığında Yükseköğretimde Sanat Eğitimi Sempozyumu’na katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ; Ankara’da gerçekleştirilen “Cumhuriyetin Işığında Yükseköğretimde Sanat Eğitimi Sempozyumu” açılışında “Gazi, Sanat, Akademi” başlıklı bir konuşma yaptı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; YDÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı ve YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ; davetli olarak katıldığı sempozyumda özet olarak şunları söyledi: “Dünya dönüyor da biz dünyanın neresinde duruyoruz, geçen yılkı sempozyumda tartışmaya açtığım ve hala bu salonda yankılanan yüzleşilesi soru bence budur! Sanat, eğitim, akademi, akademisyen, kendin olmak... Gazi’ye ilk adımımızı attığımızda kafamızda buna benzer sorular vardı, bunlara cevap arıyorduk. Ancak şimdi 37 yıl sonra yaklaştık cevaplara...

Türk sanat ve sanat eğitiminde Cumhuriyetin Anadolu’ya açılan kapısı olarak tanımlanan “Gazi Eğitim” Fen ve Sosyal bilimler alanlardaki gibi; görsel ya da ritmik sanatların1 toplumda yaygınlaşmasında da büyük katkılar koymuştur. Bir okulun ülkesindeki, toplumundaki ve benzerleri arasındaki yerinin değerlendirilmesi, tek bir ölçüte bağlı değildir. Farklı ölçütler içinde mutlaka öğrencilere sunduğu mekan, ders programları ve olanaklar önemlidir. Ancak, o okulda görev yapan hocalardır ki, o mekan ve olanakları yürüttükleri programla; öğrenciler için yararlı ve nitelikli kılarlar. Bizim kuşak da değerli hocalarımızdan, evrensel kurum olarak üniversitenin kendi koşulları içinde, özgürce sanat yapma ve düşünce üretme yeri olduğunu öğrendi. Bu ışık hala daha yolumuzu aydınlatıyor. Çünkü öğretmen kökenli hocalarımızın her biri alanında iyi donanımlı, sanat üretme yeteneğine ve öğretme becerisine sahip insanlardı.

Gazi’yi ve hocalarımızı “vefa” ile anarak; on yıl önce o ışıkla kurduğumuz Fakültemizin; her geçen gün, ulusal ve uluslararası platformda daha da güçlendiğini görmekten mutlu olduğumu belirtmek isterim. Kurucusu olarak; geride kalan on yılda gerçekleştirdiklerimizden, kat ettiğimiz yoldan da ayrıca gurur duyuyorum” dedi.

Sempozyumda ayrıca Fakültemiz eski hocalarından sanatçı-eğitmen Feridun IŞIMAN da “Gazi Resim-iş’in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sanat Eğitimindeki Etkisi” başlıklı bir konuşma yapmıştır.