Yakın Doğu Üniversitesi Öğrt.Üy. Prof. Dr. Habib DERZİNEVESİ’nin ‘’Kıbrıs Çingeneleri’’ Adlı Yeni Kitabı Çıktı
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 13:34
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:22

Yakın Doğu Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Halk bilimi Eğitimi Osmanlıca Paleografya ve Arşivcilik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Habib DERZİNEVESİ’nin ‘’Kıbrıs Çingeneleri’’ ni konu alan yeni kitabı çıktı.

Antalya Semerci yayınlarından çıkan kitap 1974’ten günümüze Kıbrıs’ta: Güzelyurt ve Limasol ağırlıklı çingenelerin gelenek, görenek ve kültürlerini anlatıyor. Kitap halihazırda yaşayan çingenelerin kendi ağızlarından örf, adet, kültür, dil ve yaşam tarzını anlatıyor.

Prof. Dr. DERZİNEVESİ bu çalışmasıyla unutulmaya yüz tutan Kıbrıs çingenelerin kültürlerinin korunması ve farkındalık yaratılması amacıyla çalışmasını ortaya çıkarmıştır.


Kitap Çingenelerin Yaşamına Işık Tutuyor
Yirmi yıla yakın bir zamandır Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri ve Edebiyat alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. DERZİNEVESİ bu çalışmasıyla Kıbrıs Türk kültürünün bir parçası olan çingenelerin yaşamına ışık tutuyor.

Prof. Dr. Habib DERZİNEVESİ şunları ifade etti: Branşım Halk Bilimi olduğu için bu bölümde yüksek lisans ve doktora talebesi yetiştiriyoruz. Benim gayem her şeyden önce Kıbrıs’ın gelenek, görenek, örf ve adetlerini kaleme almak ve yayınlamak. 2006 yılından itibaren Kıbrıs’la ilgili çalışmalarıma yoğunluk verdim. Araştırmalarım esnasında çingenelerle ilgili bir araştırma yapmaya karar verdim. Bu konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapmaya başladım. Genel anlamda Kıbrıslı çingenelerin kültürlerini, gelenek ve göreneklerini araştırdım. Ve nihayet bu sene “Kıbrıslı Çingeneler” kitabımı yayınladım.

Prof. Dr. Habib DERZİNEVESİ’den Yedisi Kıbrıs İle İlgili Toplam Ondört Kitap
Aynı zamanda son dönemde Kıbrıs ağzıyla Kıbrıs masalları diye çocuklar için bir kitap yayınladık. Bir de köyümüz Gönyeli’nin kitabı da çıktı. Onun da örf, adet, gelenek ve göreneklerini yayınladık. Bu alanda üçüncü kitaptır. Bu süreç içersinde Kıbrıs ve Azerbaycan masallarını karşılaştırılması kitabı çıktı. Toplamda on dört tane kitabım yayınlandı. Bu kitapların yedisi gelenek, görenek, örf ve adetler üzerine Kıbrıs’la ilgilidir.

Prof. Dr. Habib DERZİNEVESİ’den Uluslararası Kongrede Üç Ayrı Makale
Prof. Dr. Habib DERZİNEVESİ bu yıl ayrıca International Conference on New Horizons in Education adlı konferansta Yakın Doğu Üniversitesi’ni üç ayrı makale ile temsil etti. Prof. Dr. DERZİNEVESİ’nin adı geçen konferanstaki makaleleri derginin bu yıl ağustos ayındaki özel sayısında yayınlanacaktır.