Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ghadir GOLKARIAN’a, Azerbaycan’dan Özel Ödül
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2016, 10:54
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 09:35

Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ghadir GOLKARIAN tarafından uzun yıllar emek verdiği ve hazırladığı “Azerbaycan Türkçesi- Farsça Genel Sözlük” eseri Azerbaycan Cumhuriyeti Elmler Akademiyası, Şark Şünaslık(Doğu Bilimleri) enstitüsünce değerlendirilip Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirildi.

Prof. Dr. Ghadir GOLKARIAN, İran araştırmacı, yazar İran asıllı olarak bugüne dek 250 cilti aşkın telif, çeviri eserlerini yurt içi ve yurtdışında yayınlamış, en son 3. Uluslararası ödülünü kazanarak 2008 yılında “Nobel Edebiyat Ödülü” için aday gösterilmiştir.

Golkarian bugüne dek “Türkçe- Farsaç Sözlük”, “Türkçe- İngilizce- Farsça Sözlük”, “İki yönlü Türkçe- Farsça Genel Sözlük”, “Hukuk terimleri sözlüğü” de yazmış ve yayınlamışıtr.

GOLKARIAN, 1994 yılında Dünya Altın Kitap ödülünü, 2003 yılında TÜRKSAV ödülü, 2008 yılında ise Türk edebiyatında hizmetinden dolayı “Türk Edebiyatı Oscar ödülüne” layık görülmüştür.

Ayrıca, 2016 Ağustos'ta İran’nın Doğu Azerbaycan vilayeti Tebriz büyükşehir belediyesi, sanat ve kültürel işleri genel müdürlüğü tarafından 5000 Euro para ödülü, gümüş işi simurg tablosu ve plaket takdim edilerek ödüllendirilmiştir..

Prof. Dr. Ghadir GOLKARIAN ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek olacak 1. Uluslar arası Şehriyar kongresi için Azerbaycan'da gerekli temaslarda da bulundu. Bu bağlamda Şubat ayında yapılacak olan kongreye Azerbaycan Yazarlar birliği Başkanı Anar RIZAYEV, Azerbaycan Palamentosu üyesi aynı zamanda Nizami Enstitüsü Başkanı Rafael HÜSEYİNOV, Azerbaycan Elmler Akademisi üyeleri Şahin FAZIL ve Eynulla MEDETLİ'nin de etkinliğe katılacağı bildirildi.