Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fevzi Kasap’tan “Sinemanın Kıbrıs Türk Toplumsal Yaşamına Etkileri” Sunumu
Eklenme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 14:50
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 16:27

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv-Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap, Güzelyurt Yeşilada Lions Kulübü tarafından periyodik olarak düzenlenen toplantıların bu ayki konuğu oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, her ay farklı alanlardan uzmanlar, akademisyenler ve sanatçılarla sunumlar gerçekleştiren Kulübün bu ayki toplantısına, Yeşilada Lions Kulübü Dönem Başkanı Iraz Solman’ın daveti üzerine katılan Doç. Dr. Fevzi Kasap, sinemanın Kıbrıs Türk toplumsal yaşamına etkileri konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Güzelyurt Belediye Oteli’nde düzenlenen toplantıda, Doç. Dr. Kasap yaptığı sunumda tarihsel süreç içerisinde Kıbrıs’ta ilk film gösterimlerinden başlayarak, İngiliz Sömürge döneminde sinemaya uygulanan sansür ve sinemanın bir propaganda aracı olarak kullanımından bahsederek, milli mücadele yıllarında sinemanın Kıbrıs Türk toplumu için moral ve motivasyon aracına dönüştüğüne vurgu yaptı.

“Yeşilada Lions Kulübü İle Ortak Sanat Etkinliklerine Hazırız…”
Oldukça ilgi ile izlenen sunumda Doç. Dr. Fevzi Kasap, sinemanın günümüzde de en etkili sanat dalı olduğunu dile getirerek Kıbrıs Türk toplumunda sinema kültürünün gelişmesinde ve hak edilen değeri görmesinde sadece kamu kuruluşlarının değil, yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin de görev ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğini belirtti. Yeşilada Lions Kulübünün bu bilinç içerisinde sürekli sanat odaklı kültürel etkinlikler düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti belirten Doç. Dr. Kasap, sinema ile ilgili her etkinliğe Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü’nün şevkle katkı koymaya devam edeceğini vurguladı.

Toplantı bitiminde Yeşilada Lions Kulübü Dönem Başkanı Iraz Solman tarafından Doç. Dr. Fevzi Kasap’a teşekkür belgesi takdim edildi.