Yakın Doğu Üniversitesi Öğrencilerinden BM Kontrolündeki Ara Bölgeye Araştırma Ziyareti
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2017, 17:02
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 09:42

Yakın Doğu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümleri öğrencileri, BM kontrolündeki ara bölgeye ziyarette bulunarak alan çalışması yaptılar.

Uluslararası İlişkiler Teorileri dersi kapsamında düzenlenen alan çalışmasına katılan öğrenciler, günümüz dünyasındaki en küresel uluslararası kuruluş olan Birleşmiş Milletler’in (BM) amaç ve faaliyetlerini yakından inceleme olanağı buldular.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açılamaya göre, ziyarette öğrenciler, ara bölgede yer alan ve çok uluslu sivil toplum kuruluşları için bir çatı niteliği taşıyan Dayanışma Evini de ziyaret etti. Ziyaret, BM’nin Kıbrıs’taki toplumlararası görüşmelerdeki rolü ve adada yürüttüğü faaliyetler üzerine gerçekleştirilen seminer ile sona erdi.

AB ve BM Gibi Uluslararası Örgütler ile Sivil Toplum Kuruluşlarının Yerel, Bölgesel ve Küresel Meselelerdeki Çözüm Üretme Kabiliyetleri Mercek Altına Alındı
Öğrenciler ile birlikte BM kontrolündeki ara bölgede gerçekleştirdikleri alan çalışmasının önemine değinen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nur Köprülü, öğrencilerin derslerde edindikleri kuramsal arka planın uluslararası ilişkiler alanında nasıl pratiğe dönüştüğünü yerinde incelemek ve kurumsal anlamda bilgi sahibi olmak amacı ile BM ve benzeri uluslararası kuruluşların rol ve faaliyetlerini gözlememek amacı ile Lefkoşa’da bulunan BM kontrolündeki ara bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Doç. Dr. Köprülü, 1964 yılından bu yana adada bulunan BM barış gücününün (UNFICYP) hem dünya ölçeğindeki işlevselliğini ve etkinliğini araştırmak hem de öğrencilere ders kapsamı dışında farklı bakış açılarını kazandırmak amacı ile bu tür alan araştırmalarını ve gözlem faaliyetlerini gerçekleştirmeye gayret ettiklerini ifade etti.

Doç. Dr. Köprülü, İkinci Dünya Savaşının ardından 1945 yılında kurulan BM’in hem Kıbrıs adasındaki görev tanımını hem de dünya ölçeğindeki işleyişini yerinde inceleme olanağının dünyanın farklı kültür ve coğrafyalarından ülkemize gelen öğrencilere deneyim ve farklı bakış açıları kazandırdığına işaret etti.