YDÜ Öğrenci Dekanlığı, Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulubü, ‘’Bir Akdeniz Gerçeği;Talasemi’’ Sempozyumu ve ‘’Kan Ver, Can Ver’’ Sloganı İle Kan Bağışı Etkinliği Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2017, 15:19
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 09:48

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekanlığına bağlı YDÜ Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulubü (YDÜ ÖBASK) öğrencileri tarafından düzenlenen, "Bir Akdeniz Gerçeği;TALASEMİ" sempozyumu ve ‘’KAN VER, CAN VER’’ sloganı ile gün boyu süren kan bağışı etkinliği gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, YDÜ AKKM fuaye alanında yapılan kan bağışlarında “KAN VER, CAN VER’’ sloganı hayat buldu; sempozyumun bu ayağında ÖBASK ile YDÜ Kızılay Külübü iş birliği ile 110 ünite kan toplandığı belirtildi.

Bir Akdeniz Gerçeği; TALASEMİ’ Sempozyumuna 1280 Kişi Katıldı

Yakın Doğu Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, ve Veteriner Hekimliği Fakültesi öğrencileri tarafından 10’cusu düzenlenen ‘Bir Akdeniz Gerçeği; TALASEMİ’ sempozyumu, Yakın Doğu Üniversitesi AKKM Büyük Salon’da 1280 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi

Sempozyum, Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ardından, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencilerinden ÖBASK başkanı Fatma Elagöz, böylesine muhteşem bir sempozyum organizasyonda yer almak ve katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek başladığı konuşmasına, kendilerine bu imkanı tanıdığı için başta Kulüp danışmanı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Serdar Susever’e, YDÜ Kurucu Rektörü Dr.Suat Günsel ve Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel’e, Sağlıktan sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’a ve Öğrenci Dekanı Doç. Dr. Dudu Özkum Yavuz’a , Kulüp Organizasyon komitesine emeği geçen tüm gizli kahramanlara, öğrenci dekanlığı ekibine ve üniversitelerine teşekkür etti.

Elagöz; “Üniversite yönetiminin; bizleri hep dünya öğrencileri ile eşitlik konusunda sürekli cesaretlendirerek desteklediğini her zaman daha ilerisini hedefleyen yaklaşım ve çabalarına minnettarız “dedi. Elagöz, Kulübün sosyal medyada üye sayısının 4000’nin üzerinde olduğundan, her hafta düzenlenen bilimsel toplantılarından, sosyal sorumluluk projelerinden ve 2012 yılından bu yana düzenlenen sempozyumlarından bahsetti.

Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulübü Danışman Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Serdar Susever ise, kulübün nasıl kurulduğundan bahsetti ve 9 sempozyum ile 2 Uluslararası Proje yarışması düzenlendiklerinin altını çizdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen’de, Kıbrıs’ta talaseminin son durumu hakkında bilgi verdi. Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Genel Başkanı Ahmet Ulubay ise, Yakın Doğu Üniversitesi ile gerçekleştirilen protokolünün ve kan bağışının önemi vurguladı. Türk Kızılay Genel Başkanı ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Avrupa Başkanı Dr. Kerem Kınık’ta Türk Kızılay’ının yaptığı etkinlikler, KKTC Kızlay’a bağışlanan gezici kan alma otobüsünden bahsetti.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Yakın Doğu Üniversitesi’nin, KKTC Kızılay ile yapılan protokolden bu doğrultuda YDÜ Kızılay Kulübün kurulduğunu ve “Kampüste Kızılay” projesinin müjdesini verdi. YDÜ yine bir ilke imza atarak KKTC’ deki 16 üniversite kampüsünde başlatacağı projede; okuyan öğrencilere kan vermenin önemi konusunda eğitim verilerek yeni kan donörleri kazanılmasının önemine değindi.

Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Birim Yöneticisi Dr. Metin Kalender ise “Kan Bankacılığı ve Önemi” başlıklı bir konferans verdi. Kalender, “Kaynağı insan olan tek ilaç kan”’ dır dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Öğleden önceki I. Oturum’da ‘’Akdeniz Anemisine Yolculuk’’ başlığı altında Sağlık Bilimleri Fakültesinden Ahmet Enes Güngördü’nün oturum başkanlığında, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden Uzm. Dr. Dilek Yazman ‘’Talasemi Nedir?’’, Uzm. Dr. Begüm SADIKOĞLU ‘’Talasemi Tedavisi’’ ve Uzm. Mustafa Yazman ’’Talaseminin Laboratuvar Tanısı’’ adlı sunumlar gerçekleştirildi.

Sempozyumun öğleden sonraki ikinci bölümünde ise, ‘’ Hayatın İçinden Talasemi’’ başlığı altında Sağlık Bilimleri Fakültesinden Pervin Yavaşoğlu oturum başkanlığında KKTC eski Sağlık Bakanı Uzm.Dr.Gülsen Bozkurt ‘’Kıbrıs’ta Talasemi Önleme Programı ve Sonuçları’’, Thalassaemia Dayanışma Derneği Başkanı ve Avrupa Meslek Yüksek Okulu öğretim üyresi Yrd. Doç. Dr. Duru Malyalı ‘’Türkiye’de Talasemi’’, Kıbrıs Talasemi Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu ‘’KKTC’de Talasemi, Bir Yaşam Öyküsü’’ , Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik 3. Sınıf Öğrencisi İrem TUFAN , ‘’Talasemili Bireylerde Beslenmenin Önemi’’ , Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Rana Ekmen “YDÜ Kızılay Kulubü: Farkındalık’’ adlı konuşmalarını yaptı.

Girne Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi,Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi’nden 1280 dolaylarında katılımın, Öğrenci Bilimsel Araştırma ve Sağlık Kulübünün 10’cusunun gerçekleştirildiği sempozyumda, ilk kez 1000’i aştığı gözlemlendi.


KKTC’de ki Üniversiteler Arasında İlk Kez Yakın Doğu Üniversitesi’nde Tek Günde 110 Ünite Kan Temin Edildi
Gün boyu süren kan bağışı etkinliğin de Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi, Gazimağusa Devlet Hastanesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi kan alma ekiplerinin yardımı ile sempozyuma katılanlardan 110 ünite kan temin edilmiş, tüm kanlar Talasemi bireylerin yararına Dr. Burhan Nalbantoğlu Kan bankasına bağışlanmıştır. Edinilen bilgiye, göre KKTC’de ki üniversiteler arasında ilk kez Yakın Doğu Üniversitesinde tek günde bu kadar ünite kan bağışı yapıldığı vurgulandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi , Tıp Fakültesi ve Veteriner Hekimliği Fakültesi, öğrencileri tarafından düzenlenen sempozyum; Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Doç. Dr. Kaya Süer, Yrd. Doç. Dr. Serdar Susever, Yrd. Doç. Dr. Aslı AYKAÇ danışmanlığında yürütüldü. Sempozyum sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

Öğrenci Dekanı Doç. Dr. Dudu Özkum Yavuz ise Öğrenci Dekanlığına bağlı ÖBASK öğrencilerinin gerçekleştirdiği bu sempozyuma katılım sayısının ilk kez 1000’i aştığını, böylesine güzel bir bilimsel organizasyon düzenlemenin öğrencilerin gelişim ve kariyerlerinde çok büyük bir önemi olduğunu ve bu nedenle de bu tarz girişimleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.