Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Geleneksel Hale Gelen Yeni Yıl Konserini Gerçekleştirdi
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2017, 13:42
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 09:29

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı geleneksel hale getirdiği yeni yıl konserini gerçekleştirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Büyük Kütüphane Salon 4’te gerçekleşen konsere ilgi oldukça yoğun idi. Gitar orkestrası , çoksesli koro ve bölüm orkestrasının sırayla sahne aldığı konserde Kıbrıs Halk Türkülerinden ve Dünya Müziklerinden seçmelerin yer aldığı belirtildi.

Hanaylar Yaptırdım Türküsü Büyük Beğeni Aldı
Dr. Erkan Sülün yönetiminde ki gitar orkestrası Paraguaylı besteci A. Barrios’un Leyenda Espana isimli eseri ile konserin açılışını yaptı. Ardından E. Thorlaksson, M. Penella ve N.Rimsky Korsakov’un eserlerine yer verildi. Gitar orkestrasından sonra Yrd.Doç.Dr. Emine K. Öztuğ’un yönetiminde ki çoksesli koro, Oskay Hoca’nın düzenlediği Kıbrıs Halk Türküsü olan Hanaylar Yaptırdım ile konsere devam etti. Büyük beğeni toplayan Hanaylar Yaptırdım Türküsünün devamında L.W.Beethoven, Carl Orff, Mesud Cemil ve G. Mamedov‘un ünlü eserleri yer aldı. Son olarak Uz. Mustafa Elmas’ın şefliğinde sahneye çıkan bölüm orkestrası Astor Piazzola’nın Melodia en La Menor isimli eseri ve Fritz Kreisler’in üç bölümden oluşan eserini seslendirip konseri sonlandırdı.

Yrd.Doç.Dr. Ertem Nalbantoğlu; “Dönem Sonu Konserlerin Sanatsal Çıtası Daha da Yükselecek”
Konserin sonunda Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ertem Nalbantoğlu konuşmasında 5 yılını geride bırakmış YDÜ Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı’nın müzik öğretmeni adaylarının sahne tecrübesini artırmak ve dönem içerisinde yapılan eğitimin meyvelerini velilerimizle ve müzik severlerle buluşturmak açısından önemli olmasının ve dönem sonu konserlerinin sanatsal çıtasını daha da yükseleceğinin altını çizdi.