Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 22 Anabilim Dalında Kaliteli Eğitim Vermeye Devam Ediyor
Eklenme Tarihi: 03 Mart 2017, 13:33
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:27

Kültürel zenginliğe sahip, önemli bir konumda kurulan Yakın Doğu Üniversitesi’nin ilk kurulan ve en büyük fakültesi olan, uluslararası tanınırlığı ve saygınlığı hedefleyen Mühendislik Fakültesi, seçkin eğitim kadrosu ile kaliteli eğitim vermeye ve dünyada sadece 28 üniversitede bulunan süper bilgisayarla bilimsel araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sümer ŞAHİN, Mühendislik Fakültesi'nin seçkin akademik kadro, 30 dan fazla eğitim ve uygulama laboratuvarları ve 4 Araştırma Merkezi ile uluslararası standartlarda kaliteli eğitim verdiğini belirterek, fakülte öğretim üyelerinin ortalama en az beş makalesi SCI dergilerinde yayınlandığını söyledi.

Prof. Dr. ŞAHİN, fakültede dünyanın çok farklı ülkelerinden gelen öğrencisiyle, uluslararası yeterliliğe ve saygınlığa sahip deneyimli çok geniş öğretim üyesi kadrosu ve genç dinamik araştırma görevlileriyle mühendislik eğitimi verildiğini dile getirdi.

Uluslarası Geçerliliğe Sahip Diplomalarla Dünyanın Bir Çok Ülkesine Mühendisler Yetiştiriliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yakın Doğu, Orta Asya kıtasında öncü ve lider konumda olan, uluslararası kültürlerin kesiştiği fakültede, öğrencilerin %40’nın ve öğretim üyelerinin %20’sinin yabancı ülkelerden geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Sümer ŞAHİN, “Fakültede verilen kaliteli eğitimin sonucunda alınan diplomaların uluslararası geçerliliğe sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Diplomalarımız, Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), Dünya Üniversiteler Birliği (IAU), Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA). İslâm Dünyası Üniversiteler Federasyonu (FUWI) ve aynı zamanda Uluslararası Mühendislik Egitimi Kurumu olan IGIP tarafından akredite edilmekte ve tanınmaktadır.”

Köklü bir geçmişi olan fakülte mezunlarının dünyanın bir çok ülkesinde başta Ana Vatan Türkiye olmak üzere ABD, Japonya, Almanya, Çin; ve yine Avrupa, Asya ve Afrikanın bir çok seçkin kurum ve kuruluşlarında etkili ve yetki taşıyan konumlarda başarıyla görev yaptığını dile getiren prof. Dr. ŞAHİN, “Bugün öğrencimiz olan gençlerimizin, yarın alanlarında tam donanımlı evrensel ve etik değerlere saygılı birer birey olarak toplumda yerlerini alacaklarından hiç kuşkumuz yoktur. Fakültemizi tercih eden öğrencilerimiz nitelikli eğitim, araştırma ile sosyal etkinliklerinden yararlanarak evrensel değerleri kazanmanın haklı gururunu yaşayacaklardır” dedi.

Sayılı Üniversitelerde Bulunan Süper Bilgisayar ile Blimsel Araştırmalar Yapılıyor

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sümer ŞAHİN, mühendislik eğitimi ve bilimsel araştırmaların birbirinden ayrılamaz bir ikili olduğunu ifade ederek, fakültede dünya standartlarına uygun eğitim ve araştırma amaçlı çok sayıda çeşitli laboratuvarların bulundğunu ve dünyada sadece 28 üniversitede bulunan 12 Teraflops işlem hızı ve toplam 42 TB kapasiteli süper bilgisayar fakültemizde eğitim ve araştırma amaçlı kullanıldığını vurguladı. Prof. Dr. ŞAHİN, “Fakültenin, bilimsel çalışmaları ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektörlüğü aracılığıyla dünyanın önde gelen çeşitli üniversiteleriyle imzalamış olduğu işbirliği anlaşmalarına paralel olarak yürüttüliyor. Mühendislik fakültesi, Fakülte öğretim üyelerinin her ay ortalama en az 5 makalesi SCI dergilerinde yayınlanıyor” şeklinde konuştu.

Seçkin Akademik Kadrosuyla 22 Ana Bilim Dalında Eğitim Veren Tek Fakülte...

Prof. Dr. ŞAHİN, fakülte büynesinde bulunan İngilizce ve Türkçe bölümler hakkında da bilgi verdi. Mühendislik Fakültemiz, İngilizce Eğitim Veren: Elektrik Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Biyomühendislik, Malzeme Bilimleri ve Nano Teknoloji Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği Bölümleri ve Türkçe Eğitim veren ; Elektrik Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, ve Mekatronik Mühendsiliği Bölümleriyle 22 farklı Anabilim Dalında seçkin kadrosuyla eğitim veren tek fakültedir.

Ön Lisans Programları Yürütülüyor

Prof. Dr. Sümer ŞAHİN, fakülte de ön lisans (2 yıllık) programı olarak, Elektrik-Elektronik Teknolojileri, Otomotiv Teknolojileri, Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı ve İnşaat Teknolojisi (3 yıllık) program olarak Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama ve Yüksek Tekniker Programı; Elektrik Elektronik Teknolojileri Yüksek Tekniker Programı, İnşaat ve Teknik Çizim Teknolojileri Yüksek Tekniker Programları yürütüldüğünü de anlattı.

NEU Islanders Robotik Futbol Takımı Dünya Kupasına Katılan İlk Kıbrıs Türk Takımı

Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi çatısı altında 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Robotik Laboratuvarında geliştirilen, Mühendislik Fakültesi Robotik Futbol Takımı (NEU Islanders), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden RoboCup Robotik Futbol Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan ilk, Türkiye Cumhuriyeti’nden ve Boğaziçi Üniversitelerinden sonra katılacak ikinci takım oldu.

Dünyanın en büyük robotik organizasyonlarından biri olan Uluslararası RoboCup Yarışması ve Konferansı, 40 ayrı ülkeden 3000′in üzerinde katılımcı ile her yıl başka bir ülkenin ev sahipliğinde yapılıyor. 2012 yılında Mexico City, Meksika’da düzenlenen RoboCup yarışması, NEUIslanders takımının yer aldığı ilk dünya kupasıdır. RoboCup Federasyonunun 5 yıl aradan sonra katılmasına izin verdiği ilk takım olma başarısına erişen Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarı Dünya Kupasını 17. sırada tamamladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Futbol Takımı (NEU Islander) yarışmalarda Harvard, Toyota National College of Technology, University of Bremen gibi dünyanın bilinen en prestijli üniversiteleri ile yarışıyor.