Yakın Doğu Üniversitesi Kore’de Düzenlenen 2018 Gelecek Şehir Forumu Sempozyumunda Ülkemizi Temsil Etti…
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2018, 16:13
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:54

Yakın Doğu Üniversitesi Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Müdürü, ile Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cavit Atalar Kore’de gerçekleştirilen “2018 Gelecek Şehir Forumu Sempozyumu”na Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsilen davetli konuşmacı olarak katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 10 ülkeden 12 davetli konuşmacının yer aldığı sempozyumda Prof. Dr. Cavit Atalar, “Tarihi ve Şimdiki Kıbrıs Şehirleri” isimli bildiri sundu.

"Tarihi ve Şimdiki Kıbrıs" Kore'de Masaya Yatırıldı…
Prof. Dr. Cavit Atalar, sunduğu bildirisinde tarihi Kıbrıs şehirlerinin hemen hemen hepsinin depremler neticesinde yıkıldığını, birkaçının yeniden inşa edildiğini, birkaçının terkedildiğini ve yakınlarında yeni şehirler kurulduğunu anlattı. Son 130 yıl içerisinde Kıbrısta meydan gelen en hasarlı depremin 1953 yılında çifte Baf depremi olduğunu, bu depremde 64’e yakın insanın hayatını kaybettiğini dile getirdi. Prof. Dr. Atalar, bu dönem içerisinde en hasarlı depremlerin 1941, 1953 (çifte deprem) 1995, 1996 ve 1999 depremleri olduğunu aynı zamanda Kıbrısta son 30 yılda kaydedilen en büyük depremin 9 Ekim 1996 da 6.8-6.9 büyüklüğünde meydana geldiğini kaydetti.

Konferansın gala yemeğinde de bir konuşma yapan Prof. Dr. Cavit Atalar, konferansın başarılı geçmesini sağlayan herkese teşekkür etti. Prof. Dr. Atalar, Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Birliği Asya Başkanı Prof. Dr. Eun Chul Shin’e Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’in Onursal Başkanlığında Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği ile Yakın Doğu Üniversitesi tarafından, “Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Birliği” (ISSMGE) himayelerinde gerçekleştirilen “Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliğinde Yeni Gelişmeler" uluslararası konferanslarının düzenlemesinde yaptığı katkılar için de teşekkürlerini sundu.