Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Eczacılık İlaç Danışma Merkezi Vatandaşlara İlaç Danışmanlığı Hizmeti Veriyor
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2017, 14:01
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 13:26

Yakın Doğu Hastanesi ve Eczacılık Fakültesi işbirliğiyle 2015 yılında hizmete giren ve Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eczacılık eğitiminin de içinde yer aldığı bir merkez olması dolayısıyla bir ilk olarak tarhe geçen Klinik Eczacılık İlaç Danışma Merkezi’nin, sağlık profesyonelleri, hastalara ve halka danışmanlık hizmeti verildiği bildirildi.

İlaçların Kullanımı ve Etkileşimlerine İlişkin Bilgiler Veriliyor

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta klinik eczacılık eğitimi tarihinde mihenk taşı olarak nitelendirilen merkezde, doz danışmanlığı, İlaç kaynaklı yan etkiler, kontrendikasyonlar ve uyarılar, ilaç etkileşimleri (ilaç-ilaç, ilaç-besin, ilaç-bitkisel ürün), uygun formülasyon seçimi, gebelik ve emzirme döneminde ilaç kullanımı, endikasyon dışı ilaç kullanımı, bitkisel ürünler, ilaç saklama koşulları hakkında bilgiler veriliyor.

Merkezde bunların yanı sıra, halkın ilaç kullanım alışkanlıklarının iyileştirilmesi ve akılcı ilaç kullanımı ilkelerinin yaygınlaştırılması amacıyla eğitim toplantıları düzenlenerek, eğitim materyalleri hazırlanıyor.

Bigliler Güncel Olarak Paylaşılıyor...

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İlaç Danışma Merkezi’nin sosyal medya hesabı facebooktan güncel bilgilerin periyodik olarak paylaşıldığı, mesai saatleri içerisinde de 0392 675 10 00/1193no’lu telefondan hasta, hekim ve eczacılara ilaç danışmanlık hizmeti verildiği belirtildi.


Eczacılara da Meslik İçin Eğitim Veriliyor

Kıbrıs Türk Eczacıları Birliğiyle İlaç Danışma Merkezi işbirliğinde, Kıbrıs’taki eczacılara da meslek içi sürekli eğitim toplantıları düzenleniyor.

Bu yıl içerisinde eczacılara, akılcı ilaç kullanımı, gebelerde ve emzirme döneminde ilaç kullanımı, yaşlı ve çocuk hastalarda ilaç kullanımı, ilaç etkileşmeleri, astım ve KOAH hastalarında akılcı ilaç kullanımı, akılcı antibiyotik kullanımı, diyabet ve hipertansiyonda akılcı ilaç kullanımı, kanser hastalarına eczacı danışmanlığı ve kanser tedavisinde yeni gelişmelerle ilgili eğitimler verildi.

Öğrencilere Staj İmkanı Sağlanıyor...

Öğrencilein staj imkanı da bulduğu merkezde, stajları sırasında klinikte hastayla ve hekimle nasıl iletişim kurabileceklerini, tedavileriyle ilgili sorunların çözümünde gerek hekimin gerekse hastanın sorularını hangi doğru veri tabanlarını da kullanarak cevaplayabileceklerini yaşayarak öğrenme şansına elde ediyorlar.

Akılcı İlaç Kullanımı İçin Merkeze Danışma Çağrısı Yapıldı

Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bilgen BAŞGUT, “medikal hata reçeteleyenden değil reçetelenenden kaynaklanır ve bu da ilaçtır” diyerek, ilacı en iyi bilen uzman kişi olarak, bu hataların önlenmesinde ve ilaca bağlı problemlerin giderilmesinde, hastanın ilaçla tedavisinin yönetiminde hekimle ve diğer sağlık profesyonelleriyle omuz omuza çalışmak ve en iyi donanımla hizmet vermek için, Klinik Eczacılık İlaç Danışma Merkezi’ne başvurmaya davet etti.