Yakın Doğu Üniversitesi Klasik ve Spor Araba Müzesi ile Yerli Otomobil Günsel’e Öğrencilerden Yoğun İlgi
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2016, 14:45
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 09:42
Yakın Doğu Üniversitesi Klasik ve Spor Araba Müzesi ile Yerli Otomobil Günsel’e Öğrencilerden Yoğun İlgi

Yakın Doğu Koleji Gözlem ve Araştırma Kulübü öğencileri, talebleri üzerine öğretmenleri ile birlikte Yakın Doğu Üniversitesi Klasik ve Spor Araba Müzesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL’i ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Klasik ve Spor Araba Müzesi Müdürü Hale Birtan gezide öğrencilere, Araba Müzesinin oluşum süreci hakkında ve müzede bulanan arabalarla ilgili genel bilgi verdi. Müze Müdürü Birtan, müzedeki arabalara yeniden hayat veren önemli bir ekibin bulunduğunu da vurguladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Klasik ve Spor Araba Müzesi ile Yerli Otomobil Günsel’e Öğrencilerden Yoğun İlgi

Öğrencilerin Yerli Araba Heyecanı...

Kulüp öğrencileri müze gezisinin ardından Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi girişindeki alanda halkın beğenisine sunulan Kıbrıs’ın ilk yerli üretimi olan Günsel’i ziyaret ettiler. Yakın Doğu Üniversitesi Klasik ve Spor Araba Müzesi Müdürü Hale Birtan eşliğinde yapılan gezide öğrenciler ilk yerli otomobille ilgili bilgiler aldı.

Müze Müdürü Birtan öğencilere, “Günsel’in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde üretilen ilk yerli otomobil olduğunu, aleminyum şase ve kompozit gövde olup, elektrikli motora sahip olduğu için bakımının ve kullanımının oldukça kolay olduğu anlattı.

GÜNSEL, şebeke elektriğinde 7 saat standart şarj ünitelerinde 2 saat, kurulacak olan Günsel şarj istasyonlarıyla 30 dakikada şarj edilebilecek, sessiz yeni nesil zarif, yenilikçi ve verimli bir otomobil olarak öğrencilere tanıtıldı.

Günsel ile ilgili verilen detaylı bilgilerde; dolu bir batarya şarj ile 350 km yol yaptığı, sınıfında petrol ile çalışan otomobillere kıyasla %80 üzerinde tasarruf sağladığı ve 75kw elektrik motora sahip yaklaşık olarak 102 beygir gücüne denk geldiği belirtilirken, 100 km hıza 8 saniyede çıktığı ve Jeneratif fren sistemine sahip olduğu açıklandı.

Günsel’i yakından görmekten oldukça memnun ve mutlu olan öğrenciler, hayranlıkla izledikleri GÜNSEL ile fotoğraf çektirdi.