Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı Baş Antrenörü Zafer KALAYCIOĞLU:“Hedefimiz Final Four”
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 13:21
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:38

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Zafer KALAYCIOĞLU, geniş ve kuvvetli bir kadro ile 2017-2018 sezonunda mücadele edecekleri Euroleague’de ilk dört takım arasına kalmayı hedeflediklerini söyledi.
Yakın Doğu Üniversitesi Spor Kulübünden verilen bilgiye göre, Başantrenör KALAYCIOĞLU, tarihlerinde ilk kez katılacakları Kadınlar Euroleague ile yeni sezon lig hazırlıklarını değerlendirerek, çalışmaları hakkında bilgiler paylaştı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin elde ettiği başarılarla bayan basketbolundaki ivmeyi yükselttiğini ifade eden KALAYCIOĞLU, başarının iyi yönetimle sağlandığını ve iyi yönetilen kulüpler arasına girmek için çalışacaklarını bunun içinde tüm imkanların seferber edildiğini anlattı.

“Sert bir Lig de Mücadele Edeceğiz, Heyecanlıyız…”
Söze Euroleague kulvarında verecekleri mücadele ile başlayan tecrübeli antrenör, “Eurolegue gerçekten WNBA’den daha sert bir lig. Çünkü herkes en iyileri takımına getirip müthiş bir savaş veriyor. Zorlu bir grupta mücadele edeceğiz” dedi.

FIBA EuroCup şampiyonluğunun ardından Euroleaguede mücadele edecek olmalarından dolayı heyecan duyduklarını ifade eden Zafer KALAYCIOĞLU, hiçbir takımın kolay olmadığını ve her maçın zor olacağını söyledi.

Hedef İlk Dört Takım Arasına Kalmak
İlk hedeflerinin mücadele edecekleri B grubunda ilk dörde kalarak çapraz play-off’lara çıkmak olduğunu anlatan başarılı antrenör, play-off maçlarında da başarı göstererek Final Four’a kalmak istediklerini belirtti.

KALAYCIOĞLU şöyle konuştu; “Diğer gruplara göre üstünlükleri olan zor takımlarla mücadele edeceğiz. EuroCup’ta kolaydan zora maçlar yapıyorduk ancak şimdi ilk günden itibaren zor maçlar bizi bekliyor. Famili Schio ile Wisla Can Pack’ın büyük seyirci potansiyeli var. Aynı şekilde Parfemuers Avenida da aynı şekilde seyirci baskısı olan bir takım. Elemeden gelecek takımlar biraz kolay gibi ama hiçbir maç kolay değil. Ekateringburg ve Fenebahçe daha önce finallerde oynamış takımlar. Heyecanlıyız. Daha önce buralarda Galatasaray ve Fenerbahçe’nin başarılarını izledik. Bizde ilk dört arasına girme mücadelesi vereceğiz.”

“Takımda Basketbolu Ön Planda Tutan Oyuncuları Tutuyoruz…”
Kadronun geniş ve kuvvetli olması gerektiğini vurgulayan KALAYCIOĞLU, takımda kafasında basketbolu ön planda olan oyuncuları tuttuklarını söyledi.

Başarılı transferler yaptıklarını dile getiren başantrenör, “Kim Mestdagh, Ann Wauters, Cansu Köksal’ı kadroya dahil ettik. Özellike Wauters değerli, büyük başarılar elde etmiş bir basketbolcu. Cansu’yu şutör noktasına getirmeye çalışacağız. Kim Mestdagh ise Avrupa’nın yükselen yıldızlarından, hem hücumda hem de savunmada önemli görevler üstlenecek. Quanitra Hollingsvorth önemli bir pozisyonda. Bahar Çağlar ve Olcay Çakır da ayrı özelliklere sahip. Bireysel olarak antrenmanlar yapan meyvesini topladığımız oyuncular hepsi. Kayla McBride çok çalışarak şutör olma başarısını elde etti. Aynı şekilde Courtney Vanderlsoot çok çalışıyor. Elin Eldebrink’in az ve öz top tutuşundan bu sezon daha fazla yararlanmak istiyoruz. Tuttuğu topu başarılı kullanabilen bir özelliği var. Özellikle savunmadaki başarısı bize önemli katkı sağlıyor. Hepsi aklında sadece basketbol olan ve çok çalışan oyuncular” sözlerini kullandı.

Oyuncuları Dinamik Tutmak Önemli…
Yoğun rotasyon arasında oyuncaların dinamik kalması gerektiğine de dikkat çeken Zafer KALAYCIOĞLU şunları anlattı: “Geçen sezon Türkiye liginde oynamayıp sadece EuroCup’ta oynayan oyuncular vardı. Bu sene de bazı lig maçlarında oynayamayacak oyuncular olacak onları dinamik tutmak önemli. Euroleague ardından Türkiye ligine dönüşte zorlanacağız. Kadronun geniş ve kuvvetli olmasında yarar var. Oyuncularımızın takım adaptasyonu ile mücadele edeceğimiz kulvarlardaki motivasyonunu sağlamak için elimizden geleni yapacağız.

“Başarılarımız Kadın Basketbolundaki İvmeyi Yükseltiyor…”
Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’ndan beklentilerin yüksek olduğunu da anımsatan KALAYCIOĞLU, “Yakın Doğu Üniversitesi’nin ismini en yukarılara taşımak için görevimizi layığı ile yerine getireceğiz” dedi.

“Geçtiğimiz sezon hedeflerimizi gerçekleştirdik, önümüzdeki sezona adapte olmak gerekiyor” ifadelerini kullanan Zafer KALAYCIOĞLU, şöyle konuştu: “Başarılar iyi yönetilerek elde ediliyor. Yakın Doğu Üniversitesi’ni de iyi yönetilen kulüpler arasına katmak için çalışacağız. Bizim elde ettiğimiz başarılar kadın basketbolundaki ivmeyi yükseltiyor. Aynı zamanda sponsorları da harekete geçiriyor. Artık üniversite takımları artık ön plana çıkıyor ve bizim bu seneki başarımızdan sonra özel üniversitelerin buralarda olacağına inanıyorum.

Yakın Doğu Üniversitesi gerçekten bütün imkanlarını seferber ediyor. Basketbola değer katmak için samimi bir şekilde uğraşacağız.”

Milli Takım Yakın Doğu’lu olarak Dört Oyuncu ile Katkı Veriyoruz…
Milli Takımda yer alan Yakın Doğu’lu oyuncuların sorulması üzerinde de Başantrenör Zafer KALAYCIOĞLU, şunları söyledi: “Milli Takım’ın ilk beşinde dört oyuncu Yakın Doğu Üniversiteli olacak. Quanitra, Olcay, Bahar ve Cansu’nun bir arada oynaması avantaj ve bu avantaj Milli Takımada yarayacak. O kaburgada Işıl Aben ve Birsel Vardarlı ile takım kimyasını bozmadan dünya kupasında başarılı olacaklarına inanıyoruz.”