Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi’ni Ağırladı
Eklenme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 15:21
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:23

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 2017-2018 Eğitim dönemi çerçevesinde ele alacağı yeni projelerin öngörüşmeleri için faaliyete başladı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde fakülteye ziyarette bulunan Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan SAYYIDAN ve yönetim kurulu üyesi Ali ÇAVDAR'la “Engelsiz İletişim” projesi kapsamında öneriler geliştirildi. Fakülte Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe KEÇECİ’nin yürüttüğü toplantıda “Engelsiz İletişim” başlığı altında sosyal medya, televizyon-sinema ve radyo projeleri konuşuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Toplantıda; günümüzde Yasama, Yürütme ve Yargı‘dan sonra dördüncü büyük güç olan medyanın ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda toplumun tutum, düşünce ve davranışlarını etkileme gücü göz önünde bulundurulması, değiştirme gücüne sahip olduğu unutulmadan davranılması gerekliliğinden hareketle, genç iletişimcilere yönelik farkındalık yaratması adına ortak görevler üstlenileceği üzerine projeler geliştirildiği belirtildi.

KEÇECİ toplantı ile ilgili olarak; “Bilginin üretilmesi ve aktarılması hussunda, bilgiyi kullanma ve aktarma biçimlerinde de değişim ve gelişim yaşanmasından dolayı iletişim alanında ortaya çıkan yeni medya araçlarının engelli bireylerin günlük yaşamında da önemli bir unsur
haline geldiğini biliyoruz ve bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu iletişim fakültesi olarak üstleneceğiz” dedi.

Medyada engellileri yok saymak ya da onlara çok sınırlı bir biçimde yer vermek, engellileri olumsuzlukların konusu yapmak, engellilerin sıradan davranışlarının abartılması ve onlara olağan üstü güçler yüklenmesi olmadan yayınlar yapılmalı gerekliliği üzerinde duruldu.

Engelliler hakkında mesajlar verilirken asla duygu sömürüsü yapan mağduriyet içeren mesajlar verilmemeli, engelliler hakkında pozitif, güçlü mesaj verilmesi elden bırakılmamalıdır.