Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Kaplumbağalar(l)a Hayat; Bilgilendirme Semineri Düzenliyor
Date Added: 25 Temmuz 2017, 13:15
Last Updated Date:05 Nisan 2022, 15:18


Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti katılımıyla çevre gönüllüleriyle buluşacak “Kaplumbağalar(l)a Hayat” semineri düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Proje Müdürü Robin SNAPE, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi organizasyonu ve Kuzey Kıbrıs Turkcell katkılarıyla düzenlenecek seminerde, neslinin devamı için koruma altına alınmış olan caretta carettalarla hayatı anlatmak için, alınması gereken önlemlerle ilgili, 27 Temmuz Perşembe günü saat 11:00’da İletişim Fakültesi Salon 13’te bilgi paylaşımında bulunacağı belirtildi.

Artan dünya nüfusu, gelişen teknoloji ve hayat şartları insanların doğaya müdahalesini de aynı doğrultuda artırmıştır. Canlıların doğal yaşam alanlarına yapılan bu tür müdahaleler nedeniyle birçok canlı, neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Bu canlılardan biri de varlığı milyonlarca yıl öncesine uzanan deniz kaplumbağaları; caretta carettalardır.

Değişimleri milyonlarca yıl süren deniz kaplumbağalarının yaklaşık 100 milyon yıldan beri dünya üzerinde yaşadıkları tahmin edilmektedir. İlerleyen yüzyıllarda bazı türler tamamen yok olurken, deniz kaplumbağaları nesillerini sürdürmeyi başarmıştır. Ancak günümüz koşulları için aynı şeyleri söylemek pek de mümkün değildir. Çoğalan insan nüfusunun yeni yerleşim yerlerine ihtiyaç duyması, değişen iklim şartları ve doğal plajlara müdahale edilmesi sebebiyle caretta carettalar nesli tükenmekte olan türler arasında yer almıştır.

Caretta carettalar genel olarak ılıman iklimleri severler. Bu deniz kaplumbağalarının Akdeniz’deki yuvalama bölgelerinden biri de ülkemizdir. Bu nedenle Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Proje Müdürü Robin SNAPE’in sunacağı, 27 Temmuz Perşembe günü saat 11:00’da Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Salon 13’te bir saat sürecek bilgilendirme seminerine tüm çevre dostları davetlidir.