Yakın Doğu Üniversitesi ile Türk Tarih Kurumu İşbirliğinde 10. Uluslararası Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu Başladı…
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2018, 16:55
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 15:25

10. Uluslararası Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu, Yakın Doğu Üniversitesi ile Türk Tarih Kurumu işbirliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde başladı.

2009 yılından itibaren her yıl deniz ticareti tarihi alanında gerçekleştirilen çalışmaların paylaşıldığı sempozyum serisinin bu yılki ana teması ‘Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ olacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, deniz ticaret tarihini konu alan sempozyumun açılış törenine, HP Gazimağusa Milletvekili Dr. Hasan Topal, Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Ali Efdal Özkul, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülden Cerit, Türk Tarih Kurumu temsilcileri, bilim insanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

10. Uluslararası Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu’na katılan 45 araştırmacı ve bilim insanları Kıbrıs’ın deniz ticareti tarihindeki yerine dair değerlendirmelerin paylaşılacağı etkinlikte iki gün boyunca deniz ticaret hukuku, deniz ticaretinin oluşturduğu kültürel etkileşim, korsanlık hareketleri gibi konuları masaya yatıracak.

“Sempozyuma Ev Sahipliği Yapmaktan Gurur Duyuyoruz"
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan Uluslararası Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu’nun açılış töreninde ilk konuşmayı Sempozyum Yöneticisi, Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul yaptı.

Prof. Dr. Ali Özkul, 2009 yılında başlayan sempozyum dizisinin ilk defa yurt dışında kendi ev sahipliklerinde gerçekleştirilmesinden gurur duyduklarını söyledi. Kıbrıs’ın tarih boyunca en önemli noktasının konumu olduğunu belirten Prof. Dr. Özkul, Kıbrıs’ın bütün dünya gemilerinin geçtiği, lojistik destek sağlayan nokta ve sığınacak bir liman olduğunu belirtti. Sempozyumda, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs temasını seçtiklerini dile getiren Prof. Dr. Özkul, Kıbrıs, Türkiye ve Cezayir ile ilgili 45 bildiri sunacaklarını ve bildirilerin kitaplaştırılacağını söyledi. Kitapların hem dijital hem de basılı olarak sunulacağını ve kütüphanelerde yer alacağını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Özkul, sempozyumda deniz sorunlarının da tartışılacağını dile getirdi.

Konuşmasının devamında, Kıbrıs tarihinde ilk çağdan itibaren Osmanlı idaresinde 19 devletin konsolosu olduğunu anlatan Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, “İnsanların ticaret yapmak için orta doğu noktalarına gelmelerinin sebebi Kıbrıs olmuştur. Haçlı seferleri buradan geçmiştir, Akdeniz’de batan gemi malları, fırtınaya yakalan gemiler Kıbrıs limanlarına sığınmıştır” sözlerini kullandı. Prof. Dr. Özkul, konuşmasının sonunda sempozyumun gerçekleşmesinde kendilerini destekleyen Prof. Dr. İdris Bostan’a, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, KKTC Cumhurbaşkanlığı’na, Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu’na, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektör Dr. Suat Günel’e, milletvekili Dr. Hasan Topal ile bu süreçte katkı koyanlara teşekkür etti.

Prof. Dr. Gülden Cerit: “Sempozyumun Kıbrıs’ta Yapılmasından Gurur Duyduk”
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülden Cerit de, sempozyumun Kıbrıs ev sahipliğinde yapılmasından gurur duyduklarını belirtti. Kıbrıs’ın misafirperverliğinden övgüyle söz eden Prof. Dr. Cerit, güzel bir kongre geçeceğini ve çok şeyler öğreneceklerini vurguladı.


Prof. Dr. İlkay Salihoğlu: “Sempozyum Denizcilik Tarihine Işık Tutacak”
Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu da açılışta yaptığı konuşmada, tarih boyunca Kıbrıs adasının deniz ticaretinin merkezi konumda olduğunu belirterek “Bu nedenle 10. Uluslararası Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu’nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Girne kentinde yapılmış olması anlamlı ve gurur vericidir” dedi.

Fakülte düzeyinde adada denizcilik alanında eğitim veren tek kuruluşun Yakın Doğu Üniversitesi girişimleri ile açıldığını belirten Prof. Dr. Salihoğlu, denizcilik ve denizcilik tarihi ile ilgili etkinliklere toplumu dönüştürme kapsamında ev sahipliği yaptığını söyledi. Prof. Dr. Salihoğlu daha önce de “Piri Reis Haritaları Sergisi”, “Kıbrıs’ın Fethi Bir Fethin Hikayesi Sergisi”, Çanakkale Zaferi 100. yılı çerçevesinde “Bilinmeyen Yönleriyle Çanakkale Deniz Sergisi” düzenlediklerini anlattı. Sözlerinin sonunda sempozyumda değerli bildiriler ile verilerin ortaya konulacağını, tartışmaların yapılacağını belirten Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, sempozyumun Türk denizcilik tarihine ışık tutacağı gibi, Türk deniz ticaretinin gelişmesine de katkı koyacağına olan inancını vurguladı.

Konuşmaların ardından sempozyumun ilk gün oturumuna geçildi. Prof. Dr. İdris Bostan’ın yönetiminde gerçekleştirilen ‘Deniz Ticareti Tarihi Araştırmalarının Temel Meseleleri’ başlıklı açılış panelinde ise alana dair yöntemsel meseleler ve yeni yaklaşımlar ele alındı. Sempozyum paralel gerçekleşen oturumlar ile devam iki gün boyunca devam edecek.