Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin Katkılarıyla Siirt Üniversitesi’nde Nübüvvet Çalıştayı Düzenlendi
Date Added: 20 Kasım 2017, 14:53
Last Updated Date:27 Kasım 2020, 10:08

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez’in koordinatörlüğünde Türkiye’nin birçok ilinde gerçekleştirilen çalıştaylar serisinin bu yılki konusu “Cahiliyye Araplarının Nübüvvet Telakkisi” idi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Siirt Üniversitesinde yapılan Çalıştaya, Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, “Cahiliye Döneminde Peygamberliği Meselesi Tartışmalı Olan Bir Figür: Halid b. Sinân”, YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fethullah Zengin, “İslam Öncesi Medine Araplarında Nübüvvet Anlayışı” İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Suiçmez “Hadisler Işığında Cahiliye Döneminde Nübüvvet ve Risalet Algısı” başlıklı tebliğleriyle katıldılar.


Siirt Üniversitesinde düzenlenen ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan çalıştay açılış konuşmalarıyla devam etti. Açılışta, çalıştay koordinatörü ve Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci ve Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman konuşmalarını yaparak çalıştayın Kur’an’ı doğru anlamaya katkısını ve böylesi akademik bir faaliyetin Siirt Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmasının önemini vurguladılar.


Açılış konuşmalarının ardından dört oturum halinde çalıştayda tebliğlerin sunumları ve müzakereleri gerçekleştirildi. Cahiliyye dönemi ve nübüvvet, cahiliyye Araplarında peygamber beklentileri, cahiliyye Arapları ve peygamberlik müessesesi, Kur’an ve Hadisler bağlamında cahiliyye Arapları ve nübüvvet telakkileri başlıkları altında Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ilahiyatçı akademisyenler bildirilerini sundular. Son oturumda genel değerlendirme ve teşekkür konuşmalarıyla çalıştay son buldu.