Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılım ile Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 05 Haziran 2016, 17:07
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 15:40
Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılım ile Gerçekleştirildi

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2015-2016 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Törene Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK, KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip ATALAY, YDÜ rektör Yrd. Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili ve Öğrt. Üyeleri, YDÜ Öğrt. Üyeleri, Öğrenciler ve Aileler katıldı.

Tören Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Daha sonra İlahiyat Fakültesi öğrencisi TURGUT KORKMAZER tarafından Kur’an tilaveti gerçekleştirdi.

Mezun öğrenciler adına ise Rıdvan BÜYÜKDEVECİ günün anlam ve önemine ithafen bir konuşma gerçekleştirerek; "yaşamın tüm yaşanmışlığını, kardeşliklerimizi, dostluklarımızı, muhabbetlerimizi sırtımıza vurup gidiyoruz. Geriye dönüp birkaç veda kelimesi mırıldanmak bile zor geliyor veda nedir bilmeyen yüreklerimize. Bu yürekler ki kardeşlikle, dostlukla, muhabbetle en önemlisi bir aile bilincinde olma sevdasıyla donanmıştır her tarafı. Çoğu zaman en can alıcı yerlerinden yara alsa da hep yaşatmaya çalıştık bu bilinci. Bunun için giderken bile gururluyuz, adımlarımız sağlam, başımız dik" diyerek sözlerini bitirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılım ile Gerçekleştirildi

Prof. Dr. Mehmet Mahfuz SÖYLEMEZ; YDÜ İlahiyat Fakültesi 5 Yıllık Geçmişiyle Genç Bir Fakülte Gibi Görünse de Aslında Aldığı Mesafeyle Son Derece Önemli Bir Yer İşgal Etmiş Durumda.

İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri adına konuşan Prof. Dr. Mehmet Mahfuz SÖYLEMEZ ise; "Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 5 yıllık geçmişiyle genç bir fakülte gibi görünse de aslında aldığı mesafeyle son derece önemli bir yer işgal etmiş durumda. İlahiyat fakültesi olarak gençlerimizi burada mezun ederken iki ayrı olayı da burada yaşadığımızı dile getirmeliyiz. Bir taraf hüzün diğer taraf sevinç dolu. Genç meslektaşlarımızı kendi doğrumuz ve düşüncemizi kendi bedenlerine taşıyarak doğru yerlerde taşımaları için tabiri caizse alana gönderiyoruz. Aziz gençler buradan ayrıldıktan sonra size çok büyük görevler düşüyor. İlki bilgi birikiminizi iri tutmanız üzerine koyarak gitmeniz lazım göreviniz bitmiyor aslında bundan sonra başlıyor. İkincisi Kıbrıs içinde geçerli olan Türkiyemiz'de daha fazla görülen parçalardan oluşuyoruz. Sizler ilahiyatçı olarak bunların tepesinde durup doğru yolu göstermek zorundasınız. Bir şeye daha değinmem gerekirse fakültemizin geldiği noktada Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK hocamızın çok büyük gayretleri var bugün aynı zaman da İbrahim hocamızın aramızdan ayrılışını simgeliyor. Kendisine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Burda bizde emekleri olan Kurucu Rektörümüz Dr.Suat İ.Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan GÜNSEL Rektör Prof. Dr. Ümit HASSAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ'a ne kadar teşekkür etsek gerçekten azdır. Ne istediysek gerçekleştiler. Bizler burada acemi iken bize rehberlik yaptılar burada sizin huzurunuzda şükranlarımı sunuyorum ve Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK'a, yeni meslektaşlarıma hayat boyu başarılar ve mutluluklar temenni ediyorum" dedi.

İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. İhsan KAHVECİ ise, 4 yıllık İlahiyat Fakültesi eğitimini tamamlayan mezunların bilgiyle donatmak için gece gündüz çalışan İlahiyat fakültesi değerli hocalarını, idari personeli, eğitim sürecinde desteklerini esirgemeyen öğrenci ailelerini tebrik ederek fakülte adına teşekkürlerini sundu.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılım ile Gerçekleştirildi

YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ; Bizlerinde Sizlerden Beklentileri Var Sizlerde Topluma Karşı Olan Sorumluluklarınızın Bilincinde Olmalısınız.

YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ, Ne mutlu bize ki bugün itibari ile ilahiyat fakültemiz 5 yıllık değil sanki uzunca yıllar önce kurulan bir fakülte gibi hizmet vermekte. Sevgili mezunlarımız başarılı bir eğitim sürecinin sonunda bugün mezun oluyorsunuz. Çok iyi bir kadrodan eğitim aldınız umarım onun bilincindesiniz. Bizlerinde sizlerden beklentileri var sizlerde topluma karşı olan sorumluluklarınızın bilincinde olmalısınız. İlahiyat fakültesi diğer fakültelere de örnek olacak şekilde düzenli olarak her hafta konunun uzmanı Prof. hocalar davet edildi ve öğrencilerimizi bilgilendirmek amaçlı konferanslar düzenlendi. Sosyal projelerde üzerilerine düşen her türlü fedakarlığı yapmışlardır. Sayın veliler gönlünüz rahat olsun evlatlarınız iyi yetiştirilmişlerdir. Onların mezuniyetten sonraki hayatlarında başarılı olacaklarına inancımız tamdır.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılım ile Gerçekleştirildi

Prof. Dr. Talip ATALAY; YDÜ İlahiyat Fakültesi Uluslararası Alanda Öncülük Edebilecek Potansiyeldedir

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip ATALAY; "KKTC’de geçmişte ilahiyat fakültesi açılsın mı, açılmasın mı, tartışmaları çok yapılmış ancak Yakın Doğu ailesi bu işi üstlenerek çok iyi bir şey yapmışlardır onlara ve emeği geçen herkese din işleri başkanı olarak çok teşekkür ediyorum. Ve istiyoruz ki bu hocalarımız sayesinde yetiştirilen öğrenciler öncelikle ülkemizde islam olsunlar. Bu fakülte uluslararası alanda öncülük edebilecek potansiyeldedir. Tüm dünyadan öğrencilerinde gelmesine umarım Yakın Doğu ailesi öncülük yapar. Allah hepinizden razı olsun." dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılım ile Gerçekleştirildi


Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK; Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türkiye’de Dahil Olmak Üzere Birçok Fakülteden Çok Çok İyi Bir Konum ve Durumda.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK; "Benim için zor bir gün elbette ancak 2 buçuk yıl burada öğrencilerimle çok iyi işler yaptık dolu dolu geçirdik. Elbette eksiklerimiz oldu ama çok güzel de şeyler yaptık. Hocalarımızın da dediği gibi Yakın Doğu üniversitesi İlahiyat fakültesi Türkiye’de dahil olmak üzere birçok fakülteden çok çok iyi bir konum ve durumda. Umarım bu kalitesini ileri ki yıllarda da giderek arttırır. Marmara Üniversitesi ile ortak yaptığımız ders ve faaliyetler sonucunda iyi neticeler elde ettik. Bu vesileyle ben tekrardan Üniversitemizin Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. GÜNSEL'e ve yanında sürekli olan Rektör Prof. Dr. Ümit HASSAN'a, Şenol BEKTAŞ hocama ve emeği geçen bütün hocalarıma teşekkür ediyorum. Bingöl Üniversitesi ve Yakın Doğu üniversitesi arasında ki diyaloglarımızı arttırarak sürdüreceğimize inanıyorum" diyerek hem vedasını dile getirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılım ile Gerçekleştirildi

Prof. Dr. Ümit HASSAN; Mezun Olan Öğrencilere Teker Teker Selam ve Dua Ediyorum

YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN önce velilerin, tüm büyüklerin, sevenlerin, sevilenlerin hakkı çok büyük ve tabii mezunların, meslektaşların, aziz ve bilge hocalarımızın diyerek İlahiyat fakültesi dekanı ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK'a teşekkür etti.

Prof. Dr. HASSAN, Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK'a YDÜ İlahiyat Fakültesine dekan olmayı kabul etmesiyle bütün eğitim hayatının mükemmelliyeti vücut bulduğunu vurgulayarak mezun olan öğrencilere teker teker selam ve dua ediyor yeni hayatları için “Bismillahirrahmanirrahim” diyorum dedi.

Konuşmaların ardından İlahiyat Fakültesi Dekanlık görevinden ayrılıp Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK'a YDÜ Rektörü Prof .Dr. Ümit HASSAN Üniversite adına, İlahiyat fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. İhsan KAHVECİ ise fakülte adınan birer plaket takdim ettiler...

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılım ile Gerçekleştirildi

Daha sonra, İlahiyat Fakültesi Öğrt .Üy. Prof. Dr. Ahmet Hakkı TURABİ yönetiminde Fakülte ilahi korosu konser vererek salonu dolduran konukların büyük beğenisini kazandılar.

Son olarak mezun olan öğrenciler diplomalarını alarak toplu anı fotoğrafı çektirip keplerini fırlatmaları ile tören son buldu.