Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arapça Hazırlık Sınıfı Öğrencileri İstanbul’da Kampa Gitti…
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 17:08
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:19

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında açılan Arapça Hazırlık Sınıfı öğrencileri Şile’de bir aylık kampa alındı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgide, öğrencilerin Arapça eğitim programlarına takviye ve başarı seviyelerini daha da yukarıya çıkarmak için hazırlık öğrencilerinin İstanbul’da Şile İmam Hatip Lisesinde kampa alındığı belirtildi. Öğrencilere kamp süresince Arap Dili ve Edebiyatı, Siyer, Tefsir ve Hadis Arapçası eğitimi verilecek. Kamp sonunda yapılacak sınavda birinci olan öğrenci umreye gönderilecek.

Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez; "Arapça, İlahiyat İlimlerinin Esasını Teşkil Etmektedir."
Kampla ilgili açıklamalarda bulunan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, öğrencilerin seviyelerini yükseltmek istediklerini söyledi. Prof. Dr. Söylemez şöyle konuştu: “ Bilindiği gibi Arapça, ilahiyat ilimlerinin esasını teşkil etmektedir. Arapça olmadan İslami ilimlerin temel kaynaklarına ulaşmak imkansızdır. Bu vesileyle geçen eğitim öğretim yılında Arapça Hazırlık sınıfı açtık. Ve daha sonraki süreçte de derslerimizin yüzde otuzunun Arapça olmasına karar verdik. Öğrencilerimize hazırlık sınıfımız boyunca çok başarılı bir Arapça eğitimi verdik. Ancak önümüzdeki yıl boyunca ilk kez karşılaşacakları Arapça eğitim programlarına takviye için ve başarı seviyelerini daha da yukarıya çıkarmak ve Türkiye’deki ilahiyat fakülteleri içerisinde yakaladığımız üst seviyeleri korumak için Hazırlık öğrencilerimizin tamamını İstanbul’da Şile İmam Hatip Lisesinde kampa aldık. Altı yabancı uyruklu hocamız, günde altı saat olmak üzere, bu öğrencilerimize Arap Dili ve Edebiyatı, Siyer, Tefsir ve Hadis Arapçası eğitimi veriyorlar.”

Prof. Dr. Söylemez; "Bir Sonraki Kamp Programımızı Arapça Konuşan Bir Ülkede Yapmak İstiyoruz"
Prof. Dr. Söylemez, hafta sonları öğrencileri İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini de gezdirmeye çalıştıklarını dile getirerek, kamp sonunda yapılacak sınavda birinci olan öğrencinin umreye gönderileceğini belirtti.

İlahiyat Fakültesi olarak kampı sürekli hale getirmek istediklerini ifade eden Prof. Dr. Söylemez,“Her sene hazırlık öğrencilerimize böyle bir imkân sağlamayı düşünüyoruz. Türkiye dışında değişik ülkelerde benzer eğitim veren kurumlarla görüşmelerimiz sürüyor. Bunların neticelenmesi durumunda önümüzdeki yıl kamp programımızı Arapça konuşan ülkelerden birinde yapmayı düşünüyoruz” dedi.